Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Acaparata de un manipulator antisistem

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Of.

Chiar vă mulțumesc pentru suport. Rar am nevoie și acum chiar am, pentru că, da, sunt tot mai supărată pe tema asta. Își irosește viata, eu așa simt. Sora ei a fost mereu prea preocupată numai de viață și de ambițiile ei, tatăl ei are de câțiva ani familia alteia și mama ei, divorțată, singura, neputincioasă, plângăcioasă, etc - cine sa ii sara în apărare?

Cât despre lucrurile de mai sus, de care îmi spune Sherlock..știti cum mă anihileaza?

,,Mă doare sufletul sa văd că te îngrijorezi pentru mine așa de tare, dar eu sunt fericita. Îți mulțumesc pentru toate sentimentele frumoase pe care mi le porți. Tu crezi că eu nu sunt fericita , dar eu chiar sunt. Eu te înțeleg pe tine că te frămânți pentru mine, pentru că mă iubești și îți pasă și îți mulțumesc pentru asta.Sunt o norocoasa sa am pe cineva care sa se framante atata pentru mine'' - urmată de un looooong hug și zâmbet tâmp. Și încă una, apoi: ,,Mi-aș dori sa nu te mai agiți atat, sa fii mai împăcată, mai fericita, mai liniștită cu viața ta.'' - aducă proiectează pe mine tot tot. Așa fac ăștia, așa au invatat-o. Mai demult nu făcea așa niciodată. 

M-am mai gândit să încerc un lucru. Să vorbesc cu fosta lui sotie. A doua, adică. Doar să vorbesc și să îi cer un sfat. 

A acceptat. Ne vedem peste 1-2 săptămâni. Faptul că a acceptat atât de ușor ( deși nu ne cunoșteam prea bine, am avut doar două conversații in trecut) - ma face sa cred tot mai mult că nu este totul în mintea mea.

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat să răspund la 2 chestiuni.

Da, Enki. Prietena mea este victima perfecta. Toată viața a fost complexata că este urâțică și din cauza asta au profitat vreo 3 nemernici de ea. Până i-au făcut inima țăndări și a ajuns la ,,concluzia'' că ea nici nu își dorește copii, deși își dorea foarte mult copii in facultate. A ajuns la concluzia că nu vrea sa se căsătorească, nu vrea copii, nu vreau sa se simtă iubita intr-un anume fel ( fiecare e liber să iubească așa cum simte și e un egoism sa ceri ceva anume persoanei de langa tine), fiecare se plictisește la un moment dar, etc etc. Ba chiar are și ,,fantezii'' că soțul surorii ei sigur are o aventura , că aparențele sigur înșeală. Adica- pare prea ok totul, că sa fie adevărat :(

Pai daca chiar nu își dorește copii, atunci de ce face îndeosebi cursuri cu privire la educația copiilor,acum?

Chestiunea 2. Ieri am vorbit cu ea ..E ok sa vorbim in scris, dar nu și să ne vedem. Evita elegant și mie imi e efectiv frica sa insist. A recunoscut că și mama ei e îngrijorată și că sora ei ,,spune și pare că o intelege''. Am intrebat-o ce simte, daca chiar simte că sora ei o intelege. A repetat că așa spune și pare. Deci nu, nici sora ei nu este de acord cu ea.

ma simt puțin naspa sa vorbesc cu fosta lui sotie, dar nu vad ce altceva as mai putea face in afara de ce spuneți voi - să mă impac cu ideea. Vreau doar sa aflu daca și fosta lui s-a simțit manipulată. El susține că ea l-a părăsit si a divorțat ,,fara motiv'', brusc, pe nepusă masa, dar din 2-3 chestii pe care le-am auzit intre ei ( deși atunci nu am dat atenție) - mi se pare că lucrurile scârțâiau demult. Chiar ea a recunoscut acum, fara sa o întreb. Bine, nu știu dacă are legătură sau nu, fosta e și f feminista - cel puțin acum..nu știu cum era inainte. Na, a ,,luat-o ''si pe ea pe la 18 ani..

Sper să mă poată lumina sa îmi ajut prietena până nu este prea tarziu :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stu, tu incearca sa intelegi situatia, sa ajuti cat poti dar nu ii poti forta mana sa ia o decizie impotriva vointei ei. poti doar sa ii arati prietenei tale cat s-a schimbat, ce lucruri face acum pe care nu le-ar fi facut inainte si sa o faci sa se gandeasca la rece cum si de ce si-a schimbat gandirea. Ea singura trebuie sa isi dea seama si sa ia hotararea, eu una nici nu as indemna-o direct sa il paraseasca, doar i-as arata ce este in neregula si atat, chiar fara sa aduc vorba de acel individ, doar raportat la ea, iar ea sa gandeasca singura.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu am indemnat-o să facă nimic, doar i-am spus că s-a schimbat , și-a relativizat complet valorile și nu pare deloc fericita, cearcanele îi sunt cat casa și totul migrează în jurul nevoilor lui. 

Dar am vorbit azi cu fosta lui sotie. A doua. Am avut perfecta dreptate. E manipulată și abuzata emoțional in mare stil. 

Voi fi tot mai des in preajma ei, sa ii stea lui în gât influenta mea. Știu că el încearcă să o izoleze tot mai mult, însă acum știu mai mult ca sigur că nu este cazul sa stau deoparte . Mi s-a confirmat 110%.

Nu pot sa o abandonez in mrejele lui. E un prădător foarte abil. Extrem de abil. Nu merge aia cu ,,trebuie sa ii ajungă la os'' pt că mai nou îmi plânge din orice. Devine o drama și dacă doar i se schimba programul inopinant. Trebuie sa se reculeagă, înainte de toate , in acest caz.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Stu' a spus:

Pai nu am indemnat-o să facă nimic, doar i-am spus că s-a schimbat , și-a relativizat complet valorile și nu pare deloc fericita, cearcanele îi sunt cat casa și totul migrează în jurul nevoilor lui. 

Dar am vorbit azi cu fosta lui sotie. A doua. Am avut perfecta dreptate. E manipulată și abuzata emoțional in mare stil. 

Voi fi tot mai des in preajma ei, sa ii stea lui în gât influenta mea. Știu că el încearcă să o izoleze tot mai mult, însă acum știu mai mult ca sigur că nu este cazul sa stau deoparte . Mi s-a confirmat 110%.

Nu pot sa o abandonez in mrejele lui. E un prădător foarte abil. Extrem de abil. Nu merge aia cu ,,trebuie sa ii ajungă la os'' pt că mai nou îmi plânge din orice. Devine o drama și dacă doar i se schimba programul inopinant. Trebuie sa se reculeagă, înainte de toate , in acest caz.

Trebuie sa fii foarte puternica, pentru ceea ce vrei tu sa faci!

Daca ei doi au 'treaba" impreuna si este necesar a se constientiza ceva, atunci o sa ai ceva "de dus" tu, intervenind...

Mare grija...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când mi-a păsat mie de asta?

Cine sa se ,,bage'' și pentru ea? Maica-sa ii o epava, sora-sa pare că înțelege dar e preocupată mereu de micile ei drame, tatăl ei e cu alta familie și niciodată nu a fost un tata ,,prezent'' și cele câteva prietene își văd de viețile lor perfecte, așa cum au facut mereu.

Cine să aibă grijă și de ea? Daca nu o fac eu, nu o face nimeni. 

Va fi greu, cred. Va trebui sa strâng din dinți și să accept că suferă, sa am răbdare. Dar cumva tot o scot eu din bula asta. Nu se poate altfel. E deja epava!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 39 minute, Stu' a spus:

Când mi-a păsat mie de asta?

Cine sa se ,,bage'' și pentru ea? Maica-sa ii o epava, sora-sa pare că înțelege dar e preocupată mereu de micile ei drame, tatăl ei e cu alta familie și niciodată nu a fost un tata ,,prezent'' și cele câteva prietene își văd de viețile lor perfecte, așa cum au facut mereu.

Cine să aibă grijă și de ea? Daca nu o fac eu, nu o face nimeni. 

Va fi greu, cred. Va trebui sa strâng din dinți și să accept că suferă, sa am răbdare. Dar cumva tot o scot eu din bula asta. Nu se poate altfel. E deja epava!!

Daca este ca tu "s-o salvezi", atunci vei reusi, daca este ca doar ea sa se salveze si pe ea si pe el, atunci va trebui ca tu sa intelegi "neste treburi"...

Sa speram ca vei reusi si nu va trebui sa experimenteze decat doar ceea ce este necesar evolutiei ei! In acest caz, lucrurile se vor simplifica si va fi benefic tuturor celor implicati...

(un spiritualist ti-ar putea sugera faptul ca orice se intampla, se intampla cu un scop anume si-i necesar evolutiei " per ansamblu"...; probabil ca asta tine de o alta "arie", neincadrandu-se aici, sa zic asa)

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi așa, nu ar mai muri nimeni de la depresii, inima rea, etc..

Nu vreau să ajungă acolo.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Stu' a spus:

Daca ar fi așa, nu ar mai muri nimeni de la depresii, inima rea, etc..

Nu vreau să ajungă acolo.

:smile:Ti s-ar mai putea spune (sau sugera faptul) si ca de ea insasi nimeni n-o poate salva, decat ea insasi, dar asta-i o alta discutie...

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, teoretic, sunt de acord.

Practic, depinde f mult de gravitatea situației. Uneori, fără intervenția unui medic , chirurgical - spre exemplu, sunt oameni care se sting.

Alții, fără intervenția unui prieten sau unei familii, se sinucid. Etc. Nici macar nu este vorba de ,,interventie''. Ci de iubire. O iubesc pe fata asta și e prietena mea de atâta amar de vreme. Cum să nu mă implic, când știu că suferă și văd că e manipulată de unul care, confirmat, și-a manipulat și fostele soții? Abuzat emoțional de-a dreptul...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×