Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cunosc că voi cei din IT și conexe..sunteți răsfățații sistemului.

Nu este ceva rău să vrei asta, îți doresc succes sa reușești!

Însă nu ne putem pensiona cu toții la 40 de ani. Eventual putem sa lucrăm mai independent, sa reducem programul de lucru , etc.

Dar tinerii din IT se și obișnuiesc cu luxul. Le tot spun, mai ales celor mai puțin talentați care intra în domeniu pt că se câștigă mai bine - să reducă din program, să facă pauze de 2-3 luni între proiecte..etc. soluții sunt diverse, mintea sa fie creativa și realista, doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, Stu' a spus:

Însă nu ne putem pensiona cu toții la 40 de ani. 

 

Eu intelesesem ca mai are putin si are lucrati 40 de ani si apoi intentioneaza sa se pensioneze. 

(N-ar fi prima data cand eu as intelege gresit!:pardon:)

On: Totusi, sunt firme de IT care reusesc sa-si tina angajatii si doar putini aleg sa plece.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Lucia N a spus:

Eu intelesesem ca mai are putin si are lucrati 40 de ani si apoi intentioneaza sa se pensioneze. 

(N-ar fi prima data cand eu as intelege gresit!:pardon:)

On: Totusi, sunt firme de IT care reusesc sa-si tina angajatii si doar putini aleg sa plece.

Exact.

Reușesc.

Deci fac eforturi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ma gandesc sa promit prin contract un 20% din profitul firmei, sau o anumita cota parte pentru a responsabiliza oamenii. Adica sa mergem pe o idee mai degraba de parteneriat decat de angajat. Voi ce ziceti de o astfel de masura ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o idee buna, daca nu ai mulți angajați. Sunt și în Cluj companii care fac așa și au succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, calin_tm a spus:

In primul rand ma gandesc sa promit prin contract un 20% din profitul firmei, sau o anumita cota parte pentru a responsabiliza oamenii. Adica sa mergem pe o idee mai degraba de parteneriat decat de angajat. Voi ce ziceti de o astfel de masura ?

Eu personal cred ca aceasta idee poate merge la inceput, cit este firma mica, dar daca este vorba de o firma mare va fi mult mai rentabil sa iti platesti foarte bine angajatii cheie decit sa le dai o parte din profit.

De asemenea, vorbeste cu contabilul tau ce presupune sa le dai angajatilor 20% din profit si trece toate detaliile in contractele lor (ar trebui sa vorbesti cu cineva care se pricepe foarte bine la asta) pentru ca vei mai avea de platit si impozite catre stat (impozit pe profit, impozit pe dividende etc.), deci ar trebui ca din cei 20% pe care-i distribui salariatilor sa scazi si impozitele aferente. Nu am inteles insa daca procentul de 20% il vei distribui per total sau fiecarui angajat; banuiesc insa ca este vorba de prima varianta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, calin_tm a spus:

Pai momentan ma pregatesc sa angajez 3-4 oameni. Nu prea mult!

Seniori, mid leveli, juniori? Ce cauți?

Cu seniorii discuți altfel. Mai ales că va fi greu să îți găsești .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.05.2019 la 16:14, Lucia N a spus:

Eu intelesesem ca mai are putin si are lucrati 40 de ani si apoi intentioneaza sa se pensioneze. 

(N-ar fi prima data cand eu as intelege gresit!:pardon:)

E vorba de varsta biologica. Doamne fereste sa ramai sclav 40 de ani din viata! Eu am inceput sa muncesc la 26 de ani si sper ca pana la 36 de ani sa fiu liber. Ajunge 10 ani de nebunie cauzata de problemele psihice nerezolvate ale societatii (i.e.: vreau ultimul telefon ca sa fiu la moda, vreau masina ca sa agat gagici). Treaba lor daca nu-si pot potoli lacomia. Eu cu 10 ani de munca voi fi strans destui bani sa traiesc cu rosii si branza pentru tot restul vietii fara sa mai fiu sclav robot lobotomizat pentru ultimul telefon la moda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei familie, copii, poți chiar de azi sa fii boschetar :)

 

Glumesc, dar să știi că poți lucra și project-based, from time to time, daca ești f bun in ce faci. Sau să folosești fel și fel de programe de voluntariat, unde îți asigură masă și cazare. Sau sa cumperi imobiliare și să trăiești din chirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×