Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am infiintat o firma de IT anul trecut spre sfarsit, iar acum ma aflu la momentul in care trebuie sa ma extind si sa incep sa fac primele angajari. Am deschis acest topic deoarece am realizat ca pe langa salariu sunt si alte elemente importante pentru un om la locul de munca, in a-l pastra pe termen cat mai lung. 

Ce v-ar determina pe voi sa ramaneti cat mai mult intr-o companie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Văi, cate sfaturi am aici pentru tine. Fii antena:

- program optimizat de flexibil . Niciodată să nu le impui sa stea la birou doar pentru că nu poți să le dai la toți aceeași flexibilitate sau din nu știu ce politica interna nejustificată. Discuta cu fiecare în parte acest aspect, încă de la prima întâlnire. Eventual, primele luni , până învață produsul, poți să le ceri sa stea mai mult la birou și să lucreze mai puțin remote.

- ai f mare grijă ca nevoile firmei sa se întâlnească la mijloc cu nevoile angajatului. Discuta la 2 -3 luni cu fiecare dintre ei și găsiți împreună directia/proiectul/tehnologiile pe care sa lucreze în următoarea perioadă + cursuri de perfecționare, pe care, iar, le poți deconta total ( daca e 100% in interesul firmei) sau doar parțial. Concurenta in domeniu e acerbă, fii f atent la acest aspect. Pune-te in locul lor ca profesionist, aici și vei ști perfect cum sa comunici cu ei și să le demonstrezi că este important pentru tine să simtă că ei cresc profesional si tehnologic continuu. Așa le creste scorul pe piata. Așa sa le și ajustezi anual scorul.

- nu le da nu știu ce carduri de gratuitate la anumite companii - mai bine ofera-le niste bani pentru hobby. Așa sa se și numească : ,,hobby' s time''. Nu trebuie sa le acopere tot abonamentul la înot sau echitație, cu siguranță. Dar oricât procent va acoperi, ei vor ști că pt hobby-ul lor contribuie și firma. Le decontezi lunar o anumită suma DOAR  pt așa ceva : că e film, sport, arta, lectura, etc.

- le poți da in fiecare an o anumită suma pt concediu. Le decontezi un procent din cazare, de exemplu, in limita sumei respective. Suma nu trebuie sa fie aceeași in fiecare an, dar e bine sa ii anunti când o actualizezi 

- da-le și un abonament medical, toată lumea o face și da impresia de zgârcenie daca nu o faci și tu

- da-le fructe de 2-3 ori pe săptămână și mai bine dui mai rar in team buildinguri, lasandu-i pe ei să voteze locul și tematica.

- fa-le musai party de Crăciun - și lăsat-o să aducă și invitați. Toată lumea o face, mai puțin partea cu invitații ( iubita, sotie, etc)

Astea sunt esentialele. 

Ideea este sa le oferi, în măsura în care poți, pachet personalizat. Și așa sa le și faci oferta când îi angajezi. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nimic. In cele din urma ma plictisesc si vreau altceva. In medie, oamenii stau 2-3 ani intr-o companie IT. Arunca doar un ochi pe linkedin la cunoscuti, si-o sa vezi la cate zeci de firme au fost cu totii, si cum in medie stateau 2-3 ani intr-o firma. Nici macar nu conteaza faima firmei sau ceva. Vezi o gramada plecand de la Microsoft la o firma de la parterul unui bloc si invers. Chestiile astea nu le poti controla. Mai degraba faci proiectul astfel incat sa fie usor de invatat de noii angajati, pentru ca mereu va trebui sa o iei de la zero cu oamenii. Ca poate 1-2 or ramane pe viata la firma ta, asta iar nu e ceva ce depinde de tine, ci pur si simplu asa sunt ei, se obisnuiesc cu monotonia si le place. Uita sa traiasca.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 30.04.2019 la 12:34, calin_tm a spus:

Am infiintat o firma de IT anul trecut spre sfarsit, iar acum ma aflu la momentul in care trebuie sa ma extind si sa incep sa fac primele angajari. Am deschis acest topic deoarece am realizat ca pe langa salariu sunt si alte elemente importante pentru un om la locul de munca, in a-l pastra pe termen cat mai lung. 

Ce v-ar determina pe voi sa ramaneti cat mai mult intr-o companie ?

Mai bine ti-ai concentra eforturile pe obtinerea de contracte pentru ca de acolo vin banii. Nu este cazul sa te arunci la cine stie ce cheltuieli inutile cu angajatii, mai ales ca esti la inceput de activitate. Daca vei avea probleme financiare datorita cheltuielilor exagerate, iti va fi foarte greu sa le explici de ce ai fost nevoit sa le tai anumite bonusuri, deci pentru inceput este mai bine fara.

In ceea ce priveste angajatii, vorbeste-le frumos, incearca sa-i intelegi daca au probleme, ajuta-i cind si cum poti, dar nu exagera nici cu recompensele si nici cu pedepsele. Deocamdata nu esti prietenul lor, ci seful lor, si tu esti raspunzator pentru locurile de munca si pentru salariile lor, nu pentru distractia lor. Asta vine mai tirziu, dupa ce firma va fi crescut suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gas, cu tot respectul.

Tu ai habar cum e piata IT in Romania și în lume? Că eu am!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu i-ai spus parerea ta, eu i-am spus-o pe a mea. N-ar fi oare mai bine sa lasam lucrurile asa sa aleaga singur ce i se potriveste? Nu de alta, dar nici eu nu-s de acord cu ce i-ai spus tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai adunat date de pe teren sau ai opinat in mod extrem de subiectiv?

In fine, ideea e sa nu se ducă aceasta temă în derizoriu pentru că este una foarte serioasa. Domeniul IT in Romania are o dinamică extraordinară în ultimii ani. Sunt tot mai mulți cu PFA/srl, freelanceri, start-up-uri. Daca o companie de IT vrea să supraviețuiasca,trebuie sa atragă contracte, dar trebuie si sa se asigure că va avea suficienti oameni când le va câștiga. Altfel ies mult in pierdere. Start-up-urile se închid și la 1-2 ani de multe ori, din cauza asta.

M-aș bucura să ne ofere un feedback avizat și inițiatorul topicului.

 

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, NicolaeT a spus:

Si ce te dai mare ?

Ma dau mare că am experiență în domeniu ? Tu câți ani ai?

E o experiență co-laterala activității mele profesionale, dar este o experiență practică!

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Stu' a spus:

 Tu câți ani ai?

Eu planuiesc sa am cat mai putini ani pana sa ma eliberez de munca. La 40 de ani vreau sa fiu liber. Ajunge atata sclavie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×