Jump to content
Forum Roportal
TyriontheDwarf

Alegerile Parlamentare 2020

Rate this topic

Recommended Posts

19 minutes ago, Lucia N said:

Sa fim mai optimisti...

Posibil ca in Parlamentul urmator sa vedem alianta USR-PLUS- PNL-PMP si alianta PSD-PRO Romania- ALDE- Minoritati, iar UDMR va avea aceeasi politica de pana acum: cand cu unii, cand cu altii, functie de interesele lor de atunci.

La asta ma gandesc si eu. Partidele, daca candideaza individual, niciunul nu va reusi sa obtina procente suficiente pentru a alcatui o guvernare.  Cu  30% cat spera PNL sa obtina  n-ai ce guvern sa alcatuiesti si trebuie musai coalitie cu ala care a iesit pe locul 2 sau 3, adica cu USR sau cu PSD. 

Exista deja un precedent - alegerile din 2008 cand PSD si PDL au obtinut fiecare 30% .  Si s-a ajuns la compromis si coalitie intre dusmani. Drept rezultat e harababura si criza politica  in care ne aflam de 10 ani aproape fiindca e evident ca nu s-au putut intelege si s-a ajuns la lupte pentru ciolan. Am avut in ultimii 10 ani toate combinatiile posibile: PSD-PDL, PSD-PNL, PDL-PNL.  

In ultimul sondaj IMAS, PNL are 28%, USR-PLUS 25%, iar PSD 18%, iar PRO-ALDE cam 16%.  

https://www.europafm.ro/barometru-europa-fm-cine-ar-castiga-alegerile-prezidentiale-si-parlamentare-daca-alegerile-ar-avea-loc-in-acest-weekend/

PNL cu cei 28%, daca s-ar alia  cu USR-PLUS care va lua 25%, ar putea obtine o majoritate de 53% si ar putea alcatui o coalitie guvernamentala. Dar cam greu pentru ca dupa un an se va ajunge la lupte si certuri pentru ciolan si la un moment dat se vor desparti si iar ajungem in criza politica. 

PSD , si daca s-ar alia cu PRO-ALDE, tot n-ar mai avea nicio sansa sa intre la guvernare cu 34%. Sunt terminati.   Epoca PSD inceputa din 2012 se va incheia in 2020.  

Daca s-ar alcatui   alianta de centru dreapta  PNL+USR+PLUS, si  alianta de centru stanga PSD+ALDE-PRO, rezultatele ar fi cam 53%  la  34%. E indubitabil ca vom avea un guvern de coalitie USR-PLUS-PNL.  
Insa in  cazul in care liderii partidelor, adica Ciolos, Barna si cu Orban  nu se vor intelege anul viitor la negocieri, Iohannis va numi un premier cu un guvern tehnocrat.  Si mergem inainte cu Ciolos in urmatorii 4 ani.  Sau cu un alt politician obscur, dar sa speram ca performant si poate provenit din zona afacerilor. 

Edited by TyriontheDwarf

On 9/11/2019 at 2:29 AM, TyriontheDwarf said:

Sfatul meu: emigrati cat mai puteti! Fugiti din tara asta pana nu e prea tarziu. Si nu va mai intoarceti.  

Eh, io deja pun ban pe ban și, cine știe, până la pensie poate fac un cheag acolo, suficient cât să mă car.:happy:  Cum am zis și pe alt topic deocamdată aș avea vreo câteva ținte exotice, cum ar fi la o primă strigare: Congo, Madagascar sau Costa Rica. M-am gândit și la Chile, cu toate că ăia au cutremure barosane. :sad:

Tu ce ne recomanzi? :laugh:

Selecteaza tarile dupa PIB-ul pe locuitori evident. Cele mai dezvoltate tari. Tarile care au invatamantul, securitatea, justitia,  industria, sistemul medical, infrastructura,  mediul de afaceri, economia puse la punct. Si evident, o populatie cat mai populata si cu cele mai multe oportunitati de angajare.  Intr-un cuvant, du-te acolo unde e CIVILIZATIE!  

Eu as lua-o in ordinea asta:

1. Luxemburg
  2. Elvetia
  3.  Norvegia
  4. Danemarca
  5.  Suedia
  6. Olanda
  7. Austria
  8. Finlanda
  9. Germania
  10.  Belgia
  11. Franta
  12.  Regatul Unit si Irlanda 
  13.  Italia
  14. Malta
  15. Spania

Asta doar in Europa si dupa cum vezi, cam trebuie sa cunosti  2-3 limbi straine : germana, engleza, franceza, astea ar fi de baza ,  eventual  italiana , neerlandeza sau  spaniola. Cu limbile astea faci bani in vestul Europei. In tarile nordice te mai poti descurca doar cu engleza sau chiar cu germana.   Plus sa ai invatate  inca doua-trei  limbaje de programare: Java, Pyton, C++ si ceva abilitati de negociere, convingere, persuasiune in relatii cu clientii si  sa ai caracter  asertiv. 

Daca stii doar engleza , recomand strict SUA si Canada daca stii un pic de franceza. 

Problema e ca in viitor , daca vrei sa ai un job,  o sa cam fii obligat sa inveti araba, nigeriana, chineza, hindu si spaniola cu dialect mexican fiindca vorbitorii respectivi se vor inmulti. Momentan sunt doar in postura de clienti si muncitori, dar in viitor ar putea deveni chiar sefii nostri. 

Edited by TyriontheDwarf

2 hours ago, TyriontheDwarf said:

Selecteaza tarile dupa PIB-ul pe locuitori evident. Cele mai dezvoltate tari. Tarile care au invatamantul, securitatea, justitia,  industria, sistemul medical, infrastructura,  mediul de afaceri, economia puse la punct. Si evident, o populatie cat mai populata si cu cele mai multe oportunitati de angajare.  Intr-un cuvant, du-te acolo unde e CIVILIZATIE!  

Eu as lua-o in ordinea asta:

1. Luxemburg
  2. Elvetia
  3.  Norvegia
  4. Danemarca
  5.  Suedia
  6. Olanda
  7. Austria
  8. Finlanda
  9. Germania
  10.  Belgia
  11. Franta
  12.  Regatul Unit si Irlanda 
  13.  

...Asta doar in Europa si dupa cum vezi, cam trebuie sa cunosti  2-3 limbi straine : germana, engleza, franceza, astea ar fi de baza ,  eventual  italiana , neerlandeza sau  spaniola.

Bre, n-auziși? Era vorba de vremea când oi ieși la pensie. Asta recomanzi tu, Luxemburg, Elveția, Suedia...? Alo! Vorbim de oameni cinstiți aici, nu de șmenari și interlopi! Câte vieți crezi că ar trebui să trăiască un om cinstit în România, fie el inginer, profesor, doctor,  meseriaș etc., ca să agonisească niște parale astfel încât să trăiască vreo câțiva anișori în țărișoarele alea? :laugh: Hai că nu fusăși realist, pe onoarea mea! :biggrin:

Cu „limbile”, nu mai e o problemă. În afară de engleză, germană, franceză, pe care le bunghesc, există tehnologie...:laugh:

https://www.japantech.net/enence_V5/ro/001_kar/index_gem.html?a=35068817946&c=35068817946&d=c&N=n&p=MAIL_US&camid=379528819

Edited by Vriies