Sari la conținut
Forum Roportal
Teddy ''-''

Ce inseamna sa fii ateu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 13 minute, NicolaeT a spus:

. Cand visezi si vezi un unicorn, doar pentru ca il vezi inseamna ca si poti concluziona ca exista (ca altceva decat o qualie in tine) ? Evident ca nu.

La fel e si cu NDE.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Enki a spus:

Foarte dragut. Chiar mai dragut decat cuvintele si promisiunile pe care le folosesc diversele secte sau religii pentru a te atrage de partea lor. Mai-mai sa pic in plasa de incântare, doar ca mi-am adus aminte:

demult nu mai cred lucruri doar pentru ca ma fac pe mine sa ma simt bine, speciala, importanta, asa ca lucrez doar cu ce mi-am dovedit mie ca sunt si am in realitate.

demult nu mai cred in reincarnare si ca mai avem vreo a doua a treia a paispea sansa sa facem altfel decat am facut, deci ma straduiesc acum si pe perioada asta scurta cat sunt aici si in contextul in care m-am nascut, sa duc o viata in care sunt fericita si multumita.

Vezi ? Esti credincioasa. Te referi atat la Eu ca la o credinta, cat si la reincarnare ca la o credinta.

1) Eul nu e o credinta. E acel "Eu sunt" care e in tine si care, surpriza, e in toti. Desi fiecare din noi putem vedea tente diferite de rosu, "Eu sunt"-ul e acelasi in toti. Deci toti suntem acelasi Eu. Il poti numi Dumnezeu. Deci n-are nicio treaba cu credinta. E pur logica.

2) Reincarnarea e demonstrata stiintific:

Nu e nicio indoiala ca reincarnarea exista. Intrebarea care se pune e: te incarnezi cu totul, ca si cum ai fi un suflet individual, sau memoriile tale ce sunt stocate vesnic in mintea lui Dumnezeu sunt aduse aminte apoi partial in diferite alte vieti pe care Dumnezeu le duce ? Posibil sa fie a doua varianta, sa nu ai o identitate vesnic definita, ci partile din tine sa fie stocate impersonal in mintea lui Dumnezeu, apoi instantiate aleator in alte vieti pe care Dumnezeu le traieste.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Enki a spus:

La fel e si cu NDE.

Normal. Tu ai qualii de NDE in tine, in timp ce "din afara" "creierul" nu mai functioneaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tine trebuie creata o nouă categorie speciala. Nu te incadrezi la nici unul din tipurile de credințe pe care le-a enumerat Vriies acum doua pagini.

Filmul e lung, nu il pot urmari acum.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio credinta. Ti-am zis: e logica. Nu ti se pare logic ca daca fiecare din noi e un "Eu sunt", atunci toti suntem unul si acelasi "Eu sunt" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, NicolaeT a spus:

Vezi ? Esti credincioasa. Te referi atat la Eu ca la o credinta, cat si la reincarnare ca la o credinta.

 

Este o diferenta intre a sti si a crede. Pentru a sti e nevoie de dovezi, cand crezi nu ai dovezi. Deci nu m-am referit la ce cred eu ca sunt si ce mi-ar placea, ca sa fie o credinta, ci la ce stiu.

Iar reincarnarea evident ca este o credinta. doh.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, NicolaeT a spus:

Nu e nicio credinta. Ti-am zis: e logica. Nu ti se pare logic ca daca fiecare din noi e un "Eu sunt", atunci toti suntem unul si acelasi "Eu sunt" ?

Il facem si pe asta topic pentru articolele tale?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il facem daca trebuie. Avand in vedere ca ateismul e o credinta falsa bazata pe neintelegerea Eului, atunci trebuie demonstrat logic ca e o credinta falsa. Si tocmai am facut asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe avem sa ne reamintim unii de la altii pentru ca nimeni nu "invata" pe nimeni nimic, noi avand deja toate amprentate in celula noastra. Noi nu suntem Dumnezeu, noi nu suntem "Oceanul", noi suntem asemenea, fiind "picatura", fiind "Fii de Dumnezeu. 

Este-o vorba faina a Sf. Parinte Ghelasie: " ca sa traim in substantialitate fiintiala e nevoie sa ne umplem de noi insine ca fiinte constiente, apoi sa-L primim pe Dumnezeu in noi ca intr-un altar", si in zicerea cuiva: "sa celebreze impreuna cu noi Miracolul Vietii."

Yoghinii si nu numai, ar spune asa:  Permiteti "Oceanului" sa intre in picatura, picatura sa ramana tot picatura ca sa traiasca starea de "ocean" in toata simtirea Sa.

"Iata calea mistica a Omului-Fiu de Dumnezeu, ce duce la trairea impreuna in toata fiintialitatea, ca raspuns la minunea peste fire a manifestarii Infinitului in Finit, a Oceanului in picatura."(o buna prietena de-a mea, o autentica cercetatoare in domeniul spiritualitatii.)

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×