Sari la conținut
Forum Roportal
juliana

Fibroscan

Postări Recomandate

Azi mi--am facut controlul cu fibroscanul. Este ca un sonograf dar vibreaza putin. Au fost luate 12 masuri din care sa facut media. Rezultatul meu a fost de 6,6 kPa. Profesorul mi-a spus ca e un inceput de fibroza, spunind ca cei sanatosi au rezultatul intre 3 si 6 KPa. In rest mi-a mai spus sa-mi fac inca odata viremia si daca e mai mare decit data trecuta inseamna ca este o tendinta de crestere si ar trebui sa trec pe Lamivudin. O sa incerc sa fac viremia (doctorul meu de casa strimba din nas) iar cu rezultatul viremie ma voi duce la ambulanta de hepatita din clinica unde este tot acest profesor (H

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,scuza-ma ca intru asa...pe nepusa masa.Poti sa-mi spui in ce consta examinarea cu fibroscanul si unde se poate face?eu sunt din galati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,scuza-ma ca intru asa...pe nepusa masa.Poti sa-mi spui in ce consta examinarea cu fibroscanul si unde se poate face?eu sunt din galati

Hallo serdan,

suza-ma ca nu ti-am raspuns pina acuma, dar am fost plecata. Eu am facut examinarea aceasta in Germania nu stiu daca se face si in romania. Este ca un ecograf dar mai dezvoltat. Am ajuns la concluzia ca se renteaza la cei cu o fibroza mai ridicata.

Daca mai ai intrebari in aceasta directie acum sint iarasi aici.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×