Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Un Univers ordonat

Evaluează acest topic

Un Univers ordonat  

7 membri au votat

  1. 1. Ce argumente am in sprijinul acestor afirmatii?

    • Am anumite argumente din zona stiintei care ma fac sa cred ca Universul a fost creat
      4
    • Am anumite argumente din zona stiintei care ma fac sa cred ca Universul NU a fost creat
      1
    • N-am nici un fel de argument, pur si simplu cred.
      2
  2. 2. Credeti ca Universul care ne inconjoara reprezinta creatia unei forte superioare? Sau considerati ca Universul nu este decat un joc al itamplarii?Consider ca Universul este rodul intamplarii si ca nu poate fi vorba de cineva care sa-l fi creat

    • Consider ca Universul este ordonat si posibilitatetea unui Arhitect nu este exclusa
      6
    • Consider ca Universul este rodul intamplarii si ca nu poate fi vorba de o forta care sa-l fi creat
      1


Postări Recomandate

Haideti sa votam si pe urma sa argumentam...

In momentul fata exista numai teorii asupra aparitiei Universului in urma observatiilor partiale pe care le-au obtinut oamenii de stiinta. Nu exista argumente asupra unui posibil arhitect... tot ce poate face cineva este fie sa tina partea unei teorii sau alteia, fie sa gaseasca o teorie mai buna. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu alte cuvinte existenta unui Creator este totusi posibila, din moment ce nu este negata categoric?

Cu alte cuvinte, in lipsa informatiilor suficiente esti liber sa crezi orice. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu alte cuvinte existenta unui Creator este totusi posibila, din moment ce nu este negata categoric?

Dar nici nu sunt dovezi ca ar putea fi.

Eu pot sa sustin acum orice. De la faptul ca as fi descendentul lui Isus (ca sa ma iau dupa Brown) sau ca ieri am facut un miracol. Insa trebuie sa aduc dovezi ca sa va conving. Si pe astea nu le am. Si nici voi nu aveti dovezi ca ceea ce spun eu nu este adevarat.

Inseamna asta ca as avea ceva divin in mine? Posibil, din moment ce nu este negata categoric. Insa improbabil, fiindca nu am nici o dovada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nici nu sunt dovezi ca ar putea fi.

Eu pot sa sustin acum orice. De la faptul ca as fi descendentul lui Isus (ca sa ma iau dupa Brown) sau ca ieri am facut un miracol. Insa trebuie sa aduc dovezi ca sa va conving. Si pe astea nu le am. Si nici voi nu aveti dovezi ca ceea ce spun eu nu este adevarat.

Inseamna asta ca as avea ceva divin in mine? Posibil, din moment ce nu este negata categoric. Insa improbabil, fiindca nu am nici o dovada.

dar tu crezi ca ai facut vreaun miracol? daca spui ca ai facut inseamna ca da, altfel esti un mincinos(ipotetic vorbind), un fals sau chiar un sarlatan......ce crezi ca esti????

Ce vreau sa spun e ca atata timp cat crezi ca tu esti cineva trebuie sa te convingi in special pe tine. Noi suntem convinsi ca existam ca si oameni, Dumnezeu e convins ca El e creatorul, noi suntem convinsi ca universul e ordonat, insa nu suntem convinsi de aparitia sa. Aici apar aceste teorii, ce toate cauta adevarul si toate sunt specific umane. Ca esti ateu sau credincios nu are relevanta, toti credem ca a existat la inceput ceva mai mare decat noi si care ne-a creat. Ca ateii cred ca natura ne-a creat prin diversele reactiii chimice sau crestini cred ca Dumnezeu ne-a creat din pamant, toti credem. Poate natura e sinonim cu Dumnezeu si noi credem in acelasi lucru fara sa ne dam seama......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi suntem convinsi ca existam ca si oameni, Dumnezeu e convins ca El e creatorul, noi suntem convinsi ca universul e ordonat, insa nu suntem convinsi de aparitia sa.

de unde stii ca Dumnezeu este convins ca este Creatorul?

Aici apar aceste teorii, ce toate cauta adevarul si toate sunt specific umane. Ca esti ateu sau credincios nu are relevanta, toti credem ca a existat la inceput ceva mai mare decat noi si care ne-a creat. Ca ateii cred ca natura ne-a creat prin diversele reactiii chimice sau crestini cred ca Dumnezeu ne-a creat din pamant, toti credem. Poate natura e sinonim cu Dumnezeu si noi credem in acelasi lucru fara sa ne dam seama......

natura este doar o mica parte, dintr-un cuvant ce poate fi sinonim cu Dumnezeu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista 'natura'. Exista forme de energie organizate diferit. Ce le organizeaza si ce le tine organizate? Asta ar fi interesant de aflat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa mor io daca am putut vota....chestionarul asta e ca si cum ai da unui condamnat de ales...sabie sau topor...caci la groapa tot ajungi :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×