Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gabi e linistea mea. Dragostea si sufletul meu. Ma iubeste enorm, se ingrijoreaza cand am probleme, se bucura cand imi e bine. Asta, sentimentele astea, le am si eu fata de el. Mutualism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am zis:

Ma, intai termini cu detoxul facut BINE acasa, apoi vei incerca sa mergi la psiholog. In starea de acum c'est ne pas possible. O sa imi vina a piangere, ca viata e de tot scheissul, o sa ma doare fokken herzul. Na hui, blia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 43 minute, Melania a spus:

Mno, uneori ajuta. Dar cand intri in magazin dai de o mare dezamagire.

Da' la mine o mers. De mai multe ori.

IMG_20211130_090348.jpg

Stii ca si noi in Secuime foloseam Ulei de Cânepă de cand e lumea in Posturile Mari, dar pentru Vinerea Mare aveam un special menu item: - Taitei facuti in casa din faina, sare si apa, fierti in apa si bine amestecati cu mac macinat si miere dar stropiti cu acest Ulei de Cânepă sa nu se lipeasca pastele.   

Ne placea de numa' ca nu era din carne si aveam compot din fructe uscate sa alunece mai bine.   Cultivam Cânepa pentru fibre si ulei din seminte ca nu este gras, il mai foloseam si la clatite de post.   Abia aveam ceva greutate ca doar post faceam noi copiii ca nu ne placeau ce gatea mama pentru tatal ei, mereu voia ceva cu jumeri sau slanina afumata topita pe deasupra.    

Din fibre ne faceam de toate de ce aveam nevoie in casa: cearceafuri, prosoape, fete de masa, izmene, camasi, numeste-l si era din canepa tesut tot de noi in casa!!! 

Eu si azi stiu cum se cultiva, prelucreaza planta sa se scoata fibrele, etc.    Anul era mai lung atunci, distractia iarna, care tinea 9 luni, era de spart fibrele de canepa care in prealabil au fost inmuiate o vreme in apa si uscate, si obtineam un fel de vata pe care le trageam in fire subtiri ... teseam tot in casa etc.   

Azi vad ca este pe raftul special, dar am citit in computer ca se gaseste inca in anumite orase in Romania, unde se cultiva inca legal planta industriala/textila.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×