Sari la conținut
Forum Roportal
Bogdan S.

Aparat foto digital

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

 

Intentionez sa imi iau si eu o camera foto digitala, ceva in jurul a 12 milioane si nu prea stiu ce sa aleg. Ma intereseaza evident calitatea imaginilor, si o camera digitala "cat mai compacta". Ma gandeam pana de curand la un Sony W7, dar mi-a atras atentia Olympus SP 700 care cam e in top intr-un test din revista CHIP. Ma puteti ajuta cu sfaturi? Ce ar fi mai buna?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei...asa am mai cautat eu ...dar mi-ar fi placut o parere ceva genul "da dom'le ia-o pe asta pt ca...." :alcoholic: :spiteful:

 

sincer imi place f mult olympus-ul.

aud pe toata lumea ca vai canon in sus si in jos...si m-am uitat eu la canon...si in zona in care vroiam eu era a700 parca...dar nu prea im place forma...:yahoo: ar fi mai bun ca olympus-ul asta?

 

apoi....mai am niste nedumeriri?...cat de important e ISO ala...ajunge pana la iso 400? sau se recomanda mai mult?

 

conteaza ca memoriile sa fie facute neaparat de producatorul camerei? pp ca nu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa spun ia-l pe ala ca e cel mai bun... ar fi greseala... desi multi o fac... iti place olympus-ul?... iti place cum se prezinta ca design?... iti place meniul pt ca e usor de parcurs?... iti place pt ca are anumite facilitati care te intereseaza?... atunci ia-l!...

daca ai pe camera posibilitatea de a seta pana la iso 400 e suficient... iti spun din experienta... poti folosi valoarea asta doar in conditii de iluminare foarte slaba... dar apare zgomotul de imagine... mai degraba folosesc un iso mai mic si compensez prin timpul de expunere...

:alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ei...asa am mai cautat eu ...dar mi-ar fi placut o parere ceva genul "da dom'le ia-o pe asta pt ca...." :alcoholic: :spiteful:

 

sincer imi place f mult olympus-ul.

aud pe toata lumea ca vai canon in sus si in jos...si m-am uitat eu la canon...si in zona in care vroiam eu era a700 parca...dar nu prea im place forma...:yahoo: ar fi mai bun ca olympus-ul asta?

 

apoi....mai am niste nedumeriri?...cat de important e ISO ala...ajunge pana la iso 400? sau se recomanda mai mult?

 

conteaza ca memoriile sa fie facute neaparat de producatorul camerei? pp ca nu....

 

Sfatul meu e sa-ti iei ceva care sa mearga si cu baterii normale, gen R6. E super "fain" sa uiti incarcatorul de la ap photo acasa, si sa te trezesti in Grecia cu bateria descarcata...

 

ISO aproape nu conteaza, e relevant doar la aparatele care au senzori calumea... la astea de consum baga un zgomot groaznic in imagine... si eu recomand sa investesti ceva bani intr-un trepied de buzunar si sa folosesti timpi de expunere mai ridicati la cel mai mic iso posibil...

 

La memorii eu recomand SanDisk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfatul meu e sa-ti iei ceva care sa mearga si cu baterii normale, gen R6. E super "fain" sa uiti incarcatorul de la ap photo acasa, si sa te trezesti in Grecia cu bateria descarcata...

 

baterii normale?... mai egraba acumulatori... si indiferent daca sunt de dimensiunea R6 sau dedicate tot trebuie incarcate periodic...

 

e util sa ai o camera care iti indica cat timp mai poti folosi acumulatorul... sau sa aiba un indicator acolo... si care sa te anunte mai inainte de a ramane "pe uscat"... la Canon da un bip si se inchide cand s-a consumat de tot acumulatorul... risti sa ramai in mijlocul unei fotografii cu camera blocata...

:alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat in forum de n ori problema asta... v-as ruga mult sa folositi si functia de cautare inainte de a posta un topic nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios..mai ales ca un Canon consumer bate orice olympus consumer...is that simple :friends: Daca trecem la Canon prosumer [seria G, seria PRO], orice prosumer Canon e egal cu orice DSLR Olympus,,,,, :crazy: :rock: parerea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×