Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Un Univers ordonat

Evaluează acest topic

Un Univers ordonat  

7 membri au votat

  1. 1. Ce argumente am in sprijinul acestor afirmatii?

    • Am anumite argumente din zona stiintei care ma fac sa cred ca Universul a fost creat
      4
    • Am anumite argumente din zona stiintei care ma fac sa cred ca Universul NU a fost creat
      1
    • N-am nici un fel de argument, pur si simplu cred.
      2
  2. 2. Credeti ca Universul care ne inconjoara reprezinta creatia unei forte superioare? Sau considerati ca Universul nu este decat un joc al itamplarii?Consider ca Universul este rodul intamplarii si ca nu poate fi vorba de cineva care sa-l fi creat

    • Consider ca Universul este ordonat si posibilitatetea unui Arhitect nu este exclusa
      6
    • Consider ca Universul este rodul intamplarii si ca nu poate fi vorba de o forta care sa-l fi creat
      1


Postări Recomandate

Nu exista 'natura'. Exista forme de energie organizate diferit. Ce le organizeaza si ce le tine organizate? Asta ar fi interesant de aflat.

"Legile fizicii" ar fi un raspuns destul de bun la intrebarea respectiva ? :crazy:

Pentru ca, pe masura ce intelegem din ce in ce mai multe, e din ce in ce mai evident ca Dumnezeu n-are nici un amestec :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haideti sa votam si pe urma sa argumentam...

mecanismul structurilor psihice e cea mai tare dovada, dar contrazice religia, aratind ca starea de a crede e un instinct al naturii, pe care unii il canalizeaza cu forta catre ce vor ei, cind copilul e naiv si nu are ratiune. Nu va intrebati de ce copii fara sa le ziceti ceva au o viziune asemanatoare despre univers: ex. ceva gen un urias in capul altui urias......starea de ceva inainte de embrion mai persista la copii, inconstient, ei inca nu au trecut vointa de la nivelul trupului/naturii la nivelul mintii si inconstientul lor cuprinde vointa ce v-a urma sa le apartina, sinele abia se desprinde si se contureaza individual, deci copilul simte ca e creat, in viziunea sa, fara sa inteleaga ce i-se intimpla,fara sa fie atent la aceste trairi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×