Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Campionatul European de Fotbal 2020

Postări Recomandate

1 minute ago, gargbird said:

Când arătam eu cu degetul spre comentacii românești și ziceam că-s praștie, mă scuipau unii. 

Iată că Vriies i-ar bate la cur pe unii comentatori români la orice oră. Chapeau! 

Pe fond, ai dreptate că unii comentatori sunt muci. Nu-s în stare să facă o analiză simplă, nici măcar nu știu regulile, nu fac un efort minim de informare și așteaptă să vadă ce spun alții pe net. 

Problema era, la momentul când te-am corectat, că Mironică nu face parte din tagma ăstora. Mironică e un comentator care, chiar dacă mai greșește comentând anumite amănunte în direct, știe totuși fotbal comparativ cu alții. :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, gargbird said:

O Ø

(în traducere directă: o fi) :))))))))))

Marfă asta! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki. Luăm o pauză, nu? :smile: Asta până sâmbătă, când se vor disputa primele meciuri din optimi, respectiv: 

Țara Galilor - Danemarca

și

Italia - Austria.

Bine, între timp am putea discuta despre amintiri despre fotbalul de altă dată sau despre prima dragoste. :laugh:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Sunt mulți comentatori care mai degrabă ar trebui să meargă în agricultură, să facă și ei ceva util.

In Romania pe vremuri nu era obligator sa stie sa vorbeasca public un om oarecare, chiar daca era la facultate.  De la avocati parca se pretindea, in liceu erau preoti in majoritate care predau Istorie, Latina, Stiinte Naturale, Doctor era la Anatomie si altele in legatura cu sanatatea, 2 calugarite dezbracate in civil erau una cu franceza iar alta chimie si fizica, o servitoare intr-o curte boiereasca ne tinea ora de gospodarie si lucru de mana.   La gospodarie ne invata cum sa facem o masa ca la Bucuresti in acea casa unde a aservit ea 25 de ani: Salata de Boeuf, Maioneza, Branza Telemea nu erau cunoscute si nici Salata de Vinete de marea majoritate al populatiei.   Nici sarmale nu se fac in Maramu' nici de romani ca la Bucuresti si Bors nu este cunoscut pentru ca nici Ciorba nu se gatea doar "zupa" si de romanii locali,  mamaliga este si azi numit "tocana", etc.   Atunci de unde sa aibe talent Omu' sa comenteze un meci sau alt eveniment???  A trait tot acolo ca altii si a avut parte de profesori cu calificari asemanatori, am avut colegi din Oltenia care au ramas repetenti la Limba Romana in Ardeal!!!   Erau adusi acolo de delegati tocmai sa ajunga primii la invatatura ca erau romani, dar pe langa toate nu pricepeau nimic din predare sau carti.  

Dovada erau profesoarele mele de romana in Maramures care nici romaneste nu stiu ca lumea decat limba maramuresana de care erau mandri, altele erau doar servitoare prin Bucuresti si s-au intors "doamne" vorbitoare de bucuresteana!!!   Sotii lor erau Presedinti de CAP, SMA, si alte prescurtari din agricultura.

Majoritatea erau pilele cuiva, alti studenti nu vorbeau deloc, erau muti din nastere, altii erau din armata, care doar executau orders/comenzi si nu-i de mirare ca nici Piturca nu stie sa comenteze un meci.   Nu stiu ce a studiat cand a jucat pentru U-Craiova ca eu deja am plecat din tara, dar nu mult timp a pierdut cu cartile la tocit.  El era cu fotbalul si asta era important.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, The Unknown a spus:

In Romania pe vremuri nu era obligator sa stie sa vorbeasca public un om oarecare, chiar daca era la facultate.  De la avocati parca se pretindea, in liceu erau preoti in majoritate care predau Istorie, Latina, Stiinte Naturale, Doctor era la Anatomie si altele in legatura cu sanatatea, 2 calugarite dezbracate in civil erau una cu franceza iar alta chimie si fizica, o servitoare intr-o curte boiereasca ne tinea ora de gospodarie si lucru de mana.   La gospodarie ne invata cum sa facem o masa ca la Bucuresti in acea casa unde a aservit ea 25 de ani: Salata de Boeuf, Maioneza, Branza Telemea nu erau cunoscute si nici Salata de Vinete de marea majoritate al populatiei.   Nici sarmale nu se fac in Maramu' nici de romani ca la Bucuresti si Bors nu este cunoscut pentru ca nici Ciorba nu se gatea doar "zupa" si de romanii locali,  mamaliga este si azi numit "tocana", etc.   Atunci de unde sa aibe talent Omu' sa comenteze un meci sau alt eveniment???  A trait tot acolo ca altii si a avut parte de profesori cu calificari asemanatori, am avut colegi din Oltenia care au ramas repetenti la Limba Romana in Ardeal!!!   Erau adusi acolo de delegati tocmai sa ajunga primii la invatatura ca erau romani, dar pe langa toate nu pricepeau nimic din predare sau carti.  

Dovada erau profesoarele mele de romana in Maramures care nici romaneste nu stiu ca lumea decat limba maramuresana de care erau mandri, altele erau doar servitoare prin Bucuresti si s-au intors "doamne" vorbitoare de bucuresteana!!!   Sotii lor erau Presedinti de CAP, SMA, si alte prescurtari din agricultura.

Majoritatea erau pilele cuiva, alti studenti nu vorbeau deloc, erau muti din nastere, altii erau din armata, care doar executau orders/comenzi si nu-i de mirare ca nici Piturca nu stie sa comenteze un meci.   Nu stiu ce a studiat cand a jucat pentru U-Craiova ca eu deja am plecat din tara, dar nu mult timp a pierdut cu cartile la tocit.  El era cu fotbalul si asta era important.   

Aici vă contrazic. 

La TV totul trebuia să fie impecabil. Dicție, cultură generală, decență în exprimare, neutralitate.

Nici vorbă să fie acceptați comentatori TV sau de radio care , de exemplu, graseiază! Adică nu pot să pronunțe "r".

Vă dau cel mai "strident" exemplu actual de la TV-urile românești: Denise Rifai.

Am ascultat-o pe această doamnă timp de zece minute și mi s-a făcut rău fizic! 

Când o asculți, ai senzația că se sufocă în timp ce vorbește, sau că o strânge cineva de gât!

Și, ca să duc bârfa până la capăt, consider emisiunea ei doar o bârfărie de mahala în care unele dintre cele mai controversate (ca să nu zic odioase) persoane publice din România "dau din casă". 

O mizerie girată de o moderatoare aparent verticală.  

Să nu uităm, totuși, că e o simplă angajată a unui trust de presă românesc.

 

Și, ca să nu fiu off-topic:

Grecia - Dinamo: 1-0 (autogol Giani Kiriță, de pe banca de rezerve). 

Kalimera țațichii, morții lui de aerobic!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, gargbird a spus:

Aici vă contrazic. 

Abia ai asteptat momentul, dar tot te contrazici daca mai citesti odata textul.  

Eu nu dau bani pe canale de TV romanesti!!!  Era o nebuneala cu ani in urma cand toti romanii s-au abonat dar nu aveau intrebari cand au facut contractul si le-a permis sa traga banii direct din cont, lunar pentru servicii, dupa primii 3 ani :lol2:  Diferenta de ore n-au luat in considerare, daca voiau sa vada "filmul" sau serialul sudamerican.  Insa tarziu si-au dat seama ca nu puteau dormi noaptea ca tocmai coincidea cu timpul american de dupa miezul noptii cand se transmitea filmul, plus aveau si de mers la munca.   Reluarea programelor nu se prea facea atunci.  Cand au observat ca toti banii au scos doi cont imediat afaceristii era deja prea tarziu ca voiau sa aibe canal romanesc, care pe vremuri cand erau si ei acasa, era altfel decat ce s-a transmis noaptea, cateodata, ca nici nu se vedea bine de multe ori.

Noi in Maramures nu vedeam Romania la TV din cauza muntilor, doar Ungaria, deloc Ucraina sau Rusia desi granita era mult mai aproape decat al ungariei, pe urma au construit ceva pe varful muntelui ca securistii aveau de invatat maghiara ca altfel nu aveau ce sa spioneze :bb: dar si atunci, daca nu era o antena pe casa de nu stiu cati metri, tot nu se vedea Bucurestiul.  La cinema inainte de film ne "bagau" telejurnal de 45 de minute ... 

Nu merg sa caut si sa citesc cine sint pilele care sint angajate la TV, deloc nu ma intereseaza, imi e deajuns ziarul sa ma informez, dar ce vad local este adevarata informatie.    

A venit un pocait in vizita si a adus cu el bancuri din cele mai bune de la ultimul Revelion, cu cativa ani in urma sa le dea gata pe cei de aici, neinformati cu ultimele glume ...

Dadeau din coate sa aibe loc de ras ca ei adora aceasta forma de distractie ... INSA cand i-a dat drumu' vizitatorul la caseta/CD s-a facut mai mare liniste decat in mormant ... ca ascultatorii degeaba vedeau o mutra caraghioasa care zicea acolo partea cea mai de ras, ca cei de aici nu intelegeau o iota.  Romani fiind, dar erau adusi de copil mic sub 7 ani in america, n-au fost in scoala acolo, nu stiu sa scrie doar inteleg ceva din cele mai simple cuvinte.  Aici prin biserici au auzit romana vorbind dar nu romana din gura comedianului cu prescurtari agrare si din alte domenii comuniste si de securitate si deloc limba olteneasca, ei nici n-au recunoscut o litera din cele spuse si se ridicau sa plece  spre surpriza aluia, care special voia sa le distreze. 

*Eu nu inteleg nici ce zice fiul lui sora mea la telefon, foloseste un limbaj cu care eu nu sint familiar si n-o sa fiu niciodata, consider impertinenta comportarea asta.*   

Intr-o zi m-am mai informat umpic intr-un magazin de haine unde o romanca ultra slaba dar cu 3 randuri de haine, fuste, rochii si naframa legata in spate, incerca sa traga  pe ea o rochie de mireasa de marime super mica si precum nu se intampla, injura cu voce tare ca era in mijlocul magazinului nu in sala speciala de probat.    Problema ei era cum o sa-l dea jos de pe ea ala, cat va avea de astepta sa se intample minunea, dar foarte vulgar si amanuntit, pana au venit gardienii cu arma, ca mereu este intre angajati si din Romania si Bulgaria ca apar incidente.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România, invadată un val de praf saharian. Va acoperi țara în această după-amiază

Cum se va juca meciul in aceste conditii, stiu ca unul din meciuri este planificat la Bucuresti, nu se vor vedea deloc penalty-urile sau pasii gresiti doar urme in nisip ...  nu se poate nici respira sau sta cu ochii deschisi in acel aer!!!      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Enki a spus:

Ma bate un gand...

https://www.frf.ro/euro-2020/bilete-disponibile-la-optimea-de-finala-euro-2020-de-la-bucuresti/

doar ca copiii nu vor fi vaccinati cu schema completa de mai mult de 10 zile...

Iti urez mult succes,au un site cei de la UEFA de 2 lei,nu te poti conecta deloc.Am incercat in ultimele zile sa achizitionez,fara succes selectez biletele si imi da eroare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×