Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Paranormalul la el acasă

Postări Recomandate

Acum 10 minute, Vriies a spus:

Vezi că-mi editam postarea, în timp ce scriai tu. Am înțeles modul în care te situezi cu privire la cei doi. Pentru tine ambii par în regulă. Pentru mine, însă, Ignatenko nu prea pare în regulă, din acele cel puțin 6 motive pe care le-am expus într-o postare mai sus. Chiar aș fi curios cum le-ai lua pe rând și cum le-ai destructura, astfel încât Ignatenko să pară a fi în regulă. Dacă nu le iei și tu pe rând și nu-ți spui opinia contrară, nu mai are rost s-o lungim, fiecare rămânem cu părerea noastră. 

De acord cu ce spui, insa eu prefer sa ma opresc la cat am comentat, caci putem ajunge la contraziceri (sau ironii s.a.m.d., mai ales ca nu scriem numai noi doi p-aci...) si nu-mi mai place sa intru in discutii de acest gen, mai ales sau nici macar pe un forum!

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Lucia N said:

De acord cu ce spui, insa eu prefer sa ma opresc la cat am comentat, caci putem ajunge la contraziceri (sau ironii s.a.m.d., mai ales ca nu scriem numai noi doi p-aci...) si nu-mi mai place sa intru in discutii de acest gen, mai ales pe un forum!

Yep, cine știe, poate mai vin și alții interesați cât de cât de ceea ce generic numim paranormal

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iote o relatare, din Jurnalul Paranormal, despre cum Ignatenko a eșuat în tentativa lui de a aduce potop de ploie asupra Bucureștiului la o conferință din 1990 ținută în București. Mărturisirea e un pic umoristică, așa că tre tratată ca atare :smile: 

CUM A FOST ÎNVINS PARAPSIHOLOGUL ALBERT IGNATENKO

rudan - Wed, 19/11/2014 - 22:16

„La începutul anilor ’90 am fost invitat să particip la demonstrații de parapsihologie aplicată, susţinute de renumitul parapsiholog ucrainean, Albert Ignatenko. Reprezentaţia avea loc la Sala Palatului, vizavi de fostul sediu al defunctului (oare?) C.C. al P.C.R., transformat ad-hoc în Parlament postdecembrist.

În finalul demonstrației, Ignatenko, vrând să ne dea cu totul pe spate printr-un finiş apoteotic vizavi de capacitatea sa mentală, purcese să adune cu puterea gândului puzderia de nori, ce se buluceau în jurul Bucureștilor. Năzuia să determine norii să verse potop de ploaie, asupra Sălii Palatului. Pentru această ispravă ieși cu asistentele sale pe scările de la intrare – urmat de turma martorilor oculari - şi se pregăti să concentreze norii peste Piaţa Revoluţiei.

Câţiva bătrânei, îmbrăcați îngrijit, se arătară îngrijoraţi de un posibil potop în care aveau să piară noii noştri politicieni, ce se aflau în şedinţă, la Parlamentul României. Şi asta nu e bine, fură de părere octogenarii. Sau ar fi fost bine? Pe chestia asta se iscă o discuţie polemică cu argumente pro şi contra, căreia îi puse capăt însuși Albert Ingatenko, începând procedura mentală de adunare a norilor de ploaie.  Câteva şuşoteli bine intenţionate îi făcură pe bătrânii cârcotaşi să tacă, pentru a nu tulbura concentrarea vestitului parapsiholog.

Ignatenko ridică mâna stângă în direcţia norilor, puse palma dreaptă pieziș pe frunte şi îşi opinti mintea. Niciun stop de ploaie nu căzu peste Sala Palatului (și nici în Bucureşti!). Dând chix cu norii, celebrul parapsiholog ne invită în sală şi se lansă în demonstrații de mnemotehnică.

Profesorul universitar Alexandru Măruţă, prezent şi el în sală,  ne-a explicat cauza eşecului înregistrat de Albert Ignatenko, de a potopi capitala României.

- Când domnul parapsiholog Ignatenko a dat comanda mentală să se adune norii, eu am dat dispoziţie să rămână pe loc! 

Asistenţa se privi stupefiată. Apoi se înfiripă un sentiment de bucurie, că un român l-a biruit pe ditamai parapsihologul ucrainean.”

https://jurnalparanormal.ro/content/cum-fost-învins-parapsihologul-albert-ignatenko

 
 
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/7/2019 at 6:42 PM, Lucia N said:

Paranormal este un termen pentru o varietate de fenomene care ies din sfera normalului. Termenul este folosit în parapsihologie și are de a face cu fenomene ca telepatia, vederea la distanță, energetica, divinația, percepția extrasenzorială, telekinezia și diverse feluri de a supraviețui după moarte ca reîncarnarea, fantomele și bântuirile.

Termenul este folosit și pentru fenomene mai puțin spirituale, ca OZN-urile și mai multe creaturi misterioase descrise în criptozoologie."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Paranormal

:laugh: No, deci am putea spune ca  "paranormalul" a fost  (d)intotdeauna "para" normalitatea la ei/el acasa ?!

 

 

Asadar, sunt studii vaste (sunt si unii oameni de stiinta care au studiat si studiaza aceste fenomene)  despre "paranormal si despre "parapsihologie"...

 

Sigur că sunt studii vaste pe această temă. Precum și o grămadă de mărturii și dovezi în acest sens. Precum că e adevărat că există și multe personalități din varii domenii (știință, filosofie etc.) care au manifestat deschidere față de această problematică. E clar că, dincolo de scepticism, toți cei care resping în bloc aceste fenomene dau din umeri și tac în momentul în care sunt puși să explice anumite fapte de acest gen. Prima problema e că aici, fiind un fel de no man's land, sigur că am avut și avem de-a face cu jde mii de mistificări și înșelăciuni. Dar asta nu înseamnă că tre' să respingem in corpore  întreaga problematică numai pentru faptul că există hoți și șmecheri care, din dorința de a câștiga un ban și-un renume, vor și ei să păcălească.  A doua problemă e că, om de știință fiind, în momentul în care îți manifești curiozitatea și încerci să explici niște fenomene considerate tabu, ieșind din paradigmele unanim acceptate ale epocii, riști să fii arătat cu degetul, depreciat și să fii pus la index. 
Hai să vedem măcar unele din fenomenele considerate ca făcând parte din sfera paranormalului și care, evident, sunt negate de către sceptici. Chiar aș fi curios în ce măsură, într-un mod sine ira et studio,  cineva le poate lua pe rând și contesta. 
 
Vindecare psihică sau spirituală
ESP
Fantome
Posesiuni demonice
Telepatie
Clarvedere
Profeție
Mediumitate
Vrăjitorie
Astrologie
Extratereștri-Fenomenul OZN
Reîncarnare
 
 
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  " Este fascinant cum vechile învățături arată oamenilor că avem capacitatea de a obține capacități ieșite din comun prin diferite tehnici. O parte dintre acestea, cunoscute drept siddhis in tradiția yoga (în sanscrită cuvântul înseamnă perfecține) includ meditația, dansul static, rugăciunea, postul, inclusiv puterile paranormale."

https://detoatepentrutotisimaimult.blog/profesorii-de-la-harvard-explica-calugarii-cu-puteri-supranaturale-ne-arata-ce-poate-face-omul/?fbclid=IwAR0opMUEpmmgccYd2dg25atWBDAa3lBXXwjCjcxYuN_rijk2yPgZWZKikxc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata, oare am putea spune ca deja "paranormalul la el acasa" face parte dintr-un fel de "razboi" transpersonal, transcedental, universal?! Sunt multi paranormali, metafizicieni, ezoteristi, parapsihologi (si cate denumiri mai sunt), printre care si acest invitat al emisiunii, care au cunostinte in domeniul "paranormal"(cu tot ceea ce implica acest aspect...), acesta chiar spunand ca sunt cercetari si experimente ale mintii , ale "razboiului hibrid",  pentru a obtine "rezultatule scontate", ale "influentelor distale" . Toate acestea sunt privite cu suspiciune, fiindca si in aceste domenii sunt multi farsori, impostori si care cultiva  "elemente magice" ( irealitate, iluzie, inchipuire...), vanzandu-le cu succes sub diferite forme, reusind a influenta si manipula mentalul "grupurilor tinta".

Din ceea ce prezinta Aliodor Manolea si din cate l-am inteles eu, acesta nu se incadreaza printre cei care "vand magia", "vand iluzia", ci este un cercetator serios in domeniul parapsihologiei, in domeniul militar , in domeniul stiintific.

 

 

In partea a doua a emisiunii sunt diferite comentarii despre "fenomenul reincarnarii".

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/25/2019 at 4:27 PM, Lucia N said:

Iata, oare am putea spune ca deja "paranormalul la el acasa" face parte dintr-un fel de "razboi" transpersonal, transcedental, universal?!

 

Nu știu dacă transpersonal, transcendental sau universal. Mi se par cam pompoși termenii. Dar e clar că face parte dintr-o dispută.

On 11/25/2019 at 4:27 PM, Lucia N said:

  Sunt multi paranormali, metafizicieni, ezoteristi, parapsihologi (si cate denumiri mai sunt), printre care si acest invitat al emisiunii, care au cunostinte in domeniul "paranormal"(cu tot ceea ce implica acest aspect...), acesta chiar spunand ca sunt cercetari si experimente ale mintii , ale "razboiului hibrid",  pentru a obtine "rezultatule scontate", ale "influentelor distale" . Toate acestea sunt privite cu suspiciune, fiindca si in aceste domenii sunt multi farsori, impostori si care cultiva  "elemente magice" ( irealitate, iluzie, inchipuire...), vanzandu-le cu succes sub diferite forme, reusind a influenta si manipula mentalul "grupurilor tinta".

Din ceea ce prezinta Aliodor Manolea si din cate l-am inteles eu, acesta nu se incadreaza printre cei care "vand magia", "vand iluzia", ci este un cercetator serios in domeniul parapsihologiei, in domeniul militar , in domeniul stiintific.

 

 Io pe Aliodor Manolea îl știam doar ca autor al unor cărți despre, hai să zicem , paranormal. Dintre care, Manual de Radiestezie, pentru că la vremea respectivă mă interesa radiestezia. Apoi am văzut și activitatea lui ulterioară, printre care că a făcut parte din staff-ul lui Băsescu (pe care ulterior l-a criticat!), cu chestia „flacăra violet”. Deh, omul a evoluat. 

Încă nu pot să mă pronunț asupra faptului că Aliodor Manolea s-ar încadra sau nu printre cei care „vând magia”, „vând iluzia”. Nu am suficiente date în acest sens și prefer să mă abțin.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Vriies said:

...

 

Ce aș putea adăuga, ar fi că a ieșit o întreagă mascaradă despre felul în care Aliodor i-ar fi adormit mintea lui Geoană. Exagerări, nah!

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/25/2019 at 4:27 PM, Lucia N said:

 

In partea a doua a emisiunii sunt diferite comentarii despre "fenomenul reincarnarii".

În partea a doua, mă scuzi, dar au dat-o total cotită! :laugh: Sintetizând: Nicio chestie semnificativă despre reîncarnare! :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Vriies said:

 

.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×