Sari la conținut
Forum Roportal
StefanR

Mi se reseteaza automat PC-ul

Postări Recomandate

Buna tuturor. Am un sistem AMD K6-II la 350 MHz cu placa VIA MVP3. I-am instalat recent un HDD de 40 Gb MAXTOR, i-am instalat Windows-ul dar am dat de o problema mare: in timp ce lucrez in Word sau orice alt program MI SE RESETEAZA AUTOMAT (se restarteaza). Care ar fi oare cauza si ce ar trebui sa fac ? Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor. Am un sistem AMD K6-II la 350 MHz cu placa VIA MVP3. I-am instalat recent un HDD de 40 Gb MAXTOR, i-am instalat Windows-ul dar am dat de o problema mare: in timp ce lucrez in Word sau orice alt program MI SE RESETEAZA AUTOMAT (se restarteaza). Care ar fi oare cauza si ce ar trebui sa fac ? Va multumesc.

 

Posibil sa fie sursa prea slaba...

Incearca sa vezi cu o alta sursa mai puternica daca face la fel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema asemanatoare daca nu identica ..mi se restarteaza calc de capul lui ,nu conteaza in ce aplicatie se afla sau daca este in safe mode .

Idea cu sursa eu o exclud din prima deoarece am o sursa de 450W si sigur imi suporta amaraciune de sistem.

Singurele componente ce nu au fost schimbate sunt placa de baza ,procesorul si placa video ...iar cum al naibi Pc se restarteaza cand vrea muschii lui nu am putut sa deduc care componenta produce defectiune ..singurul mod era sa imprumut pt o perioada mai lunga de timp o componenta si sa testez ...in curand imi voi schimba placa video actuala (Gforce 2 ,:yes: da stiu lame ) ,daca problema inceteaza o sa pun un post ...sa incerci si tu ...pana atunci daca stie cineva ce componenta provoaca acesasta migrena de cap va rog tastati .

Editat de Shai-Hulud

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta am avut-o si yo .... si va spun ca nu e din componentele calculatorului.Prima data asa m-am gandit si yo, ca o fi din sursa sau din placa d baza. Dar nu e problema d Hardware ....

E UN VIRUS : Troj/ShareAll-C

Virusul asta nu ar trebui sa restarteze calculatorul ,dar totushi o face ; scopul lui era sa activeze functiile de file&print sharing pentru fiecare partitie. Da.....asta e , si virushii au probleme.

Yo akum am scapat d problema asta dar sincer sa fiu ....nu stiu cu c am reusit sa-l scot.Am vrut sa ma dus cu calculatorul la garantie ... credeam k e din componente. Concluzie: Cauta un program antivirus BUN si dai sa scaneze tot sistemul.Dak nu reusesti asa , inceark sa formatezi HDD. AAAAA Apropo , mie cand mi-l restarta , mi-se intampla sa-mi formateze HDD singur.In cateva secunde HHD-ul meu d 160GB era formatat 8) D vreo 3 ori mi-sa intamplat sa-l formateze ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e virus e vorba de resurse respectiv memorie ram versus sistem de operare,cand nu mai poate cedeaza.numai bine.,mai ales la win 98,care nu partajeaza econom resursele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×