Jump to content
Forum Roportal
TyriontheDwarf

Alegerile Prezidentiale 2019

Rate this topic

Recommended Posts

o tușă pozitivă in urma rezultatului acestui tur

image.png.7cc743dd35a5c9908a1774ac81e98d3e.png

• Upvote 1

18 hours ago, Lucia N said:

Mie imi pare rau ca a fost eliminat Barna din cursa catre Cotroceni! Imi pusesem speranta in alianta pentru ca doar ei sunt hotarati sa rezolve problema taierilor ilegale de paduri si problema cu inscrierea in Patrimoniul UNESCO a Rosiei Montana ( si nu numai). Ma gandesc ca in turul doi sa nu mai merg sa votez...

USR in acest moment este  istorie acum.  Nu va castiga niciodata alegerile, le va pierde si va sfarsi pe locul 3 pana se va eroda avand in vedere ca n-au suficient electorat in tara si nici in diaspora  si nu vor sa se alieze cu inca 1-2 partide care sa le confere majoritate.  Partidul s-a nascut speranta si va muri stupid asemeni PP-DD, sfasiat, dezbinat si asimilat de alte partide mari.   Progresismul nu va prinde prea curand radacini in aceasta tara.  

Nu ma intereseaza ca le-au crescut sau scazut procentele. ESTI PE LOCUL 3, INSEAMNA CA AI PIERDUT. PUNCT!  Faptul ca la toate alegerile, si la cele  parlamentare, cat si la cele europarlamentare si cele prezidentiale au ajuns pe locul 3 denota ca sunt lipsiti de de performanta si n-am asteptari mari de la ei de la locale.  

Barna de asemenea va ramane in istorie ca un PIERZATOR.   Intr-o confruntare, locurile 3 si 2 chiar nu conteaza , doar LOCUL 1 E IMPORTANT!   

A jucat slab si a fost un strateg politic slab, oricat de bun intentionat era. Era intr-adevar o mare amenintare pentru camarila USL-ista, de aia l-au si distrus. Nu a anticipat ca PSD si PNL il vor juca prin intermediul unor contra-candidati de la partide de buzunare precum PRO-ALDE  si PMP  meniti sa o propulseze pe Dancila in turul 2 si sa-i ia din voturile celor INDECISI. L-ati vazut si voi la dezbateri cat de mult si-a subestimat adversarii ca Paleologu si Diaconu, si pe deasupra, s-a vazut clar ca el voia sa ajunga pe locul 2, nu pe locul 1, cum bine au spus altii ca el se batea doar cu Dancila, nu cu Iohannis.  S-a mai si inconjurat cu prosti,  cu talibani SJW-isti  si   sinecuristi sub acoperire precum Caramitru care prin declaratiile sale tampite i-a sabotat partidul si a alungat multi dintre alegatori.   

Cel mai corect ar fi ca  in acest moment, Barna sa se retraga de la conducerea partidului, sa demisioneze din partid si  sa se retraga din viata politica si sa-si rezolve probleme cu justitia privind cazul cu contractele si fondurile UE. 

Si sa vina Dacian  Ciolos sa preia copnducerea si sa incheie o alianta electorala cu PNL, poate chiar prin absortie, pentru a candida impreuna la alegeri si sa  nimiceasca ciuma rosie pesedista...asta daca PNL nu face blat cu PSD asa cum banuiesc. 

Edited by TyriontheDwarf

Acum 48 minute, TyriontheDwarf a spus:

Si sa vina Dacian  Ciolos sa preia copnducerea si sa incheie o alianta electorala cu PNL, poate chiar prin absortie, pentru a candida impreuna la alegeri 

Cu actualul PNL?! Cu Iohannis?! Cred ca glumesti si sper sa nu se-ntample asa ceva! Aferim, Doamne!

Zici bine ca Barna s-a luptat doar cu Dancila, doar pentru a avea locul 2. Asta l-a si facut sa piarda locul.

Nu stiu daca va demisiona, dar este clar ca strategia a fost una imatura, din pacate.

Daca el n-a tintit sa fie prioritate, ci doar o optiune, asta seamana mai degraba cu o femeie care se multumeste a fi o doar o optiune in viata barbatului si nu o prioritate. 

Edited by Lucia N

Pai doamne fereste, dar uite ca nu pot pe cont propriu sa intre la guvernare. Problema e ca nici PNL nu va putea castiga alegerile incat  sa obtina majoritate sa-si formeze un guvern propriu.   Asa ca  PNL-istii au de ales, ori fac coalitie cu USR-PLUS, ori fac coalitie  de uniune nationala cu PSD si recreeaza USL , ori numeste presedintele un guvern tehnocrat  condus de Ciolos si asta este, mergem asa pana in 2024. 

In ultimii 25 ani, toate partidele care au ajuns la guvernare au facut coalitii

Din  1996 a fost  coalitia CDR alcatuita din   PNT + PNL + PD+ UDMR  si aia foarte instabila.  

In 2000, pana si guvernul lui Nastase a fost o coalitie alcatuita din PSD+ PUR  

In 2004 a fost coalitia PDL cu PNL, apoi cand a ramas PNL singur cu UDMR, a pierdut alegerile din 2008 si a cazut. 

In 2008 a fost coalitia PDL cu PSD, apoi cand a ramas PDL singur cu UDMR si UNPR, a cazut in 2012 in urma motiunii de cenzura. 

In 2012 a venit coalita USL, PSD cu PNL si PC, cand au plecat PNL-istii, PSD a ramas singur cu ALDE si UDMR, a demisionat in 2015 

In 2016 a venit coalitia PSD+ALDE, care a fost cel mai instabila guvernare, si cand ALDE a plecat si a ramas PSD singur,  a cazut in 2019   in urma motiunii de cenzura.  

Guvernul PNL este temporar si nu cred ca va rezista pana la urmatoarele alegeri din decembrie 2020 (daca ar fi dupa mine, cred ca   o sa pice pana in februarie). 

In 2020 trebuie facuta o coalitie, fie PNL + USR-PLUS + PMP, ori coalitie PNL + PSD de uniune nationala.  

USR-PLUS are de ales intre propria disparitie si alianta/coalitie.  Oricum ar fi, tot asimilat de alte partide va sfarsi.  

Edited by TyriontheDwarf

Acum 26 minute, TyriontheDwarf a spus:

Problema e ca nici PNL nu va putea castiga alegerile incat  sa obtina majoritate sa-si formeze un guvern propriu.   

In ultimii 25 ani, toate partidele care au ajuns la guvernare au facut coalitii

Actualul PNL nu reprezinta acel partid adevarat, autentic, asa cum a fost conceput a fi PNL.

Sunt in ordine si coalitiile, insa ei trebuie sa fie corecti, onesti, parolisti, demni de incredere si patrioti. Asemenea si cei cu care fac vreo intelegere, bineinteles.

Edited by Lucia N

48 minutes ago, Lucia N said:

Actualul PNL nu reprezinta acel partid adevarat, autentic, asa cum a fost conceput a fi PNL.

Sunt in ordine si coalitiile, insa ei trebuie sa fie corecti, onesti, parolisti, demni de incredere si patrioti. Asemenea si cei cu care fac vreo intelegere, bineinteles.

Parolisti, corecti, onesti, demni si patrioti? Asa ceva  la PNL?  

Secventa  asta parca e dintr-un film   din ala biopic  care incepe frumos, intr-o atmosfera de euforie  si se termina URAT, la modul dramatic. 

Image may contain: 9 people, people smiling, people standing, suit and indoor

Edited by TyriontheDwarf

Acum 39 minute, TyriontheDwarf a spus:

Parolisti, corecti, onesti, demni si patrioti? Asa ceva  la PNL?  

Eu vorbeam de adevaratul, autenticul PNL, asa cum era la inceputuri si cum mi-ar placea mie sa fie noul PNL.

Ar fi tragico-comic ca Dancila  sa castige alegerile prezidentiale si PSD sa capete controlul asupra institutiei prezidentiale tocmai acum dupa ce i-au redus atributele presedintelui.

Dar sa nu mai pupe guvernare in veci. 

Sa ia PSD-ul presedintia, dar PNL sa raman la guvernare.  

Pierderea acestor alegeri prezidentiale i-ar motiva pe astia de la PNL si USR-PLUS sa se dezmiticeasca, sa se mobilizeze, sa-si demita liderii tampiti si sa se pregateasca mai temeinic pentru alegerile locale si parlamentare.  

Avand in vedere care sunt intentiile de vot ale apropiatilor (parinti, bunici, colegii de serviciu, colegii de facultate, dar mai ales colegele, mama, bunica, nasa, matusele, sora'mea),  cred ca ar fi timpul sa-mi pregatesc o lada de bere si saci de popcorn pentru urmatoarea perioada.  Fiindca si daca as vota cu Iohannis, tot Dancila va castiga daca toate romancele o vor da in feminism si o vor vota in masa.  

O sa avem parte de caravana rasului cu Dancila presedinte si Orban premier. Bine, nu pentru 5 ani, ci pentru vreo 5 luni.

Dancila o sa fie rapid suspendata si demisa , moment in care o sa ne trezim cu Melescanu  (sau cine o sa fie presedintele senatului, ca bine ca am scapat de Tariceanu)  care o sa fie presedinte interimar,  iar Orban o sa fie indepartat de la putere dupa ce PNL vor pune de coalitie cu PMP si USR-PLUS si UDMR  cu Ciolos prim-ministru si aia e. 

Edited by TyriontheDwarf