Sari la conținut
Forum Roportal
DomnulX

Relatie toxica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Are exemple, dar nu prea intelege normalitatea. Zice ca asa e familia ei si n-are ce sa faca.

Am decis sa ne mutam impreuna, in curand o s-o facem doar ca ii este teama sa le dea vestea. Pentru ea, ceea ce face acum e ca un pacat capital, ceva de groaza, ce va aduce din partea familiei ei tot ce-i mai rau (vor incepe sa spuna lucruri nasoale despre mine, ca de ce are incredere in mine, ca e proasta ca face asa ceva, cum sa se mute cu un strain si sa nu stea langa familia ei, ca-i abandoneaza etc). 

O sa fiu langa ea cand o sa le dea vestea, doar ca ea a fost ca o slujnica pana la varsta asta, le-a fost supusa cu aproape tot, i-a lasat pe ei sa ia cam orice decizie. Prin urmare, ea nu are absolut deloc incredere in ea, nu se simte stapana pe ea cand vorbeste cu ei.  Imaginati-va ca a fost ziua ei, iar familia ei a spus "vrem sa mergem in locatia X ca sa te sarbatorim!", ea a spus ca nu si-ar dori ...insa replica mamei ei a fost "nici nu discut! de fiecare data te trezesti tu ca sa strici cheful tuturor!". 

Voi realizati asta? Adica e ziua ta, iar tu n-ai voie sa comentezi, trebuie sa mergi unde vor ei ...fara sa discuti, ca stiu ei mai bine ce o sa-ti placa si ce nu. Asta nu a fost un cadou pentru ea, ci un cadou pentru ei, un nou pretext pentru a-si demonstra controlul si egoismul. Ea, evident, a acceptat, nu a mai comentat si a zis "n-am ce sa fac, trebuie sa fac cum zic ei ca sa nu creez tensiuni, sa imi reproseze ca-s nerecunoscatoare". Daca ar fi zis ca nu merge, ca prefera sa petreaca ziua cu mine (iubitul ei) in oras, cred ca ar fi fost dezastru.

Incerc zi de zi sa o fac sa fie mai puternica si stapana pe ea, dar tot timpul imi zice ca ii e frica de ce va urma.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa se echilibreze cumva aceasta stare a voastra si decizia de-a va muta impreuna este tocmai pentru asa ceva. Sa speram ca decizia asta este si cea optima...! 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 07.08.2019 la 15:21, DomnulX a spus:

Are exemple, dar nu prea intelege normalitatea. Zice ca asa e familia ei si n-are ce sa faca.

Pai cum sa inteleaga normalitatea cind ea a crescut si a trait intr-un mediu anormal? Mmm ...?

Am facut si eu la un moment dat greseala sa-i arat ca se poate trai si altfel, dar (desi aprecia si isi dorea sa fie altfel) invatase de mica sa se adapteze la mediul in care traise si nu se simtea confortabil intr-un mediu echilibrat. Astfel, incerca sa aduca in cuplu dezechilibrul in care fusese crescuta si care devenise o a doua ei natura.

Acum intrebarea de un miliard de puncte este urmatoarea: crescind in acel mediu total dezechilibrat, ea poate avea o viata echilibrata de cuplu?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si cazuri cand cineva a crescut intr-un mediu familial echilibrat si ajunge sa traiasca o viata dezechilibrata de cuplu...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.

Tipa asta 100% nu este româncă .

Bănuiesc că e croată sau ceva, cu un cult al familiei pronunțat, in care tatăl - capul familiei este un adevărat șerif peste teritoriu, sarbatorile se țin împreună întotdeauna, zilele de naștere la fel..și este de preferat sa se căsătorească cu unul de-al lor. 

De cat timp sunteți împreună?

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu tatal e "seful", ci mama. :)

In privinta relatiei noastre totul este perfect. Surprinzator, este foarte echilibrata si are o gandire foarte buna, ba chiar ne asemanam foarte mult.

Ne vom muta impreuna in urmatoarele 2 saptamani. Ramane doar sa dam vestea familiei ei.

Sper, totusi, ca nu va iesi scandal, nici n-as sti cum sa reactionez. Mi se pare extrem de penibila situatia.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este echilibrata înseamnă că a avut parte de dragoste și educație în viața. Cultul familiei pronunțat nu înseamnă că se scot oameni fragil psihologic pe banda rulanta. 

Odată căsătorită ( nu știu în cazul de concubinaj) este chiar încurajată să aibă grijă de familia ei, iar partenerul de viata va face automat parte din familion. Chiar dacă îți e groaza, testul principal va fi sa ii asiguri că o iubești și o prețuiești cu adevărat, că va fi fericita cu tine.  Și nu va fi ușor să ii convingi de asta până nu o iei de soața în fața altarului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat.

Cei care s-au casatorit tot slugi sunt la parinti, stau tot timpul in curtea parintilor, nu au viata personala.

Tu nu ai cum sa existi ca individ in familia aia. Tu nu ai voie sa ai pareri, dorinte sau sa pui interesul tau deasupra interesului colectiv.

Acolo exista un sef (mama) si totul se intampla in jurul ei. Daca "seful" spune ceva iar tu ai indraznit sa fii de alta parere, te-ai lins pe bot. :)

 

 

Editat de DomnulX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, DomnulX a spus:

Cei care s-au casatorit tot slugi sunt la parinti, stau tot timpul in curtea parintilor, nu au viata personala.

Oamenii se ajuta. Parintii isi ajuta copiii, iar copiii isi ajuta parintii. Este firesc ... pina la un punct. 

Pina la urma tu ce vrei? Daca vrei sa te muti cu ea, fa-o, dar cit mai departe de parintii ei. Daca vrei sa te casatoresti cu ea, eu zic sa astepti vreo 2-3 ani dupa ce va mutati impreuna. 

Ca idee: cu cit este mai mica casa in care locuiti, cu atit mai repede o vei cunoaste cu adevarat.

Tot ce trebuie sa faci este sa observi ce influenta are mama asupra ei, pe ce butoane apasa pentru a o manipula, si daca prietena ta se lasa in continuare manipulata. Este posibil ca influenta mamei sa fie mai mare decit influenta ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×