Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Dumnezeu Creatorul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ideea unui Creator, al unui Mare Arhitect, nu tine doar de religie. Credeti ca putem observa in jurul nostru dovezi ca Universul se ghideaza dupa legi stricte, necunoscute in totalitate? Credeti ca putem vorbi de un design universal, sau totul este un joc al intamplarii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea unui Creator, al unui Mare Arhitect, nu tine doar de religie. Credeti ca putem observa in jurul nostru dovezi ca Universul se ghideaza dupa legi stricte, necunoscute in totalitate? Credeti ca putem vorbi de un design universal, sau totul este un joc al intamplarii?

:flowers:

ideea ce Creator, tine in primul rand de convingere, religioasa sau nu.

poti crede in El, doar din tiparele existenta

sau...din cunoastere, din apropiere, iar asa cum spuneai nu sunt suficiente doar cele cinci simturi!

Dumnezeu nu poate fi descris si nici nu tine de natural, sau de supranatural.

tine de o subtilitate a materiei, pe care nu o cunoastem si nu o intelegem!

 

restul...tine oarecum de relativitate, eu nu cred in fixism, cred in metamorfoza, a noastra, sau a universului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de Creator tine de convingerea ca exista o sursa principala. Si nu mi se pare o idee ilogica. Din moment ce percep razele soareleui de ce sa nu ajung la concluzia ca exista un corp ceresc care le genereaza? Exista o apropiere de Dumnezeu pe cale logica. E oarecum diferita de religie, si de multe ori o completeaza. Asta e si motivul pentru care un om de stiinta poate fi si religios, pentru explicatiile obiective nu exclud existenta unei forte divine.

 

Fixismul si relativitatea sunt discutabile. Principiul existentei tine de fixism, nu de relativitate. Dumnezeu nu poate avea decat doua stari: existenta sau inexistenta. Nu e o problema relativa. Nu putem spune ca Dumnezeu exista si nu exista in acelasi timp. Relativa e doar perceptia, nu si fenomenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Dumnezeu nu poate avea decat doua stari: existenta sau inexistenta. Nu e o problema relativa. Nu putem spune ca Dumnezeu exista si nu exista in acelasi timp. Relativa e doar perceptia, nu si fenomenul.

:flowers:

probabil datorita diminetii, am uitat sa pun punctul.

"Dumnezeu nu poate fi descris si nici nu tine de natural, sau de supranatural.

tine de o subtilitate a materiei, pe care nu o cunoastem si nu o intelegem!".punct

 

restul...este relativ, acel design universal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am vorbit deocamdata de descrierea lui. Am pus doar problema existentei lui. Exista sau nu?

 

P.S. Descopar la tine un fel de teama, genul de mers pe varful picioarelor. Ti-e teama ca pe cale rationala poti descoperi lucruri care ti-ar zdruncina principiile? Te temi de ceva sau preferi o discutie clara?

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am vorbit deocamdata de descrierea lui. Am pus doar problema existentei lui. Exista sau nu?

mai omule, Dumezeu, Creator, Arhitect, sau cum vrei sa-L numesti exista!

P.S. Descopar la tine un fel de teama, genul de mers pe varful picioarelor. Ti-e teama ca pe cale rationala poti descoperi lucruri care ti-ar zdruncina principiile? Te temi de ceva sau preferi o discutie clara?

fiecare individ are un tip de gandire propriu.iar faptul ca nu toti putem alege o cale simpla, directa, este o problema ce tine de personalitatea fiecaruia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-ai inteles gresit. N-am pus in discutie INTERPRETAREA lui Dumnezeu, ci doua principii de baza, care se noteaza ADEVARAT / FALS.

 

1. Exista Dumnezeu? Da/Nu

 

2. Este Dumnezeu creatorul Universului? Da/Nu

 

Restul nu cred ca prezinta importanta deocamdata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea unui Creator, al unui Mare Arhitect, nu tine doar de religie. Credeti ca putem observa in jurul nostru dovezi ca Universul se ghideaza dupa legi stricte, necunoscute in totalitate? Credeti ca putem vorbi de un design universal, sau totul este un joc al intamplarii?

Legile astea sint rezultatul echilibrarii energiilor dupa big-bang. Nu implica nici un fel de interventie din exterior.

 

Cred ca m-ai inteles gresit. N-am pus in discutie INTERPRETAREA lui Dumnezeu, ci doua principii de baza, care se noteaza ADEVARAT / FALS.

 

1. Exista Dumnezeu? Da/Nu

 

2. Este Dumnezeu creatorul Universului? Da/Nu

 

Restul nu cred ca prezinta importanta deocamdata.

Raspunsul este "nu" la ambele intrebari. A existat Yahve, dar nu e cum vi-l imaginati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×