Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum ați gestiona o astfel de situație?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aș dori să știu cum ar proceda alte persoane în următoarea situație. 

Un cuplu. Ea are probleme de sănătate. Caută soluții pe cont propriu. Găsește o terapie complementară despre care crede ca o ajuta. Este bucuroasa ca în sfârșit găsește o soluție la probleme. Și crede și ca aceasta terapie îl va ajuta pe iubitul ei care are probleme digestive pe fond de stres. Ea merge de doua ori la consultații și terapeutul se poarta foarte profesional. Ii spune terapeutului că va veni cu iubitul ei pentru o consultație. 

Când cuplul merge la consult împreună, terapeutul începe sesiunea de terapie cu ea și ii spune iubitului ei in cursul terapiei că prietena lui are o lista de defecte pe care le-a dedus terapeutul, și ii spune iubitului ei o mulțime de lucruri urâte despre ea. Cuplul rămâne cu gura căscată. Apoi terapeutul ii da iubitului fetei sa ia niște picături pentru stres chiar pe moment. Băiatul inghite picăturile. Apoi cuplul pleacă, băiatul aproape adoarme la volan. Ea cauta pe internet numele picăturilor date și găsește ca produc somn și nu se iau dacă urci la volan. Terapeutul știa ca ei au venit cu mașina și vor pleca cu mașina. Chiar fata ii spune ca dacă produc somn sa nu I le dea pentru că va conduce. Terapeutul râde și ii spune ca vor vedea ei ce fac, ca produsul e un extract de plante care nu da somn. Pe drum băiatul aproape adoarme, cu greu își tine ochii deschiși. Au trebuit sa oprească. 

Cum ați gestiona o astfel de situație? Fata îl duce pe băiat la o sesiune de terapie (pe banii ei) crezând ca ii face un bine, și pleacă de acolo așa cum v-am povestit. Ea ii tot repeta băiatului ca trebuie sa o apere, sa fie de partea ei și el ii spune sa termine cu obsesia asta pentru că își creează propria realitate tot spunându-i lui ca el nu e de partea ei. 

Ce se poate face în situația asta? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Ana2019 a spus:

Ea ii tot repeta băiatului ca trebuie sa o apere, sa fie de partea ei și el ii spune sa termine cu obsesia asta pentru că își creează propria realitate tot spunându-i lui ca el nu e de partea ei.

Am inteles tot, pana aici. De cine sa o apere? De partea ei impotriva cui?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Enki a spus:

Am inteles tot, pana aici. De cine sa o apere? De partea ei impotriva cui?

Adică să nu se lase influențat de o persoana care nu îi cunoaște și pe care nu o cunosc 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vraciul-șaman?

Unu la mana, sper ca "ea" nu mai calca pe acolo vreodata, e un papagal care face bani pe spinarea naivilor si mai e si periculos de iresponsabil. Doi la mana, prietenul asta cat de mironosita impresionabila este si ce anume a facut de crede ea ca el a fost influentat de terapeutul ala? Repetatul ala cu sa fie de partea ei si sa o apere cand se intampla, imediat dupa ce au plecat de la sedinta, pe drum?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Povestea este prea sumara si recunosc ca n-am inteles mare lucru despre cei doi. Ca fapt divers, de citeva ori era sa adorm la volan fara sa iau ceva care sa-mi provoace somnolenta si fara sa fiu obosit, iar o data am si adormit timp de citeva secunde.

In ceea ce-l priveste pe terapeut, fie a vut sa vada cum reactioneaza fiecare dintre ei intr-o situatie foarte stresanta, fie are ceva trasaturi psihopate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un "terapeut"  nu are voie sa injoseasca, sa umileasca pacientul. Pe undeva, ei isi sunt unii altora si terapeuti si pacienti...

(ajutorul este reciproc, doar nu degeaba s-au intalnit!)

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.08.2019 la 22:56, Ana2019 a spus:

Cum ați gestiona o astfel de situație? Fata îl duce pe băiat la o sesiune de terapie (pe banii ei) crezând ca ii face un bine, și pleacă de acolo așa cum v-am povestit. Ea ii tot repeta băiatului ca trebuie sa o apere, sa fie de partea ei și el ii spune sa termine cu obsesia asta pentru că își creează propria realitate tot spunându-i lui ca el nu e de partea ei. 

Ce se poate face în situația asta? 

Probabil m-as intoarce la terapeut neprogramat, si l-as lipi putin de pereti, in contul picaturilor. In ideea ca daca ar depune o plangere, iese nasol si el, pentru "tratamentul" rautacios pe care l-a aplicat.

Cum adica "ea tot repeta ca trebuie sa o apere"? Insista sa ma duc peste terapeut? In cazul asta, e ceva putred, si nu ma mai duc. Ar putea fi ceva intre ea si terapeut, iar circul ala ar putea fi cauzat din nevoia "unora" de drama/telenovela. M-am saturat de tipologia asta.

Serios si matur, in situatia aia, ambii pot evita evita cabinetul respectiv. Asa ar proceda un cuplu ok. Deja cand unul insista sa mai mearga acolo, e o problema, si probabil ar merita o bataie si ea si terapeutul. Eventual supradoza de picaturi din alea, si lipiti cu banda adeziva de tavan. 

N-as reactiona prea simpatic, e clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.08.2019 la 12:56, Ana2019 a spus:

Când cuplul merge la consult împreună, terapeutul începe sesiunea de terapie cu ea și ii spune iubitului ei in cursul terapiei că prietena lui are o lista de defecte pe care le-a dedus terapeutul, și ii spune iubitului ei o mulțime de lucruri urâte despre ea.

De unde stie si lucruri urate individul terapist despre ea???    Daca vreodata au fost amanti, de ce s-a mai dus la el pentru SOS ... altfel nu inteleg toata povestea asta fantezista.   

Asta sa se fi intamplat in Romania sau in alta parte?   Inca n-am auzit ca in cabinet ti se da medicatie altceva decat injectii sau vaccinuri, retete cu care se merge la farmacie se da treaditional, dar cele scrise mai sus ies deja din oricare protocol acceptat de societate.   Chiar si in cazul cand pacienta nu spune adevarul la doctor, nu asa se procedeaza!!!   

Am intalnit in farmacie persoane care au mers inapoi sa reclame cat le doare stomacul dupa medicament, dar n-au respectat instructiile ca se ia cu mancare, nu doar cu un fursec si 2 inghitituri de lapte.   Totul se filmeaza la ridicarea de medicamente, n-are scuze pacientul ca deja amenintau farmacistul ca-l dau in judecata.       

Sa fiu eu acel barbat, as lasa pe femeia imediat.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×