Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Dumnezeu nu are nici o religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

thumbnail?appId=YMailNorrin&downloadWhenThumbnailFails=true&pid=2

Subscriu! 

Voi ce ziceți?

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explică de ce! Mie îmi sună foarte clar! :laugh:

Hmm, eu văd linkul bine. E un citat din Gandhi.

Imagini pentru gandhi god has no religion

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, adal* said:

imi suna la fel cu: masina nu are carnet de conducere.

 

 

Mei, să cred că ai mari probleme în a înțelege un citat din gândirea lu' Gandhi? :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 37 minute, Vriies a spus:

Explică de ce! Mie îmi sună foarte clar!

Pai de ce sa explic eu? Explica tu de ce iti suna clar.

Nu conteaza cine a zis-o. Incearca urmatoarea chestie: roata are masina, sau masina are roata?

Cum iti suna?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, adal* said:

Pai de ce sa explic eu? Explica tu de ce iti suna clar.

Nu conteaza cine a zis-o. Incearca urmatoarea chestie: roata are masina, sau masina are roata?

Cum iti suna?

Dar explică tu de ce-ți sună neclar și de ce nu înțelegi și ce anume nu înțelegi dintr-un citat cât se poate de clar.  Că tu ai deschis discuția asta „secundară”, nu? 

Degeaba încerci manevrele cu „mașina nu are carnet de conducere” și „roata” :laugh:. Treaba e clară, bre, 'cearcă să înțelegi... Gandhi a fost clar precum cristalul: Dumnezeu nu are nici o religie.

Ce e așa de greu de înțeles? Ah, dacă ești un religios exaltat (asta ca să mă exprim eufemistic) și crezi că Dumnezeu are vreo religie, atunci, nah, e de discutat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce ma iei de sus. Bine, crezi ce vrei. Tie ti-e asa clar ca nici nu poti explica de ce. Am auzit-o si pe asta.

De aia ai facut topic? Sa ne spui ca ti-e clar?

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, adal* said:

Nu inteleg de ce ma iei de sus. Bine, crezi ce vrei.

Chiar nu te iau de sus. Doar am reacționat la remarca ta care, recunosc, mi s-a părut un picuț cam pe după cireși. 

Oki, eu ți-am explicat ce e și cum. Acum aștept și de la tine același lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explica tu de ce iti suna clar, ca nu am venit eu cu chestia asta. Hai ca sunt curios.

Orice religie are un zeu, dumnezeu, sau mai multi. Mi se pare ilogic sa inversez termenii in propozitie, indiferent daca as face o propozitie afirmativa sau negativa.

Nu inteleg logica in cazul : dzeu nu are o religie, sau religia este a lui dzeu, sau dzeu are o religie.

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, adal* said:

Explica tu de ce iti suna clar, ca nu am venit eu cu chestia asta. Hai ca sunt curios.

Să ne înțelegem...Eu am deschis un topic, pe marginea unui citat din Gandhi. Tu ai venit instant cu o remarcă de genul că asta îți suna la fel cu: masina nu are carnet de conducere. Trecând peste faptul că remarca era una ironică, din care nu se înțelegea de ce și cum, ți-am cerut să explici de ce-ți sună neclar și de ce nu înțelegi și ce anume nu înțelegi din citatul cât se poate de clar al lui Gandhi.

Deci într-un dialog civilizat, având în vedere mersul conversației, e rândul tău să explici și abia ulterior să pui o întrebare. Nu așa? 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×