Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Colonizarea spatiului va asigura nemurirea speciei umane.

 

Anul 2020: Apare primul supercomputer cu inteligenta superumana. Totusi evenimentul nu aduce inca nimic spectaculos.

 

2035: Fiecare din noi are pe biroul sau un desktop cu putere de calcul superioara creierului uman.

 

2040: Apare primul oras spatial, cu o populatie de aproximativ 10 000 locuitori. Transportul de materiale si persoane se face cu liftul spatial.

 

2060: Apare prima colonie spatiala replicanta. Aceasta are in dotare tehnologie necesara pentru constructia unei noi colonii replicante cu materiale din centura de asteroizi. Daca timpul de contructie este de doi ani, atunci numarul de colonii se va dubla la fiecare doi ani.

 

2070: Fiecare persoana are pe biroul sau un desktop cu putere de calcul superioara intregii specii umane.

 

2080: Exista deja 1000 de colonii spatiale autonome. Schimbul de materie este foarte slab fiind costisitor. In colonie materia este reciclata intr-un circuit ecologic inchis. Capitalismul se rezuma la vanzare si cumparare de informatii. Se utilizeaza energia solara si fuziunea termonucleara a hidrogenului.

 

2100: Acum sunt numarul coloniilor a ajuns la 1000 000. Lipsa gravitatiei in spatiu permite constructia de motoare, brate robotice si scule gigantice. Apar linii de fabricatie gigant pentru colonii. Vechiul capitalism informational intra in criza prin aparitia corporatiilor.

 

2120: Se lanseaza primele astronave ci viteze de 10% din viteza luminii. Obiectivul: Colonizarea altor sisteme solare.

Editat de Florian_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..................

2040: Apare primul oras spatial, cu o populatie de aproximativ 10 000 locuitori. Transportul de materiale si persoane se face cu liftul spatial.

..................

Doar de dragul exercitiului logic: pentru transport cu lift-ul, orasul spatial ar trebui să se afle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Florine, ce te-ai apucat sa scrii toate astea? Si asa, fara nici un comentariu....ce ai vrut sa ne spui?...ca mie mi se zburleste pielea... pe mine ma sperie lucrurile astea si imi suna a dezumanizare.

Nu sunt impotriva progresului si nu sunt egoista, nu vreau ca specia umana sa dispara odata cu mine, nu!

Numai ca eu nu vreau sa gandeasca microprocesorul de pe birou in locul creierului meu... sau sa imi comande el bataile inimii sau, mai ales, sa imi controleze emotiile...nu vreau sa imi fac implant cu integrate in cap ca sa fiu mai desteapta....vreau sa gandesc eu, cu capul meu, asa cum e el, sa judec eu insami. Corect, sau sa gresesc. Sa ma bucur de ideile mele, sau sa ma intristez, dar si sa invat din greselile mele....

Nu ca ma omor dupa transportul in comun dar nu vreau sa ma teleportez sau sa merg cu liftul acela cosmic din bucatarie direct in office....si stii de ce? pentru ca n-as mai trece prin bucatica aia de parc in care ma bucur sa vad dimineata iarba si plantutele alea verzi, luminate de soare....

Ma rog, as spune eu mai multe dar poate e mai bine sa astept sa ne explici ce ai vrut de fapt cu postul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liftul spatial este un proiect NASA, planificat a fi functional in anul 2020. Se face legatura intre un satelit geostationar si o insula de pe pamant cu o banda lata de un metru si mai subtire decat o coala de hartie. Dat fiind greutatea exagerata a acestei benzi si a altor forte de tensiune, ea este executata dintr-un material special: nanotuburi de carbon. Aceasta creatie recenta este un material (foarte scump astazi) obtinut prin nanotehnologie, si are 20% din greutatea otelului fiind de 100 ori mai DUR decat otelul.

Din toate alternativele la rachetele traditionale (energofage), liftul pare din puctul meu de vedere cel mai eficient si realizabil.

 

Performanta si pretul de cost al computerelor dintr-un anumit an din viitor se obtine calculand comform legii lui Moor, care se respecta de 40 ani. Prelungim deci graficele si vedem ce se va intampla. Desigur este posibil ca legea sa nu se mai respecte, ceea ce este putin probabil. Se cunoaste deasemeni, puterea de calcul a unui neuron si numarul de neuroni, de unde rezulta puterea de calcul a creierului uman. Nu inseamna ca o performanta mare a computerului implica obligatoriu constiinta artificiala. Este discutabil. http://ro.wikipedia.org/wiki/Singularitate_tehnologic%C4%83

 

Viitorul nu are decat doua alternative: autodistrugerea sau progesul exponetial. In cazul acestea ce alt scenariu mai realist decat cel postat poate fi imaginat?

Editat de Florian_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Liftul spatial este un proiect NASA, planificat a fi functional in anul 2020. Se face legatura intre un satelit geostationar si o insula de pe pamant cu o banda lata de un metru si mai subtire decat o coala de hartie. Dat fiind greutatea exagerata a acestei benzi si a altor forte de tensiune, ea este executata dintr-un material special: nanotuburi de carbon. Aceasta creatie recenta este un material (foarte scump astazi) obtinut prin nanotehnologie, si are 20% din greutatea otelului fiind de 100 ori mai DUR decat otelul.

Din toate alternativele la rachetele traditionale (energofage), liftul pare din puctul meu de vedere cel mai eficient si realizabil.

...................

Viitorul nu are decat doua alternative: autodistrugerea sau progesul exponetial. In cazul acestea ce alt scenariu mai realist decat cel postat poate fi imaginat?

 

Pe tine nu te sperie nimic, nu-i asa ? :o: Ai idee ce inseamna 36.000 km ? Cam cat de mare crezi tu ca e cel mai mare satelit geostationar existent ? De la care capat incepi sa derulezi banda ? Si cam cum crezi tu ca o sa se comporte banda aia, dupa primii 100 km. derulati, indiferent de la care capat incepi ? Tu ai impresia ca privind de pe un satelit geostationar, Pamantul se afla "in jos" ?

 

Uite, asta e site-ul NASA: http://www.nasa.gov/home/

Gaseste tu proiectul lift-ului si pune link-ul aici.

 

Din cate am vazut eu, NASA are ambitii mult mai modeste:

"In 2018, humans will return to the moon."

 

http://www.nasa.gov/mission_pages/explorat...raft/index.html

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×