Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Despre fenomenul unificarii - urmatorul meu articol

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atasez introducerea la noul articol la care am inceput sa lucrez, "Upon the Phenomenon of Unification". Articolul va face un nou salt revolutionar si va adresa problema proprietatilor contradictorii si cum acestea pot exista in acelasi timp si astfel genera constiinta si fenomenul de unificare al constiintelor.

On the Phenomenon of Unification.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Articolul e gata, e in curs de evaluare pe la jurnale. E interesant de mentionat aici cum functioneaza un om liber ca mine. Dupa cum se poate vedea, data la care am inceput sa il scriu a fost candva in august anul trecut, si l-am terminat in ianuarie anul asta. Un om liber isi ia tot timpul din lume sa scrie cand are el chef. Daca as fi lucrat in academie as fi fost constrans sa-l public la comanda, si m-ar fi stresat degeaba cu teama lor eterna de pierdere a "carierei". Si scris pe fuga ar fi iesit si de proasta calitate, si nici n-ar fi avut idei originale, ci ar fi fost date cu copy-paste din altul. Multe articole din academie sunt la modul "Despre filozofia lui Plato", "Constiinta transcendentala din punctul de vedere a lui Kant". Academicii polueaza mediul literar cu articolele lor produse pe banda rulanta si al caror unic scop e sa le mentina "cariera", adica sa nu moara de foame. Un om liber scrie ce vrea el, cand vrea el, si e cel care aduce adevarata revolutie in societate.

Apropo, puteti sa luati si voi articolul sa il publicati sub numele vostru unde vreti. Inca o trasatura a omului liber: e interesat ca ideile sa fie cunoscute, nu sa ajunga faimos.

 

On the Phenomenon of Unification.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu degeaba am crezut ca ne vom uni vietile totusi, si tu ai delir de reforma. Problema este ca tu faci psihoterapie, nici nu urmezi tratament. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nu-i chiar la fel. Eu chiar contribui cu ceva. Si ideile cu care eu contribui chiar sunt revolutionare, dar inca nu e pregatita omenirea pentru ele. Voi fi amintit peste sute de ani ca autorul ala obscur care descoperise inaintea vremii lui chestii pe care oamenii abia in anul 2500 incep sa le descopere.

Oricum, acuma sunt inca prins cu munca. Tresa mai sclavagesc cativa ani pana ma eliberez, apoi o sa am tot timpul din lume ca pe langa ideile pe care deja le am, sa ma ocup si de popularizarea mea la nivel mondial ca sa raman in istorie, sa poate cei din 2500 sa gaseasca inregistrari istorice despre mine. Ca asa forumurile astea vor disparea si se vor sterge urmele.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.02.2020 la 20:41, NicolaeT a spus:

Tresa mai sclavagesc cativa ani pana ma eliberez, apoi o sa am tot timpul din lume ca pe langa ideile pe care deja le am, sa ma ocup si de popularizarea mea la nivel mondial ca sa raman in istorie, sa poate cei din 2500 sa gaseasca inregistrari istorice despre mine.

 

La 07.02.2020 la 10:35, NicolaeT a spus:

Inca o trasatura a omului liber: e interesat ca ideile sa fie cunoscute, nu sa ajunga faimos.

 

'ai de capu' tau genial si liber.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.02.2020 la 22:41, NicolaeT a spus:

Eh, nu-i chiar la fel. Eu chiar contribui cu ceva. Si ideile cu care eu contribui chiar sunt revolutionare, dar inca nu e pregatita omenirea pentru ele. Voi fi amintit peste sute de ani ca autorul ala obscur care descoperise inaintea vremii lui chestii pe care oamenii abia in anul 2500 incep sa le descopere.

Oricum, acuma sunt inca prins cu munca. Tresa mai sclavagesc cativa ani pana ma eliberez, apoi o sa am tot timpul din lume ca pe langa ideile pe care deja le am, sa ma ocup si de popularizarea mea la nivel mondial ca sa raman in istorie, sa poate cei din 2500 sa gaseasca inregistrari istorice despre mine. Ca asa forumurile astea vor disparea si se vor sterge urmele.

Dar poate in 2500 vei fi acolo sa explici si sa ii ajuti pe pionierii teoriilor tale. Ca la ce idei revolutionare ai tu, nemurirea e un fleac. Fara ciuruiala.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/8/2020 at 10:41 PM, NicolaeT said:

Eh, nu-i chiar la fel. Eu chiar contribui cu ceva. Si ideile cu care eu contribui chiar sunt revolutionare, dar inca nu e pregatita omenirea pentru ele. Voi fi amintit peste sute de ani ca autorul ala obscur care descoperise inaintea vremii lui chestii pe care oamenii abia in anul 2500 incep sa le descopere.

Oricum, acuma sunt inca prins cu munca. Tresa mai sclavagesc cativa ani pana ma eliberez, apoi o sa am tot timpul din lume ca pe langa ideile pe care deja le am, sa ma ocup si de popularizarea mea la nivel mondial ca sa raman in istorie, sa poate cei din 2500 sa gaseasca inregistrari istorice despre mine. Ca asa forumurile astea vor disparea si se vor sterge urmele.

Acum, sine ira et studio, ți-aș propune să te ocupi cât mai mult de viața ta din prezent. Adică,  să încerci să ai o viață cât mai bună acum, indiferent de munca pe care o prestezi și să nu te îmbeți cu speranța că vei rămâne în istorie ca descoperitor notoriu și că peste 500 de ani vei fi aclamat și recunoscut la scenă deschisă. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×