Jump to content
Forum Roportal
TyriontheDwarf

Alegerile Parlamentare 2020

Rate this topic

Recommended Posts

Se pare ca  PNL-istii  chiar nu vor la guvernare si vor dinadins sa piarda alegerile. Se multumesc cu presedintia, cu vreo 10 locuri in parlamentul european si cu vreo 70 locuri in Parlamentul Romaniei, eventual cateva primarii prin Ardeal gen Cluj, Oradea, Arad, Timisoara si Sibiu.  E clar ca nu vor sa guverneze o tara intreaga si nici nu vor sa-si bata capul cu administrarea unor judete sarace din Moldova, Dobrogea,  Muntenia si Oltenia. Adica serios, i-ati vedea pe astia sa doreasca sa conduca Vaslui sau Teleorman, sau chiar orase gen Caracal care sunt adevarate fiefuri pesediste? Am impresia ca nici Bucurestiul nu-l doresc.  Pur si simplu  prefera Ardealul si atat si nu vor sa se incurce cu mafia pesedista din restul tarii. Cam asta vor ei, sa se multumeasca cu locul 2 si sa ramana in opozitie ca oricum tot le vin banii din criticat guvernul  constant, din interviuri, din campanii pe Facebook, din proteste.  Pentru ca daca voiau cu adevarat sa castige, nu veneau cu declaratii tampite care mi se par destul de sinucigase intr-o campanie electorala.

Ce promit PNL-istii: 
1. Sambata sa fie declarata zi lucratoare
2. desfiintarea programului  Start-up Nation
3. impozitat IT-istii 
4.  sprijin financiar anumitor părinţi pentru a-şi angaja bonă
5. taxe pe profitul multinationalelor si incurajarea produselor romanesti
6. scutire de impozit pe venit pe pensiile mari- chiar au si votat

Astea sunt masuri anti-liberale.  Si ai zice ca PNL e de fapt un PSD albastru!  

Parca te determina sa votezi cu USR-PLUS. Suna frumos pe hartie ce promite alianta USR-PLUS privind reformele in educatie, sanatate, munca, justitie, securitate, administratie, afaceri, agricultura, industrie, cultura , infrastructura etc.   
Pacat ca in realitate nu o sa faca nimic. Promisiunile  lor  doar niste fantezii tipice unor secte neoprotestante, fara metode pragmatice, fara sa ne spuna "CUM va realiza asta".  
Nu vor castiga niciodata alegerile si nu vor ajunge niciodata la guvernare. Romanii de rand , si mai ales provincialii, nu-i vor vota niciodata.  
N-au sprijin in teritoriu, nici influenta, nici resurse sau sustinere momentan. Inca sunt o miscare mica si nesemnificativa  in provincie.  Nu vor putea sa se bata cu PNL si PSD care sunt sprijinite de mafiile locale si de securisti si de presa.  
Am impresia ca USR-PLUS atinteste doar Bucurestiul si strict cateva orase mai dezvoltate, in rest Dumnezeu cu mila ca alea vor ramane sub controlul mafiotilor si baronilor locali din PSD.

Si chiar daca ar castiga alegerile printr-o minune si vor ocupa 60% din parlament si vor alcatui un guvern cu Ciolos prim-ministru , eu va spun ca astia nu vor fi capabili sa guverneze. Sa fim realisti totusi si sa ne gandim dincolo de promisiunile electorale si dincolo de alegeri. Bun, castiga alegerile USR-PLUS. Si apoi?  

Se vor lovi de toata birocratia  si de institutiile predominant PSD-iste care le vor pune bete-n roate de la politie pana la medici, profesori, ghiseisti, maturatori si paznici care chiar nu vor sa munceasca competent ca-n occident.

Se vor lovi de toate primariile PSD-iste si cele PNL-iste care au sprijin financiar din partea mafiotilor, securistilor si interlopilor care conduc de facto aceasta tara. 

Se vor lovi inclusiv de interesele strainilor care vor ca aceasta tara sa ramana saraca si o piata de desfacere profitabila care sa furnizeze forta de munca ieftina si resurse si terenuri moca.

Se vor lovi de populatia nesimtita si de meltenismul romanesc care va refuza sa respecte legile , principile si valorile morale  europene. 

Ce credeti ca o sa faca? Ca o sa faca din Romania o tara europeana dezvoltata peste noapte? Ca o sa aresteze sute sau mii de mafioti si interlopi care sunt ei insisi sistemul  ? 
Si chiar daca ar face-o, ce ar pune in loc? Pentru ca fix cei mai capabili si cei mai talentati romani sa faca o treaba in tara asta sunt tocmai cei mai CORUPTI!  Sa elimini coruptia e ca si cum ai elimina poporul roman. 
Avand in vedere ca statul nu mai are bani si e supraindatorat peste cap pentru urmatorii zeci de ani, iar milioane de tineri   emigreaza si imigrantii ocolesc aceasta tara , produsele de baza le ai din import,  ai mai multi consumatori decat producatori (pensionari, asistati sociali, bugetari, dusi in carca catorva privati platiti mizerabil si suprataxati), inflatia tot creste,   nu stiu cum ar putea USR-PLUS sa mai modernizeze Romania. 
Mai mult de cateva luni, hai un an nu cred ca vor rezista la guvernare si vor demisiona rusinos pentru ca vor fi prea incapabili sa administreze o tara deja falimentata si vor da vina pe greaua mostenire PSD.

Rezultatele alegerilor legislative de anul viitor se anunta groaznice pentru ca niciun partid nu va obtine destule procente pentru a alcatui un guvern.
Daca partidele vor candida individual, rezultatele se anunta teribile:
PSD - 20%
PNL-20%
USR-PLUS-20%.
Cu procentele astea nu poti sa alcatuiesti un guvern.
Asa ca din ianuarie 2020 se va ajunge inevitabil la formarea a doua mari aliante, una de centru stanga (PSD-PRO-ALDE-PNT-PRU) ,  cealalta de centru dreapta ( PNL-PMP-USR-PLUS-UDMR).   
Cert e ca nu o sa avem un guvern functionabil care sa faca ceva care sa ne scoata din faliment fiindca tot se va ajunge la divergente si lupte pentru putere.
Probabil ca nu se va ajunge la ceva concludent in urma negocierilor  si Iohannis va ajunge sa numeasca un guvern tehnocrat. 

Mai departe nu stiu, globul meu de cristal e stricat, dar parca vad ceva uniforme cu camuflaj si parade militare, un fel de dictatura militar . N-am idee daca trupele sunt romanesti .....sau rusesti.Dar la cat de mult s-a destabilizat si divizat Uniunea Europeana intre progresisti si nationalisti eurosceptici  si la cat de falimentata e Romania in urma guvernarii PSD (care a avut clar un caracter anti-european si rusofil), nu m-ar mira sa ajungem sub influenta si chiar sub controlul Rusiei. 
Cert e   viitorul tarii asteia se anunta sumbru.  
Cand economia e la pamant, inflatia creste, populatia scade,  tinerii emigreaza, productia e falimentata,   companiile private pe picior de plecare, nu stiu cum poti sa te astepti ca aceasta tara sa mai aiba un viitor luminos.Nu stiu cum poti ca roman sa mai fii  idealist  in situatia actuala si sa mai ai speranta ca se va face ceva in aceasta tara asta. Pentru mine s-a cam terminat ....inca din 2012. 
Indiferent ce o sa se intample o sa fie rau!  Destinul tarii asteia e sa ajunga populata si condusa de imigranti, iar romanii sa dispara ca popor.  Pana la urma, dupa legile selectiei naturale, o cam meritam.  

Sfatul meu: emigrati cat mai puteti! Fugiti din tara asta pana nu e prea tarziu. Si nu va mai intoarceti.  

Tu ai macar habar cum și în ce stadiu sunt cei de la Plus ( mai puțin din USR) cu programul de guvernare?

Știu din surse sigure că au niste specialiști adevărați care muncesc de cel puțin 3 luni pe fiecare domeniu important. 

M-am saturat de atâta bătut cucuru de pământ. 

Luptati, in puii mei. Altfel, tara asta oricum nu moare. In spate rămân bolnavii, bătrânii și orfanii. Macar pentru ei și tot merita sa lupți.

• Like 2

10 hours ago, Stu' said:

Tu ai macar habar cum și în ce stadiu sunt cei de la Plus ( mai puțin din USR) cu programul de guvernare?

Știu din surse sigure că au niste specialiști adevărați care muncesc de cel puțin 3 luni pe fiecare domeniu important. 

M-am saturat de atâta bătut cucuru de pământ. 

Luptati, in puii mei. Altfel, tara asta oricum nu moare. In spate rămân bolnavii, bătrânii și orfanii. Macar pentru ei și tot merita sa lupți.

Toti fac programe de guvernare. Si PNL si PMP fac. In realitate niciunul nu vrea la guvernare sa-si asume greaua mostenire.  Pentru ca guvernantii care vor veni acum dupa Dancila o sa sfarseasca scuipati, huiduiti si  atarnati   de stalpii din Piata Victoriei. 

Eu sper sa te trezesti pana cand nu e prea tarziu. 

Daca te uiti in imprejur, Romania e deja o tara moarta .  Suntem demult in plin faliment.  Am senzatia ca traiesc deja intr-o epoca postapocaliptica in Bucuresti, indiferent de zona.  Apocalipsa a venit demult, inca din 1990.Nu se mai poate face NIMIC. Pur si simplu romanii si-au pierdut capacitatea de a se autoguverna si administra.  Si am dubii ca si o conducere straina tehnocrato-corporatista ar putea face ceva.  Eu iti spun clar: se va ajunge la dictatura militara in cele din urma cand mamaliga va exploda. Sau la anarhie....si fiecare cum s-o descurca. 

Legat de orfani, bolnavi si batrani, e frumos ca-ti pasa. Daca ai bani sa-i ajuti, cu atat mai bine. Oh, nu ai!  

Eu macar nu sunt un ipocrit si spun clar ca  nu-mi pasa!

Pentru ca intai, trebuie sa-ti pese de TINE! 

Dar daca zici ca iti pasa de altii si sa-i hranesti, prioritatea nr.1 e sa te hranesti tu ca sa ai energia de a munci si a-i ajuta pe altii.

Pune-ti intai la punct nevoile tale primare, apoi ale altora. 

Edited by TyriontheDwarf

Acum 12 ore, TyriontheDwarf a spus:

Daca partidele vor candida individual, rezultatele se anunta teribile:
PSD - 20%
PNL-20%
USR-PLUS-20%.
Cu procentele astea nu poti sa alcatuiesti un guvern.

Dupa redistribuire si cu udmr si minoritatile nationale si dupa ce una din grupari "se va sacrifica"  si va primi sa mearga la guvernare, alaturi de grupul castigator,  ne vom trezi cu o majoritate absoluta. Romania este tara surprizelor si a tradarilor.

Edited by adal*
  • Like 1

Acum 10 minute, adal* a spus:

Dupa redistribuire si cu udmr si minoritatile nationale si dupa ce una din grupari "se va sacrifica"  si va primi sa mearga la guvernare, alaturi de grupul castigator,  ne vom trezi cu o majoritate absoluta. Romania este tara surprizelor si a tradarilor.

Da..Posibil ca USR-PLUS sa se alieze cu PNL.

Edited by Lucia N
  • Like 1

Sincer sa fiu, la cata ipocrizie si nimicnicie este in toti, eu cred ca oricare se poate alia cu oricare, invocand interesul national.

• Like 2

Acum 3 minute, adal* a spus:

Sincer sa fiu, la cata ipocrizie si nimicnicie este in toti, eu cred ca oricare se poate alia cu oricare, invocand interesul national.

Da. este trist ce se- ntampla in Romania...si nu numai.

Edited by Lucia N

On 9/11/2019 at 3:20 PM, Lucia N said:

Da..Posibil ca USR-PLUS sa se alieze cu PNL.

Momentan, se cam urasc de moarte si inclusiv Iohannis si Barna se  trag de ciuf unul pe altul.  

Am avut aliantele de toate culorile apoi.

Dupa alianta  Convenția Democrată Română (PNT-CD+PNL+UDMR),   Alianța Dreptate și Adevăr (PNL + PD), coalitia PSD+PDL,   coalitia PDL+UDMR+ UNPR,   Uniunea Social Liberala (PSD+PNL+PC+UNPR), Alianța România Dreaptă (PDL+PNT+FC)   Alianța Creștin Liberală (PNL+PDL),  Uniunea Social Democrată (PSD+UNPR+UDMR+PNT+ALDE), iar acum avem alte doi noua aliante, USR+PLUS si PRORO+ ALDE si e foarte posibil sa se puna de un PMP+PNL........chiar nu mai stiu ce sa cred.  

E foarte probabil  sa se ajunga la o coalitie de guvernare USRPLUS cu PNL cum e la fel  de probabil ca  USR-PLUS  sa  se alieze cu PSD.La ce caracter anti-coruptie are USR-PLUS, cred ca PNL s-ar alia mai degraba cu PMP fiindca si ei se stiu cu dosare. La USR sunt foarte multi PSD-isti sub acoperire, iar la PLUS gasesti o gramada de hipsteri  neocomunisti cu convingeri de stanga, suficienti de multi care urasc capitalismul liberal si care ar pune de o alianta cu PSD.

In orice caz, eu sunt pregatit! Stiu la ce sa ma astept in urmatorii 10 ani.  Sunt resemnat cu ideea ca tara asta nu va iesi din faliment.  

Edited by TyriontheDwarf

1 oră în urmă, TyriontheDwarf a spus:

In orice caz, eu sunt pregatit! Stiu la ce sa ma astept in urmatorii 10 ani.  Sunt resemnat cu ideea ca tara asta nu va iesi din faliment.  

Sa fim mai optimisti...

Posibil ca in Parlamentul urmator sa vedem alianta USR-PLUS- PNL-PMP si alianta PSD-PRO Romania- ALDE- Minoritati, iar UDMR va avea aceeasi politica de pana acum: cand cu unii, cand cu altii, functie de interesele lor de atunci.

Edited by Lucia N

PNL -istii  nici nu  vor  la guvernare dupa cum s-a vazut in ultimele lor declaratii care numai liberale nu sunt.  Ori sunt extrem de  tampiti, ori vor sa piarda alegerile intentionat.

Cand vii cu tampenii comuniste ca  "impozitat IT-istii" si "sambata zi lucratoare"  e clar ca vrei sa pierzi alegerile.    

Se  multumesc sa ramana in opozitie sa trancaneasca in continuare la TV ca PSD e de vina, sa se multumeasca cu presedintia, cu cateva posturi de europarlamentari si parlamentari in Casa Poporului  si cateva primarii prin cele mai dezvoltate judete din Ardeal.   Eu de exemplu nu-i vad pe  PNL-isti sa doreasca sa administreze primaria Caracal de exemplu. Sau Vaslui. Sau Galati. Sau Teleorman. Sau Olt ,  Iasi , Vaslui,  sau Dolj  sau Bistrita   . Nici eu nu as vrea sa fiu primar in judetele alea. Sau sa fiu premierul acestei tari in perioada...urmatorilor 10-20 ani. 

Bucurestiul l-ar lasa mai degraba pe mana  USR-istilor  sa-si bata capul cu infrastructura praf,  cu interlopii , cu mizeria si coclaurile de acolo.  Inclusiv guvernarea ca nu e nimeni prost  la PNL care sa doreasca sa guverneze o tara falimentata, depopulata si supraindatorata.  Am banuiala ca nici ei nu vor la guvernare sau sa castige primariile din judetele sarace dominate de baroni locali.

Naiba, nici PSD nu mai vrea ca nimeni nu vrea sa aiba soarta PDL-ului sa ajunga scuipat si ajuns la haznaua istoriei. 

• Like 2