Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adica Sf. Alexandru. Nici macar nu era ziua mea, ci a numelui. A trecut, oricum. Azi e Sf. Maria, laaa muuulti aaaani cu saanaaatatee!!! Si sa traits q' numeleee!!

Am o usoara infectie urinara, venita, ajea, ca un "control de rutina" sau, mai degraba, cre' ca o vinit ca sa imi chice tichia de margaritare/capacul de pubela de pe cap. :))))

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, WendyCase a spus:

Mi-e dor de atatia useri ce nu mai posteaza aici!!!   Nu aici, adica pe topical meu...ma refer la faptul ca...man, I miss the old ropo...

FB a ucis ROPO si alte grupuri de discutii dar si relatii familiare.  Cu celulare s-au indepartat ca nu se poate afla numarul decat de la persoana posesoare de aparat.   Rudelel mele apropiate profita de ocazia asta sa nu cumva sa le deranjez, sa le anunt ca mergem ar fi o catastrofa.  Noi vom merge unde vrem fara sa anuntam pe nimeni, una mi-a spus sa folosesc FB.  

Daca am ajuns pan-aici, eu nu plang din cauza asta, am si uitat ca ei exista, eu nu ma fortez in viata nimanui, un motiv mai putin sa merg mai departe de Elvetia sau Germania.

Am observat si la cunostintele locale ca se retrag, dar vor noutati, ma suna sa nu le deranjez dupa 20 de ani dar vrea sa fie updated despre ce-i nou in casa mea.   Caractere ciudate!!!

Alta data erau grupurile si nu toti aveau acces la computer,  situatia asta s-a rasturnat si multe din stilul vechi de viata s-a uitat, sa fie loc pentru idei noi.  Stiai tu asta.

Am fost la doctor si mai nou in cabinet este si loc de tras sange.  Insa n-a nimerit si m-a trimis unde am mai fost ca nu l-am lasat sa ma intepe si pe mana de la incheieturi mai jos. 

Si acolo a doua zi surpriza era ca nu reuseau sa faca mai nimic, pe urma au chemat un tanar barbat care a reusit fara urme vinete sa rezolve treaba, iar eu sint cam stoarsa de vlaga.

M-a vizitat fiica si va mai veni si de ziua nepotilor, care este la 2 zile diferenta una de alta.  Nu le cumpar nimic, dau bani ca sa le depuna in cont pentru Facultate.   Primesc la jucarii si haine de la rude si prieteni ca aici asa este traditia ca se dau mai departe.   De multe ori cu eticheta pe ele ca in sezon de vara au primit ce doar iarna se poarta dar aici nu este frig si nu-i vine randul niciodata.   Voi prepara platouri cu fructe gata de bagat in gura cu branzeturi pe un alt platou si chiftelute marunte, si paine cu unt voi taia in cubulete sa fie usor de mancat cu o furculita de plastic sau cu mana, fara nici o eticheta de masa  :eek:  ca in jungla, mic-mare in stil local de frica sa mai prinda si cu mana cealalta ceva!!!  

Pentru mama norei voi pregati ceva nemtesc cu Spaetzle ca tremura dupa mancarea europeana dar nu gateste, cel mai sigur ca voi face si Paprikas de Pui sa se bucure si mai mult de eveniment.   La sotul ei nimic special doar ce se va oferi la toti, ma gandesc si la niste snitele dar in forma de bastonase sa fie usor de mancat de nepot, ca aia mica are 2 dintisori numai dar se intinde dupa toate alea pe masa, fasolea boabe uscate este una din preferinte, gatit de mexicani care duc acasa mancare gatita la comanda.  

Va primi totusi un cadou important nepotu' ce era cadou de Craciun de la noi acum cativa ani, dar inca nu este desfacut cutia, acum o sa inteleaga mai bine masina.  Va trebui sa inchida bine portile sa nu ajunga prea departe ca nu se stie ce are in cap un copilas ca el.   Nu pentru ca-l consider prea destept, nu-si da seama ce face.   

A revenit iar caldurile, afara la ora asta noaptea arde aerul, dar ne asigura cei de la STIRI ca se va raci.   Trec sa ma odihnesc, dimineata merg la cumparaturi in PIATA de producatori, am nevoie de ceva si de acolo, sper ca o sa vina sa vanda si pe caldura.  Este loc si la adapost cu A/C pentru cei cu lapte, branza, oua, carne si de toate florile, sint curioasa daca voi gasi pe brutarul preferat care vine din Tucson dar are cea mai buna paine din LUME!!!  Nici n-am idee cat va fi pretul ca n-am mai fost demult in aglomeratia asta placuta.

Weekend placut ... si sanatate!!! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×