Sari la conținut
Forum Roportal
olim

Stie cineva mai multe despre IC41 vaccin?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragii mei , va rog sa-mi scrieti daca stiti despre IC41 vaccin . Mi s-a propus sa intru intr-un program de tratament si nu stiu ce decizie sa iau . Sunt infectata cu hcv , dar ea (hepatita )pare pasnica deocamdata si nu ma indur sa fac punctia si sa incerc interferonul , cu toate ca stiu de la voi , in care am mare incredere, ca e singurul tratament , deocamdata .

Va doresc sanatate tuturor ! Sincere urari de bine celor care isi sarbatoresc astazi ziua numelui !

Sper sa reusesc sa si plasez mesajul meu !

Editat de olim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna olim, nu stiu de acest vaccin, in ce consta exact acest nou tratament?!?....Se mai ia in combinatie cu altceva?

Cum se manifesta la tine aceasta hepatita pasnica?....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Oli,

 

De unde ai aceasta informatie despre noul vaccin? Da-ne detalii ! Nu stim nimic despre el ca sa te putem ajuta :flowers:

Numai bine iti doresc !

 

Si vorba Enigmei ce-i cu aceasta hepatita pasnica ?!

 

Pupici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olim. nu te induri ce, iti este frica ca iti deranjezi hepatita ta pasnica?.Sfatul meu si al tuturor din acest forum este sa te duci cat mai repede sa+ti faci biopsia si apoi tratamentul unic deocamdata , interferonul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Olimp,

Ai auzit tu ceva, dar nu este deocamdata un tratament ci "UN STUDIU"....un program prin care devii cobai de buna voie...

Este si asta o solutie disperata, un cutit cu doua taisuri, dar parerea mea este sa incerci tratamentul ce se aplica acum peste tot in lume, pegylat+copegus.....si doar in situatia in care esti "nonresponder" sa apelezi la asa ceva.

Este parerea mea, dar e dreptul tau sa decizi ce faci cu viata ta !

Daca vrei si alte detalii, iti voi spune tot ce am citit si stiu pana acum.

Numai bine si multa sanatate

Costin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curios, care este treaba cu acest studiu tratament?

Ce se aude cu el, pina acum pe forum nu s-a auzit nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci este un "studiu"....nu tratament....incercari de a gasi ceva nou....este bazat tot pe interferon si se "testeaza" pe aceia dispusi sa incerce pe ei, care sunt disperati pentru ca organismul lor nu a raspuns la tratamentul uzual.

Sunt anumite criterii de selectie si nu ai cum sa stii daca faci bine ca incerci sau si mai rau...nimeni nu iti garanteaza nimic si semnezi ca iti asumi orice risc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Olim!

Hepatita ce e PASNICA aproape 90 procente!Cind o simtim,deja sint distrugeri serioase in ficat si chiar organele invecinate. Cei care au simptome sint putini si in gral nu-si dau seama de ce sint obositi,au greutate in dreapta etc.Poti fi hepatic C cu transaminaze normale si numai o biopsie iti poate spune,cam in ce faza se afla boala.

Nici macar tratam.cu interferon nu este suta la suta eficient pt.toata lumea,ce sa-i faci!asta-i viata!Dar un tratament de cobai,cred eu ca e f.riscant.Si asa interferonul face destule ravagii in organism.Pt.unele pers.destul de serioase.Dar e singurul tratament testat si cu o rata buna de anihilare a virusilor C.Sanatate de la Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei , va multumesc pentru raspunsurile si sfaturile voastre si va rog sa ma scuzati ca nu am dat nici un semn de viata atata vreme , explicatia e simpla : nu am stiut unde am plasat mesajul meu si , deci , nici unde sa ma uit dupa ale voastre . Si acum l-am gasit din intamplare , cautand pe googl informatii despre IC41 vaccin mi-a aparut chiar mesajul meu ( pe care l-am trimis de doua ori , dupa cum tocmai am vazut).

Cu hepatita pasnica este asa : fara dureri sau alte simtome , desi uneori sunt mai obosita , analizele sunt aproape normale si ma ingrozeste gandul ca as putea sa fac un tratament cu atatea reactii adverse in mod inutil . Am avut o cunostinta care a facut interferon degeaba si care a murit in timp ce era internata pentru transplant la Fundeni , sau poate ca traim cu totii doar atat cat e scris ...

Intre timp am mai aflat despre IC41 ca este pe baza de proteine sintetice si ar trebui sa ajute organismul sa elimine virusul .El a fost testat pe voluntari sanatosi si pe nonresponderi la interferon . Cei sanatosi au fost ok , iar din ceilalti jumatate au eliminat virusul . N-ar suna chiar rau , pentru o boala care de fapt nu are un tratament .

Daca tu, Costin ,ai alte informatii te rog sa imi comunici si mie , caci trebuie sa iau o decizie in cateva saptamani , sper sa si gasesc un eventual mesaj inainte sa treaca o saptamana !

Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Olim!

Nu stiu mai nimic despre acest vaccin, insa pot sa-ti spun ca si eu sunt intr-o situatie similara cu a ta.

Si la mine hepatita e intr-o stare pasnica, analizele sunt aproape normale, chiar si punctia hepatica a iesit bine, am doar simptome de oboseala si arareori dureri in partea dreapta. Dar am decis sa fac interferon. E o sansa pe care fiecare dintre noi o meritam, chiar daca efectele adverse nu sunt tocmai din cele mai frumoase.

Sunt tanara am 22 de ani si poate ca nu-mi va reusi nici mie interferonul, insa voi sti ca am luptat, ca am facut tot ce mi-a stat in putere pt viata mea. Stiu ca fara acest tratament nu am nici o sansa de vindecare, nu acum, insa cu el am 50% sanse sa ma vindec.

Gandeste pozitiv si nu mai privi in tragic toate simptomele adverse, plus ca niciodata sa nu mai gandesti ca ceea ce faci pt tine e in zadar, fara folos, chiar daca tratamentul nu ar reusi. Dar tu de unde sti daca iti reuseste sau nu?

Fa-l si mai apoi te poti pronunta in ce categorie a celor ce fac interferon te afli, responderi sau nonresponderi.

Eu am ales sa-l fac!

Gandeste-te foarte bine la ceea ce vrei si ia o decizie.

Nu te astepta sa ti-o oferim noi, tu esti singura care poti decide pentru viata ta.

Sanatate multa!

Esti tanara si ai mari sanse de reusita!

Sunt oameni bolnavi de leucemie ce indura chinuri groaznice pt a putea spera la viata, dar fara transplant nu rezolva nimic, si stim amandoua ce costuri impune acesta, si noi ne speriem si dam inapoi de la o injectie, care se prea poate sa NE VINDECE, cta de nerecunoscatoare suntem noi fiintele umane, in fata lui D-zeu.

Bucura-te de viata si nu-ti mahni sufletul cu amareli, care la tine poate ca nici nu vor fi fost sa existe!

te pup si sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×