Sari la conținut
Forum Roportal
Teddy ''-''

Blasfemii la adresa crestinismului sub background-ul ''iubirii''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Teolog vs. comunitatea LGBT: „Nu se poate ca niște persoane pedepsite de Dumnezeu să își ia ca semn distinctiv curcubeul, un semn creștin.”

mormoni-lgbt-465x390.jpg

Teologul Valentin Guia a vorbit despre curcubeul folosit de comunitatea LGBT prin care se exprimă atunci când vine vorba despre orientările lor sexuale. Teologul Valentin Guia s-a referit și la faptul că paradele gay sunt organizate de comunitățile LGBT întotdeauna în jurul unor sărbători importante pentru creștini, cum ar fi, de această dată, Rusaliile.

„Dorința diavolului este de a seculariza lumea și de a distruge toate valorile creștine lăsate de Dumnezeu pe acest pământ. Primul lucru cu care mă zbat, de cel puțin 3-4 ani, este că ei și-au luat ca semn distinctiv curcubeul. Curcubeul, în Vechiul Testament, este primul legământ făcut de Dumnezeu cu omul prin persoana lui Noe. Nu se poate ca niște persoane cu anumite înclinații sexuale, care sunt pedepsiți de către Dumnezeu și de către Sfânta Scriptură, să își ia ca semn distinctiv curcubeul, care este un semn creștin.

În contextul paradei pe care ei o organizează azi la Cluj-Napoca este faptul că noi, creștinii, ne aflăm în perioada unei sărbători importante, Rusaliile. Este una dintre cele mai mari sărbători în care s-a întemeiat biserica prin coborârea Duhului Sfânt. Însă, ei aleg tot timpul niște date foarte bine alese în laboratoarele lor astfel încât să eclipseze și să strice sărbătorile creștine pentru că diavolul încearcă tot timpul să bulverseze viața creștinilor”, a spus Valentin Guia pentru DC News.

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand e curcubeul un semn crestin?

Editat de Dr.Jekyll

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Dr.Jekyll said:

De cand e curcubeul un semn crestin?

De la Facere. Facerea Cap:9

8. Şi a mai grăit Dumnezeu cu Noe şi cu fiii lui, care erau cu el, şi a zis:
9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;
11. Şi închei acest legământ cu voi, că nu voi mai pierde tot trupul cu apele potopului şi nu va mai fi potop, ca să pustiiască pământul".
12. Apoi a mai zis iarăşi Domnul Dumnezeu către Noe: "Iată, ca semn al legământului, pe care-l închei cu voi şi eu tot sufletul viu ce este cu voi din neam în neam şi de-a pururi,
13. Pun curcubeul Meu în nori, ca să fie semn al legământului dintre Mine şi pământ.
14. Când voi aduce nori deasupra pământului, se va arăta curcubeul Meu în nori,
15. Şi-Mi voi aduce aminte de legământul Meu, pe care l-am încheiat cu voi şi cu tot sufletul viu şi cu tot trupul, şi nu va mai fi apa potop, spre pierzarea a toată făptura.
16. Va fi deci curcubeul Meu în nori şi-l voi vedea, şi-Mi voi aduce aminte de legământul veşnic dintre Mine şi pământ şi tot sufletul viu din tot trupul ce este pe pământ!"
17. Şi iarăşi a zis Dumnezeu către Noe: "Acesta este semnul legământului, pe care Eu l-am încheiat între Mine şi tot trupul care este pe pământ".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curcubeul este un fenomen optic si nu e nevoie de yehovel ca sa il creezi decât dacă esti pastor de capre de acum 4000 de ani si nu stii nimic despre refractie dispersie și alte fenomene fizice.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Teddy ''-'' a spus:

De la Facere. Facerea Cap:9

8. Şi a mai grăit Dumnezeu cu Noe şi cu fiii lui, care erau cu el, şi a zis:
9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;
11. Şi închei acest legământ cu voi, că nu voi mai pierde tot trupul cu apele potopului şi nu va mai fi potop, ca să pustiiască pământul".
12. Apoi a mai zis iarăşi Domnul Dumnezeu către Noe: "Iată, ca semn al legământului, pe care-l închei cu voi şi eu tot sufletul viu ce este cu voi din neam în neam şi de-a pururi,
13. Pun curcubeul Meu în nori, ca să fie semn al legământului dintre Mine şi pământ.
14. Când voi aduce nori deasupra pământului, se va arăta curcubeul Meu în nori,
15. Şi-Mi voi aduce aminte de legământul Meu, pe care l-am încheiat cu voi şi cu tot sufletul viu şi cu tot trupul, şi nu va mai fi apa potop, spre pierzarea a toată făptura.
16. Va fi deci curcubeul Meu în nori şi-l voi vedea, şi-Mi voi aduce aminte de legământul veşnic dintre Mine şi pământ şi tot sufletul viu din tot trupul ce este pe pământ!"
17. Şi iarăşi a zis Dumnezeu către Noe: "Acesta este semnul legământului, pe care Eu l-am încheiat între Mine şi tot trupul care este pe pământ".

Ok, deci e simbol mozaic, nu crestin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

Curcubeul este un fenomen optic si nu e nevoie de yehovel ca sa il creezi decât dacă esti pastor de capre de acum 4000 de ani si nu stii nimic despre refractie dispersie și alte fenomene fizice.

nu pare cine stie ce diferenta intre tine si pastorii aia.:smile: cred ca nici eu nu-s departe de ei.

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi noi doi suntem foarte departe unul de altul.  Ce ti-e cu punctele astea de referință 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Dr.Jekyll said:

Ok, deci e simbol mozaic, nu crestin.

Lasa ca stiu ei de ce l-au ales. Hristos a avut religia mozaica pana sa isi indeplineasca misiunea pe pamant. Ei au treaba cu crestinii pana si timing-ul paradelor ii da de gol. Ei lovesc in crestini. Vezi icoana pe care taie ceapa ''calugarii' stiu ei ce au de facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Curcubeul este un fenomen optic si nu e nevoie de yehovel ca sa il creezi decât dacă esti pastor de capre de acum 4000 de ani si nu stii nimic despre refractie dispersie și alte fenomene fizice.

Dumnezeu nu e limitat. Poate avea fenomene optice fizice, medicale de care vrei tu.

Neurochirurgul Ștefan Mindea – Un doctor pentru suflet și trup. „Sunt clipe in operatie cand simti ca te ajuta un sfant”

https://www.atitudini.com/2016/12/neurochirurgul-stefan-mindea-un-doctor-pentru-suflet-si-trup-sunt-clipe-in-operatie-cand-simti-ca-te-ajuta-un-sfant/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×