Sari la conținut
Forum Roportal
baietelu79

Este adevarat ca nu mai fac baieti? Sportivii ce mai pot face?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut

Si eu ca toti de aici am hepatita B. Faza este tragico-comica, ce dr avem... 05.Feb.2006 Ma simteam rau, aveam dureri de stomac, ameteli, lipsa poftei de mancare, stare de lesin, dureri de cap, greata, urinam foarte inchis, ma durea in zona ficatului si dormeam mult. M-am hotarat sa ma duc la policlinica de unde apartin, acolo m-a consultat un dr si a spus ca am indigestie, mi-au dat reteta pt 5 zile cu metrocopramid. Acest medicament imi provoaca somn si a trebuit sa ma duc la medic de fam pt concediu medical. Ma consulta si med de fam si imi spune ca ...''Nu acum. Dar diseara, sau maine dimineata, tre sa te prezinti la o sectie de chirurgie pt a te opera de apendicita''. Bun, a treia zi m-am dus la Spit Universitar, acolo m-a consultat un Dr si a spus ca sunt suspect de hepatita, am facut transaminazele si aveam 1843. Am ajuns la Spitalul Victor Babesi, acolo am facut alte analize si aveam o alta transaminaza 1939, mai mult cu o suta. In urmatoarele 10 zile a sazut 500 si apoi a incept sa creasca, cu o suta la fiecare 10 zile. Apoi avut o scadere brusca, tot in 10 zile de la 1649 la 243. La 14.April.2006 am fost externat cu hepatita acuta virala virus B icterigena forma prelungita. Dupa 20 zile am fost la primul control, am avut transaminaza 58. Nu beau decat apa plata si ceai de sunatoare sau hepatic, de mancat, mananc doar carne de pui la cuptor, cartofi fierti, multe legume, fructe si paste fainoase cu lapte. Dupa 31 de zile de la externare am inceput serviciul, a fost greu, acum ma simt mult mai bine, esentialele si silimarina sunt la putere. Sunt sportiv, sau mai bine spus fost sportiv de prformanta. NU inteleg, de cand am eu hepatita in mine? Din August 2005 pana in Decembrie 2005 am facut antrenamente fizice foarte grele, din Oct pana in Dec cate doua pe zi. Oare daca aveam hepatita, mai puteam sa fac acele antrenamente? Sau acele antrenamente au slabit organizmul si a fost mai vulnerabil? In cat timp ma pot face bine pt a putea sa reincep antrenamentele? Sau mai pot sa fac sport? In timpul antrenamentelor am luat numai vitamine si minerale, nimic altceva. Si inca ceva, am auzit in spital ca nu voi mai face copii, baieti, este adevarat? Cred ca are importanta.. am 26 de ani si practic sportul de 7 ani ( cu pauze de 6luni si pana la 1 an). Va multumesc frumos pt orce sfat sau vorba.

Bafta si sanatate multa.

baietelu

Editat de baietelu79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Virusul hepatic B este de vina pt boala ta. Efort moderat-alergare usoara, exercitii de mobilitate-poti face la 6 luni dupa normalizarea analizelor. In ce priveste sportul de performanta, sa stii ca sportivi de nationala-Florentin Petre-au avut hepatita C si precum vezi sunt capabili de efort acum. Copii poti face, cum sa nu, dupa ce iti apar apar anticorpii&dispar antigenii, pt a nu mai fi contagios. Nu poti dona sange sau plasma. Ce sport ai facut?Cam 1 an de zile e bine sa stai linistit cu sportul de performanta-mai intreaba medici. Eu cred ca dc respecti regimul vei putea face iar sport. Si eu sunt fost sportiv si mi a fos greu dar n avem ce face. Multa sanatate si respecta regimul si ce spune medicul. :flowers: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu te supara pe mine dar ma apuca uneori rasul cat de multe mituri circula prin spitale, mai ales cel cu faptul ca hepatita B influenteaza sexul viitorilor copii. Sper ca iti dai seama ca e o absurditate,nu? Nu are absolut nici o legatura. Am intre apropiati 2 exemple: 2 unchi amandoi au cate 2 baieti, facuti dupa ce au facut hepatita asa ca... Nu exista nici o modalitate prin care sa poti decide sexul viitorilor copii, poate doar genetica avansata. Trecem peste acest subiect. Dc vrei sa afli de unde ai luat-o, gandeste-te ce ai facut in ultimile 6 luni inainte sa te imbolnavesti: ai fost la dentist, ai practicat sex neprotejat cu o persoana infectata (chiar dc nu arata), ai avut parte de vreo interventie chirurgicala, de o transfuzie, oricum contact cu sange sau obiecte contaminate cu sange. Deci de la sala nu aveai cum sa o iei. Organismul a slabit din cauza hepatitei, indiferent dc tu faceai sau nu sport oricum faceai hepatita. Norocul tau a fost ca ai facut o forma acuta care a putut fi observata. Sport... ar fi bine sa faci o pauza de minim 6 luni, dc nu vrei sa iti risti sanatatea si viata inutil. Crede-ma ca pt 6 luni de pauza (desi eu in locul tau as face un an de pauza) nu merita sa pierzi ani din viata. Odihneste-te cat poti si protejeaza-te. Dc un an de zile stai linistit, eu cred ca iti poti recupera si fortele si sanatatea incat sa iti revii la forma la care erai inainte. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Virusul hepatic B este de vina pt boala ta. Efort moderat-alergare usoara, exercitii de mobilitate-poti face la 6 luni dupa normalizarea analizelor. In ce priveste sportul de performanta, sa stii ca sportivi de nationala-Florentin Petre-au avut hepatita C si precum vezi sunt capabili de efort acum. Copii poti face, cum sa nu, dupa ce iti apar apar anticorpii&dispar antigenii, pt a nu mai fi contagios. Nu poti dona sange sau plasma. Ce sport ai facut?Cam 1 an de zile e bine sa stai linistit cu sportul de performanta-mai intreaba medici. Eu cred ca dc respecti regimul vei putea face iar sport. Si eu sunt fost sportiv si mi a fos greu dar n avem ce face. Multa sanatate si respecta regimul si ce spune medicul. :spiteful: :doh:

 

 

Salut!

Iti multumesc pt sfaturi si pt timpul acordat. Sincer sa fiu, este prima data cand scriu pe un forum, imi trec fel si fel de ganduri prin cap, ce este? cum va fi? daca mai ...? si poate ca asta m-a convins sa scriu. Si mie mi se parea ilar sa nu mai pot face copii dupa ce am facut hepatita, dar nu prea ma pricep la medicina si am zis mai bine sa intreb. Oricum iti multumesc. Intradevar si doctori au spus ca un an de zile sa nici nu ma gandesc sa ma reapuc de sport. Ce sport am facut? Kick Box. Acum simt lipsa de miscare, ma simt ruginit, uneori imi vine sa alerg, sa fac mobilitate, dar imi piere pofta cand ma gandesc ca imi fac mai mult rau decat bine. Abia astept sa treaca timpul sa pot sa fac antrenamente. Aaa.. inca ceva. Este normal sa ma doara picioarele, sa le simt grele? Talpile ma ustura si parca se umfla si imi ard. ESTE NORMAL? Multumesc unca o data.

Bafta si la mai mare :alcoholic: :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, chestia cu picioarele grele s ar parea ca este un simptom de hepatita. Spune i medicului tau desre asta. Daca faceai culturism sau alte sporturi de forta te indrumam spre dr Serban Damian, care da sfaturi si p net.

Tine te de regim, fii rabdator si vei fi vindecat ! :spiteful: :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, chestia cu picioarele grele s ar parea ca este un simptom de hepatita. Spune i medicului tau desre asta. Daca faceai culturism sau alte sporturi de forta te indrumam spre dr Serban Damian, care da sfaturi si p net.

Tine te de regim, fii rabdator si vei fi vindecat ! :doh: :alcoholic:

 

Am fost la dr, am vb cu el si-a spus ca nu are ce sa-mi faca, tre sa ma internez, sa imi faca analize si sa vada despre ce este vorba, nu a vrut sa-mi spuna nimic altceva, (oare sa nu ma sperie?). Nu cred ca nu stia despre ce este vorba, nu cred ca eu as fi primul care pateste asa ceva, nu cred ca nu a mai avut alti pacienti si sa-mi spuna macar o vorba. Am facut tranzaminalele special pt asa ceva (am crezut ca au crescut si ca asta ar fi primul simptom) dar au iesit bine 25. Am dat cu o alifie STIMULVEN, a fost bine o saptamana, nu mai ma durea, dar o zi nu am mai dat si iar a inceput sa apara durerea, faza este ca nu pot sa stau nici mult in picioare, incep sa ma doara (mai mult talpile, defapt talpile ma supara). Mai dau o saptamana si sa vad cum ma voi simti.

Tu ce sport ai facut? Culturizm? Cat timp?

Multumesc

Bafta si sanatate multa?

 

 

Da, chestia cu picioarele grele s ar parea ca este un simptom de hepatita. Spune i medicului tau desre asta. Daca faceai culturism sau alte sporturi de forta te indrumam spre dr Serban Damian, care da sfaturi si p net.

Tine te de regim, fii rabdator si vei fi vindecat ! :o: :spiteful:

 

Am fost la dr, am vb cu el si-a spus ca nu are ce sa-mi faca, tre sa ma internez, sa imi faca analize si sa vada despre ce este vorba, nu a vrut sa-mi spuna nimic altceva, (oare sa nu ma sperie?). Nu cred ca nu stia despre ce este vorba, nu cred ca eu as fi primul care pateste asa ceva, nu cred ca nu a mai avut alti pacienti si sa-mi spuna macar o vorba. Am facut tranzaminalele special pt asa ceva (am crezut ca au crescut si ca asta ar fi primul simptom) dar au iesit bine 25. Am dat cu o alifie STIMULVEN, a fost bine o saptamana, nu mai ma durea, dar o zi nu am mai dat si iar a inceput sa apara durerea, faza este ca nu pot sa stau nici mult in picioare, incep sa ma doara (mai mult talpile, defapt talpile ma supara). Mai dau o saptamana si sa vad cum ma voi simti.

Tu ce sport ai facut? Culturizm? Cat timp?

Multumesc

Bafta si sanatate multa? ;) :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut. Nu te supara pe mine dar ma apuca uneori rasul cat de multe mituri circula prin spitale, mai ales cel cu faptul ca hepatita B influenteaza sexul viitorilor copii. Sper ca iti dai seama ca e o absurditate,nu? Nu are absolut nici o legatura. Am intre apropiati 2 exemple: 2 unchi amandoi au cate 2 baieti, facuti dupa ce au facut hepatita asa ca... Nu exista nici o modalitate prin care sa poti decide sexul viitorilor copii, poate doar genetica avansata. Trecem peste acest subiect. Dc vrei sa afli de unde ai luat-o, gandeste-te ce ai facut in ultimile 6 luni inainte sa te imbolnavesti: ai fost la dentist, ai practicat sex neprotejat cu o persoana infectata (chiar dc nu arata), ai avut parte de vreo interventie chirurgicala, de o transfuzie, oricum contact cu sange sau obiecte contaminate cu sange. Deci de la sala nu aveai cum sa o iei. Organismul a slabit din cauza hepatitei, indiferent dc tu faceai sau nu sport oricum faceai hepatita. Norocul tau a fost ca ai facut o forma acuta care a putut fi observata. Sport... ar fi bine sa faci o pauza de minim 6 luni, dc nu vrei sa iti risti sanatatea si viata inutil. Crede-ma ca pt 6 luni de pauza (desi eu in locul tau as face un an de pauza) nu merita sa pierzi ani din viata. Odihneste-te cat poti si protejeaza-te. Dc un an de zile stai linistit, eu cred ca iti poti recupera si fortele si sanatatea incat sa iti revii la forma la care erai inainte. Sanatate.

 

Salut!

Si pe mine m-a buvnit rasul cand am auzit asa ceva, dar cand am inteles ca nu era o gluma, m-am schimbat la fata, si am vrut sa vad cum sta treaba din diferite surse. Ma bucur ca nu este adevarat, faza este ca fratele meu a descoperit anticorpi de hepatita in sange si medicul a spus acelas lucru ( ca nu mai poate sa faca baieti, medicul este si un bun prieten de familie). De unde am luat hepatita? Este simplu, de la dentist, asta sunt sigur pt ca celelante cai de infestare sunt scoase din schema. Din august pan in ianuarie tot am maers la dentist, in feb m-am internat, eu stiu ca perioada de incubare este de 6 luni, nu? Atunci, este posibil ca eu sa fi avut virusul in organizm atunci cand faceam antrenamente grele? Este posibil sa se fi activat in perioada de repaus? revin.

MUltumesc mult pt sfat si idei.

Bafta si sanatate multa

:crazy: :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut rugby si culturism amator. Eu in august implinesc un an de la diagnosticarea cu hepatita. :crazy:

Regimul este f important. In rest nu te stresa prea mult si evita persoanele care iti spun ca ai slabit si care te compatimesc. Inconjura-te de persoane pozitive. Multa sanatate !!! :yahoo: :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×