Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va mai ajunge Simona pe locul 1 WTA?

Postări Recomandate

În momentul vorbirii, clasamentul all time al jucătoarelor de tenis care au stat cel puțin o săptămână pe locul 1 este următorul:

Număr 1 WTA - săptămâni

Poziție Jucătoare Număr total săptămâni
1. Germania Steffi Graf 377
2. Statele Unite ale Americii Martina Navratilova 332
3. Statele Unite ale Americii Serena Williams 319
4. Statele Unite ale Americii Chris Evert 260
5. Elveția Martina Hingis 209
6. Iugoslavia Monica Seles 178
7. Belgia Justine Henin 117
8. Statele Unite ale Americii Lindsay Davenport 98
9. Danemarca Caroline Wozniacki 71
10. România Simona Halep 64
11. Belarus Victoria Azarenka 51
12. FranțaAmélie Mauresmo 39
13. Germania Angelique Kerber 34
14. Rusia Dinara Safina 26
15. Statele Unite ale Americii Tracy Austin 21
Rusia Maria Sharapova
Japonia Naomi Osaka
18. Belgia Kim Clijsters 20
19. Serbia Jelena Janković 18
20. Statele Unite ale Americii Jennifer Capriati 17
21. Spania Arantxa Sánchez Vicario 12
Serbia Ana Ivanović
23. Statele Unite ale Americii Venus Williams 11
24. Cehia Karolina Pliskova 8
25. Spania Garbine Muguruza 4

Cel puțin două lucruri putem observa aici.

Primul ar fi că Simona ocupă un onorabil loc 10 în acest clasament în care întâlnim cele mai bune jucătoare de tenis ale lumii.

Al doilea ar fi că, în general, poziția din acest clasament este susținută de numărul de Grand Slam-uri câștigate. Însă totuși aici putem vorbi de câteva excepții notabile. Adică de mari jucătoare care au avut mai multe Grand Slam - uri, dar n-au avut constanța necesară ca să ocupe mai mult timp poziția numărul 1. Și o putem numi în acest sens pe Maria Sharapova, cu 5 Grand Slam-uri la activ.  

Bun. Și-acum întrebarea din capul thread-ului. Va mai ajunge Simona pe locul 1 WTA? Și altfel spus, va mai urca Simona măcar o treaptă în această ierarhie?  

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heh, US-openul bate în geam...Knock-knock sau pe românește cioc-cioc! 

Dacă Simona și-o ia din primele tururi, atunci așteptăm zile mai bune în următorul sezon. Dacă Simona ajunge măcar în semifinale, atunci se va menține în plasa primelor două și definitoriu va fi sfârșitul de sezon cu turneele din Asia. Dacă va bifa finala, înclin să cred că până la sfârșitul sezonului are șanse reale de cel puțin un loc doi în ierarhia WTA. 

Acum, na

Om vedea! :laugh: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

După primul tur, avem câteva „victime” importante. Și le-am putea menționa aici pe: Carla Suárez Navarro, Victoria Azarenka, Daria Kasatkina, Muguruza, Kerber și Sloane Stephens.

Simona a învins-o pe N Gibbs în trei seturi, cu 6-3, 3-6, 6-2, nu foarte ușor, după cum o arată scorul, dar să sperăm că a fost doar primul meci și de aici își va intra ușor-ușor în ritm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trist pentru noi (mă rog, pentru cei care ținem cu Simona), e că  în turul doi, la US Open, Simona a fost și ea o „victimă”.

Nu-i sfârșitul lumii. Rămâne de văzut dacă pe Simona o vor mai ține motoarele și va mai ajunge la anul în situația de a mai fi number one. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Simona ar fi bine sa nu aiba obsesia locului intai. A fost, este ok, acum tot ce mai poate face este sa vaneze cate un GS. Arenele de tenis au fost invadate de tinere care lovesc napraznic si precis, care au niste automatisme demne de jucatoare cu experienta. Se pare ca si antrenamentul la nivel de copii si juniori a suferit multe schimbari.

O sa fie din ce in ce mai greu si asta s-a vazut aseara cand Simona nu a avut automatismele care sa o ajute sa contracareze jocul unei grasane care pe linia din spate a terenului nu ar fi avut nicio sansa, dar a avut tupeul sa vina mereu la fileu.

Eu imi amintesc ca era o lovitura in tenis numita lob, despre care se pare ca Simona nu a auzit. De passing shot-uri nu mai zic, ca oricum grasa ocupa prea mult teren ca sa ai loc sa strecori mingea pe langa ea. Solutia era s-o iei la tinta, si chiar era de luat in seama.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia să vedem...

La turneul Premier 5 din Wuhan, Simona câștigă meciul cu Strycova și merge mai departe în optimi, acolo unde o va întâlni pe Rybakina. 

Ia să vedem ce va face Simona, mai ales că Darren Cahill  redevine noul ei antrenor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca mai ajunge, ca Simona s-a cam pierdut de cird si este din ce in ce mai ocupata cu viata personala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep. Simona pare că se cam pierde treptat. Încă e singura de la noi care mai joacă la nivel înalt, însă, cu excepția Wimbledon-ului câștigat, e departe de vivacitatea, dinamismul și siguranța pe care le manifesta până mai acu' vreun an. Poate și viața personală, poate și uzura, poate și banul, cine știe?  Oricum, atitudinea ei s-a schimbat și aș zice că nu în bine. Am văzut scene jenante în care-și bătea joc de săracul ei antrenor, Dobre, trimițându-l în tribună s-o aplaude. Acum, că s-a înțeles iar cu Cahill, căruia încă nu-i face scene, să vedem dacă o fi loc pentru mai bine. Ne-o va spune cât de repede Australian Open, din ianuarie...

Până atunci, îi urăm o vacanță inspirată! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta trebuie menționată...

Din postura de mare favorită, în optimi la Roland Garos, Simona pierde fără drept de apel meciul cu poloneza de 19 ani Swiatek.

Acum, nah, dați-mi voie să fiu un picuț contrariat. 

Ori a fost vorba de o mare prostie coroborată cu ceva care ne scapă ( un accident nedorit, covid 19, o noapte de petrecere și dezmăț etc.), ori e vorba aici de teoria conspirației, recte de „lumea pariurilor”. 

Nu știu, dar mi se pare prea de oaie!

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×