Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Cheriloya a spus:

Mai rau este ca nu vrea nici copilul desi mereu zicea ca vrea familie,dar pentru ca nu suntem casatoriti nu vrea.

Simt ca nu e doar cainele,simt ca e ceva mai mult si nu stiu ce sa fac.

:eek:

In chestiuni de-astea care afecteaza o viata noua si pe tine si pe el pe urmatorii 18-20 de ani, nu mergi pe "simt". Trebuie sa vorbiti cinstit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Cheriloya a spus:

Mai rau este ca nu vrea nici copilul desi mereu zicea ca vrea familie,dar pentru ca nu suntem casatoriti nu vrea,iar dpdv al varstei ma apropii de 30.Simt ca nu e doar cainele,simt ca e ceva mai mult si nu stiu ce sa fac.

Pai de asta ti-am si spus sa faci un efort sa te ocupi de caine,  ca sa vezi daca mai are altceva de comentat cand problema cainelui e rezolvata. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lăsa pe cel care nu are grija de tine .

Nu doar fizic, economic sau bla bla. In caz de nevoie, spun. Dar mai ales - psihologic! Tu sa fii însărcinată și el sa fie atât de drastic cu tine pe o temă atat de sensibila?

Nici mie nu îmi miroase că asta ar fi singura voastră problema. Și nu știu ce și cat merita omul de langa tine și e greu in situația de față...dar e la fel de necesar să purtați o conversație cu finalitate. Fie ea și provizorie..gen, amanam sa luăm o decizie până după ce se naște copilul...sau..dacă simți că poți - mă mut cu mama până se naște copilul. Situații pot fi multiple, important e sa nu insiști in a ramane sub ,,presiune''. O singura viața ai / aveți și nu cred că are dreptul cineva să îți ceara să renunți la un sufletel - si mai ales pe tonul asta.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Cheriloya a spus:

Mai rau este ca nu vrea nici copilul desi mereu zicea ca vrea familie,dar pentru ca nu suntem casatoriti nu vrea,iar dpdv al varstei ma apropii de 30.Simt ca nu e doar cainele,simt ca e ceva mai mult si nu stiu ce sa fac.

Daca nu vrea copilul si nu-si doreste sa se casatoreasca cu tine, atunci iesi rapid din aceasta relatie.

Este-o vorba valabila si care spune ca decat sa te plangi de cineva, mai bine pleci de langa el, iesi cu totul din acea relatie. Daca este o relatie potrivita pentru voi trei (ca sunteti deja in trei, prin aparitia copilului), atunci lucrurile se vor reaseza si veti fi impreuna, insa deja de pe alt nivel, nu de pe aceasta pozitie de "forta majora", de compromis daunator tie, partenerului si copilului, sa zic asa.

Si animalutele vor simti ca decizia este corecta si  indreptatita si le este si lor de ajutor.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte dubios, Cum sa ii deschid ochii asta pare ca se refera mai mult la sarcina ei, toxica sau nu.

In primul mesaj l-a numit logodnic, ceea ce ar insemna ca si-au pus macar problema oficializarii daca nu si-au planuit-o deja, dar e o problema ca nu sunt inca casatoriti?! pai daca vrei, casatoria se aranjeaza in cateva zile, saptamani, nu stiu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Cheriloya a spus:

Simt ca nu e doar cainele,simt ca e ceva mai mult si nu stiu ce sa fac.

Categoric e ceva (mult) mai mult de atat....

Revenind la intrebarea subiectului tau, ochii nu se pot deschide, daca inima, sufletul sunt inchise....

Editat de sorinaa
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toxică... toxică, dar chiar nu poti sa scoți 10 minute un câine? Esti însărcinată, nu operată pe creier. 

Dacă tu nu iti asumi responsabilitatea pt un câine, normal ca el să își pună întrebări legate de copil. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, sarcina toxica poate duce și la depresie, la cat de ,,misto'' se manifesta:

Desi greata poate persista pana aproape de termen sau dispare abia dupa nastere, aceste senzatii apar in mod normal in majoritatea sarcinilor si nu constituie un motiv de ingrijorare. (Cititi Neplaceri de-ale sarcinii... )

Sarcina devine sarcina toxica apare atunci cand senzatia de greata este zilnica, permanenta, cu mai multe episoade de voma pe zi. Gravida care are o sarcina toxica, in denumire medicala "hiperemesis gravidarum" , vomita tot ce mananca, nu suporta anumite mirosuri si pierde mai mult de 5% din greutatea corporala anterioara sarcinii.

Pentru ca organismul nu reuseste sa asimileze nimic din alimentatie, se vor instala semnele deshidratarii: tahicardia (acceleratia batailor inimii), oliguria (micsorarea volumului de urina eliminata), oboseala fizica.

Gravida poate avea dureri abdominale, tulburari psihice si poate suferi chiar o insuficienta hepato-renala.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×