Jump to content
Forum Roportal
TyriontheDwarf

Alegerile Prezidentiale 2019

Rate this topic

Recommended Posts

Nu ca ar conta cine este presedintele intr-o republica semiprezidentiala  ca Romania. 

Dar intreb: cine ar merita sa ne reprezinte tara la nivel international in cadrul acestei functii onorifice?  

Pare-se ca turul 2 va fi intre Iohannis si Barna.

Eu l-as vota  pe Iohannis din nou pentru al doilea mandat.  Oricat de pasiv si incet a fost, a reusit sa ne reprezinte tara onorabil pe plan extern. Si chiar e elevat in discurs si se vede clar ca e bine educat.  Si e chiar amuzant modul cum a distrus PSD-ul, lasandu-l sa-si faca de cap la guvernare de a ajuns pentru prima oara dupa revolutie la 20%. Chit ca a facut-o pe spinarea noastra numind-o pe Dancila prim-ministru in loc sa dizolve parlamentul de atunci si sa declare alegeri anticipate.    

Dar e clar mai bun ca Basescu,  indeplindu-si corect atributiile constitutionale de presedinte. Romania , ca republica semiprezidentiala, nu trebuie sa aiba un presedinte jucator.  Iohannis a fost mai degraba un presedinte spectator si in acelasi timp un corector asemeni unui profesor care a evaluat periodic guvernarea catastrofala a PSD-ului. Are si el multe defecte ce tin de caracter, dar la ora actuala e cel mai bun  politician pe care il putem avea. 

Barna nu mi se pare ca ar avea trasaturi de lider.  E clar un candidat mai bun ca Ponta, dar e prea idealist pentru functia suprema in stat. 

Dancila e din start scoasa din cursa  din motive evidente ce tin de competentele ei  si pentru ca nici PSD-istii nu vor s-o voteze.  

Edited by TyriontheDwarf
  • Like 1

Vezi că azi a intrat Melesacanu in Senat ca mare boss.

Primul anunț : nu vom avea alegeri prezidențiale cu tablete. 

Vor frauda masiva electorală. E important sa nu ii lăsăm. Și nu pt că turul 2 a fi astfel între Dancila și Iohannis, ci pentru că pur și simplu nu este normal sa îi lăsăm să facă asta 

• Like 1

PSD-ul nu are nicio sansa sa castige aceste alegeri prezidentiale. Propunerea lor este inacceptabila, din puncul meu de vedere. 

Pe Iohannis nu-l aleg, nu-i o solutie pentru poporul roman si pentru Romania. Din punctul meu de vedere, acesta nu si-a facut treaba in folosul poporului si activitatea sa la Cotroceni a fost dezamagitoare, avand o atitudine inacceptabila.

9 hours ago, Stu' said:

Vezi că azi a intrat Melesacanu in Senat ca mare boss.

Primul anunț : nu vom avea alegeri prezidențiale cu tablete. 

Vor frauda masiva electorală. E important sa nu ii lăsăm. Și nu pt că turul 2 a fi astfel între Dancila și Iohannis, ci pentru că pur și simplu nu este normal sa îi lăsăm să facă asta 

Mie mi se pare foarte clar ca PSD tine mortis sa piarda toate alegerile.  Candidatura lui Dancila, numirea lui Melescanu, toate gafele si legile tampite din ultima vreme sunt orchestrate pentru a accelera iesirea de la guvernare. Ca tot ce s-a putut fura s-a furat in ultimii trei ani. Acum banditii vor sa plece, l-au folosit pe Dragnea pe post de tap ispasitor si s-au descotorosit de el ca de o soseta rupta, acum vor sa plece din tara cu toate averile adunate. 

Vor sa plece cat mai repede de la guvernare, de aceea vin cu tot felul de declaratii tampite care le pateaza imaginea.

Si paseaza mingea la PNL-isti. Numai ca PNL-istii vad ca Romania e deja falimentata si nu vor nici ei la guvernare, asa ca vin si ei cu niste declaratii tampite in speranta ca vor pierde toate alegerile.  Si vin si ei cu absurditati precum impozitat IT-istii si facut sambata zi lucratoare. 

Si mingea e pasata la USR-PLUS care sunt mai prostuti si idealisti. Numai ca cativa dintre ei realizeaza ca tara se afla in faliment si neguvernabila. Asa ca vin si ei cu niste legi absurde precum interzicerea comunismului...amuzant pentru o tara plina de pensionari nostalgici dupa comunism care inca mai fac pelerinaj la mormantul lui Ceausescu. Si cu tot felul de idiotenii cu legi precum adus imigranti arabi, legalizat homosexualitatea, pedepsit homofobia,  penalizat misoginismul.....asta intr-o tara unde domina mentalitatea medievala.

Si o paseaza si la PRO Romania si tot asa.....pana la urma nu o sa fie niciun partid care sa obtina destule procente pentru a ajunge la guvernare. 

Pe scurt: acum se da lupta pentru OPOZITIE. Nu pentru putere.

Acum e in trend sa fii in opozitie. Faci bani din interviuri, campanii online, denigrari, proteste, sondaje, injuraturi, aparitii la TV, campanii electorale, promisiuni, audiente, asocieri cu presa.  

Cine merge acum sa guverneze tara e un prost fiindca si-o va lua rau de tot si va trebui sa faca treaba multa dupa mizeria produsa de PSD,PNL si PDL in ultimii 30 ani.  

Cine e in opozitie e mare boss ! 

Plus de asta, alegerile locale sunt miza fiindca prin primarii se poate fura cel mai usor. 

Edited by TyriontheDwarf
  • Like 1

5 hours ago, Lucia N said:

PSD-ul nu are nicio sansa sa castige aceste alegeri prezidentiale. Propunerea lor este inacceptabila, din puncul meu de vedere. 

Pe Iohannis nu-l aleg, nu-i o solutie pentru poporul roman si pentru Romania. Din punctul meu de vedere, acesta nu si-a facut treaba in folosul poporului si activitatea sa la Cotroceni a fost dezamagitoare, avand o atitudine inacceptabila.

PSD nici nu vrea sa le castige.  Din 2009 si-au dat seama ca presedintia nu le aduce mare lucru, de aia au si venit cu prostanaci precum Geoana, Ponta si acum cu Dancila. Pentru ei primariile si parlamentul sunt miza.

Le lasa PNL-ului presedintia, fiind si in interesul Antenei 3 sa aiba  o figura in care sa loveasca si pe care s-o critice seara de seara.  "Basescu e de vina",  "Orange Man is Bad!....chestile astea.  Pentru PSD si Antena 3, Iohannis e o mina de aur la fel cum a fost si Basescu, la fel cum este si Trump pentru democrati si CNN.

Nu stiu ce poate fi dezamagitor la Iohannis. Si-a indeplinit indatoririle prezidentiale respectand constitutia. E poate cel mai bun presedinte din istoria Romaniei de dupa 1990.  Si cel mai performant  din moment ce a naruit PSD-ul si l-a dus la 22%. Constantinescu ni l-a readus pe Iliescu pentru inca 4 ani oribili,  iar Basescu ne-a adus USL la guvernare cu 60% care ne-a falimentat tara. 

E adevarat ca a avut si momentele maxime cand a fost o jegosenie, dar asta dinainte sa devina presedinte cand candida de partea cu Geoana pentru functia de premier in 2009. Si poate faza cu cele sase case.  Dar in rest a fost un primar foarte bun al Sibiului si un bun presedinte al Romaniei prin a-si indeplini atributiile constitutionale ca la carte.  

Nu stiu ce asteptari ai tu, dar presedintele tarii nu se ocupa de drumuri, spitale, scoli, justitie, securitate. Pe plan extern e un negociator diplomatic,  pe plan intern e un  mediator, comandant suprem ,  intr-un cuvant, un  CEO.   

Probleme interne  tin  de competenta  sefului senatului care e un COO si  prim-ministrului care e CFO, inclusiv de ministri care sunt manageri si primarii care sunt administratori, iar parlamentarii care sunt un Board of Directors.  

Edited by TyriontheDwarf

Probabil ca o sa fie pentru prima data cand un presedinte este ales dupa primul tur.

Acum 27 minute, TyriontheDwarf a spus:

Nu stiu ce poate fi dezamagitor la Iohannis. Si-a indeplinit indatoririle prezidentiale respectand constitutia. E poate cel mai bun presedinte din istoria Romaniei de dupa 1990.  Si cel mai performant  din moment ce a naruit PSD-ul si l-a dus la 22%. Constantinescu ni l-a readus pe Iliescu pentru inca 4 ani oribili,  iar Basescu ne-a adus USL la guvernare cu 60% care ne-a falimentat tara. 

E adevarat ca a avut si momentele maxime cand a fost o jegosenie, dar asta dinainte sa devina presedinte cand candida de partea cu Geoana pentru functia de premier in 2009. Si poate faza cu cele sase case.  Dar in rest a fost un primar foarte bun al Sibiului si un bun presedinte al Romaniei prin a-si indeplini atributiile constitutionale ca la carte.  

Nu stiu ce asteptari ai tu, dar presedintele tarii nu se ocupa de drumuri, spitale, scoli, justitie, securitate. Pe plan extern e un negociator diplomatic,  pe plan intern e un  mediator, comandant suprem ,  intr-un cuvant, un  CEO.   

Atitudinea sa fata de poporul din care face parte nu corespunde unui adevarat reprezentant al poporului, pentru functia de Presedinte al Romaniei.

O sa vedem in ce a angajat tara pe plan extern fiindca nu se stie.

Niciunul dintre presedintii Romaniei de pana acum nu avea ce sa caute la Cotroceni.

Chiar acum, adal* a spus:

Probabil ca o sa fie pentru prima data cand un presedinte este ales dupa primul tur.

Eu cred ca o sa fie doua tururi si nu o sa fie ales Iohannis in functia de Presedinte al Romaniei.

Acum 8 minute, Lucia N a spus:

Eu cred ca o sa fie doua tururi si nu o sa fie ales Iohannis in functia de Presedinte al Romaniei.

Nu sunt la curent, nu am vazut nicio statistica sau poll, si sunt si eu curios ce o sa iasa.

Acum 8 ore, Lucia N a spus:

Niciunul dintre presedintii Romaniei de pana acum nu avea ce sa caute la Cotroceni.

Dragnea era cel mai bun, dar a fost executat la ordin ...