Sari la conținut
Forum Roportal
Sew

Relație cu probleme după un an și puțin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună seara.

Nu sunt genul de persoană care postează pe internet pentru sfaturi sau pentru a imi spune probleme, dar vreau sa încerc și îmi doresc din toată inima să primesc niște sfaturi bune și utile, fiindcă chiar am nevoie de așa ceva.

Voi încerca să spun pe scurt povestea mea, acum un an și ceva de zile, am cunoscut o fata, era cls a12a atunci, diferența între noi era de 5 ani și câteva luni. Nu credeam că o să fie ceva serios, știind că o să plece la facultate la scurt timp. Relația a decurs foarte bine și fără probleme în primele 5-6 luni până a plecat la facultate și am început sa ne vedem în week-enduri, eu în timpul săptămânii lucram undeva la 9-10 ore, am uitat sa specific că nu eram din București, ea plecând la facultate acolo. Imediat cum a început facultatea în octombrie nu era zi fără mici certuri, contraziceri și alte chestii. Am încercat să trecem peste tot, ea îmi pot spunea să mă mut la București, dar tot salariul meu se ducea pe chirie și utilități dacă era să mă angajez. Eu voiam să îmi deschid o afacere, un mic magazin, avem ceva banii dar nu suficienți și în luna martie am decis de comun acord să plec în Anglia timp de 3 luni pentru a mai reuși să pun niște banii deoparte. Dar de când am venit aici, nu este zi fără ceartă. Eu simt că cedez.. A început sa îmi dea mesaje, că ea crede ca am pe cineva aici, ca sunt plecat prin club, eu am sunat-o video și i-am demonstrat că eram în camera și singur.

Eu niciodată nu am vorbit cu altcineva în timpul relației, o iubesc dar nu mai pot zi de zi numai cearta. Mai nou sa despărțit de mine, fiindcă crede ca am 0e cineva aici.. Lucru care nu este adevărat.. Nu pot rezolva nimic. Fiindcă la orice cearta îmi da Block peste tot.. Eu nu îmi dau seama ce vrea ea defapt, este anul întâi la facultate, nu îmi doresc să renunțe la facultate sau alte chestii. Dar nu rezist fiind plecat din țară și zi de zi cearta pe motive banale și apoi după ceartă sa primesc block peste tot - whatsapp, Facebook, telefon. Efectiv simt ca o iau razna..

Tot ce am scris mai sus întâmplat acum o luna și ceva timp, apoi a urmat o ceartă puternică și am fost blocat peste tot, și timp de o luna nu am mai vorbit deloc unul cu altul.. Eu începusem liniștesc, înțeleg ea nu vrea renunț la anumite chestii pentru mine. Și brusc acum o săptămâna, am sunat cu număr privat, la început nu am vrut răspund crezând este o glumă din partea cuiva sau ceva, dar tot insistă. Am răspuns și era EA.. A început plângă, apoi sunat video pe Instagram, a început plângă îi este greu, dar din păcate nu poate renunta la facultate și vin eu înapoi în țară, i-am explicat, eu nu pot veni definitiv foarte curând, fiindcă încerc fac și eu ceva.. Toate bune și frumoase, după câteva zile de vorba, a început -mi spună o las în pace, nu o mai caut - dar defapt ea sunat pe telefon și video.. Pur și simplu, nu știu ce fac.. Nu mai știu ce vreau, era liniște în viață mea și impacasem cu idea și dintr-o dată apare iar brusc și pleacă.. Peste o luna vin acasă în concediu timp de 2 săptămânii, i-am spus lucrul asta, prima oară a spus poate renunta la tot și vine cu mine, brusc nu, nu și nu - ea are facultate.

Nu înțeleg nimic, am o ceață în cap, deblochează, sună și apoi tot ea îmi spune o las în pace.. Ieri am avut o discuție telefonică foarte ok, i-am explicat unde am greșit și eu, i-am spus cum putem rezolva totul și azi, e schimbată complet și a început îmi spună o las în pace, etc. Va rog frumos credeți decand sunat atunci, în 5 nopții, nu am dormit mai mult de 3-4 ore..

AJUTOR! Va rog, niste sfaturi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare cam ,,isterica'' fata.

Eu spun să luați o pauza de la relatie, să îți poți vedea și tu de planurile tale de adult, iar ea de dramele ei de adolescenta.

Daca te dorește atât de mult, te va dori și după ce vei reveni in țară, in caz că o mai vrei tu.

Gelozia asta poate avea și cauze datorate faptului că petreceati puțin timp împreună și nu ați avut timp sa va solidificati încrederea unul în altul..însă nu este sănătos să continuați in aceasta nota, iar ea nu este adultul in această ecuație, astfel că va trebui sa fii tu cel care ia decizia sa vă comportați matur, date fiind circumstanțele de fata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Stu' a spus:

Pare cam ,,isterica'' fata.

Eu spun să luați o pauza de la relatie, să îți poți vedea și tu de planurile tale de adult, iar ea de dramele ei de adolescenta.

Daca te dorește atât de mult, te va dori și după ce vei reveni in țară, in caz că o mai vrei tu.

Gelozia asta poate avea și cauze datorate faptului că petreceati puțin timp împreună și nu ați avut timp sa va solidificati încrederea unul în altul..însă nu este sănătos să continuați in aceasta nota, iar ea nu este adultul in această ecuație, astfel că va trebui sa fii tu cel care ia decizia sa vă comportați matur, date fiind circumstanțele de fata.

Recunosc că sunt PROST, știu că e lumea plină de femei, știu că pot avea o relație frumoasă cu cineva care poate vrea să îmi fie alături de mine, dar nu pot.. Îmi fac tot felul de gânduri, când mă sună numai vorbe aruncă sa mă pună pe gânduri.. În prima seara ma sunat, că îi e dor de noi, etc. Și apoi la două zile, îmi spunea că mai bine își face pe altcineva decât sa ne mai dam o șansă la relație.. 

Am încercat să îi explic să vină după mine în Anglia, îi pot asigur totul, a început că ce o sa spună lumea că renunță la facultate, că ce o sa spună părinții.. O facultate de finanțe, bănci, la privat.. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziceai ca-i vorba despre doar 3 luni de stat in Anglia! De ce sa renunte la studii si sa vina acolo? Te-ai hotarat sa ramai in Anglia? Tu ai absolvit o facultate? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Lucia N a spus:

Ziceai ca-i vorba despre doar 3 luni de stat in Anglia! De ce sa renunte la studii si sa vina acolo? Te-ai hotarat sa ramai in Anglia? Tu ai absolvit o facultate? 

Da. Am absolvit o facultate care nu ma ajutat cu nimic.. M-am hotărât să încerc să o aduc și pe ea, sa rămânem amândoi aici. M-am hotărât fiindcă am prins un contract bun și un viitor asigurat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Sew a spus:

Da. Am absolvit o facultate care nu ma ajutat cu nimic.. M-am hotărât să încerc să o aduc și pe ea, sa rămânem amândoi aici. M-am hotărât fiindcă am prins un contract bun și un viitor asigurat. 

Ar putea acolo sa-si faca studiile? Nu cred ca-i o idee buna ca ea sa renunte la facultate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×