Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Situația e chiar amuzantă, aș zice eu.

Pe scurt, am o relație fericită, totul e bine și roz. Doar ca iubitul meu, cu care sunt împreună de aproape 3 ani, are și o fostă iubită, cum era si normal. Această fostă a lui, cu care a fost cam 4-5 ani, i-a făcut o mulțime de scene care mai de care mai interesante, pe care nu o sa le detaliez acum. Ideea e ca, evident, nu ma suporta sub nicio formă. Până acum totul normal. Ei nu prea și-au mai vorbit, iar eu o ignoram cu desavârșire.

De ce spun că situația e amuzantă? Pentru că, prezente fiind noi două la un eveniment, am vorbit și am tot discutat vreo câteva ore. Ce să mai, ne înțelegeam perfect. Chiar aveam aceleași gusturi, aceleași interese, ne făcea plăcere să conversăm. Ulterior, am tot vorbit pe whatsapp, am început să mergem împreună la sală și să fim prietene. Concluzia e că e printre singurele femei cu care eu m-am înțeles vreodată atât de bine.

Știu, pare o problemă stupidă, dar nu credeam vreodată că voi fi prietenă cu ea, având în vedere câte lucruri urâte am spus una despre cealalata atunci cand nu ne cunoșteam foarte bine. Problema e că sunt foarte suspicioasă. Ea și-a dorit foarte mult să își reia fosta relație, cu actualul meu iubit și tind să cred că încă mai vrea. În același timp, e frustrant, pentru că nu am prea multe prietene, iar ea e o companie placută. Uneori mă gândesc că face toate astea doar ca să petreacă timp cu el....

Ce să cred?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Amalia2018 a spus:

Situația e chiar amuzantă, aș zice eu.

Ce să cred?

 

Doar respect reciproc, atata sa insemne relatia cu "fosta" iubita a iubitului tau. Ceea ce-ai descris aci, despre "prietenia stransa" cu ea, nu cred ca-ti este necesara nici tie si nici lor, amandurora.

Daca este ca ei doi sa reia relatia, asta se va intampla si fara ca ea sa forteze acest lucru. Treaba este ca tu sa fii stapana pe tine, sa ai incredere in tine si in ceea ce simti. Sa tii cont de "feeling"-ul tau, ca bine te indruma si evita "compromisurile"...! 

Editat de Lucia N
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Lucia N a spus:

Doar respect reciproc, atata sa insemne relatia cu "fosta" iubita a iubitului tau. Ceea ce-ai descris aci, despre "prietenia stransa" cu ea, nu cred ca-ti este necesara nici tie si nici lor, amandurora.

Daca este ca ei doi sa reia relatia, asta se va intampla si fara ca ea sa forteze acest lucru. Treaba este ca tu sa fii stapana pe tine, sa ai incredere in tine si in ceea ce simti. Sa tii cont de "feeling"-ul tau, ca bine te indruma si evita "compromisurile"...! 

Recunosc, îmi place răspunsul tău și îți mulțumesc pentru sfat!

E chiar frustrantă situația, nu mă gândeam că voi avea vreodată o prietenie imposibilă cu o femeie :lol2:

Teama mea cea mare în toată chestia asta, e să nu pic de fraieră, atât.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Amalia2018 a spus:

Recunosc, îmi place răspunsul tău și îți mulțumesc pentru sfat!

E chiar frustrantă situația, nu mă gândeam că voi avea vreodată o prietenie imposibilă cu o femeie :lol2:

Teama mea cea mare în toată chestia asta, e să nu pic de fraieră, atât.

:smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti prietena cu cine esti prietena, iar daca esti cu fosta iubita a iubitului tau, asta este. Eu personal nu vad nimic rau in asta din moment ce au trecut trei ani de la despartirea lor si daca nu tu ai fost cea care i-a despartit.

Sigur, este posibil ca ea sa aiba anumite intentii ascunse, dar ma gindesc ca vei simti acest lucru si poti pune punct oricind acestei prietenii.

Daca va fi vreodata vorba ca el sa aleaga intre voi, va face acest lucru indiferent daca sinteti prietene sau nu, insa eu spun ca sint sanse foarte mari sa o aleaga pe cea care NU este geloasa, deci nu fii geloasa :derisive:

Daca sinteti oameni de calitate, nu iesiti toti trei si nu incepi sa i te confesezi in ceea ce priveste problemele de cuplu, eu zic ca nu vor fi probleme.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o situatie interesanta, nu stiu ce sa zic, dar ceva imi spune ca voi doua va veti imprieteni sigur cu a treia prietena a lui. Nu as putea sa estimez insa, pana la a cata prietena s-ar putea intampla asta.

Acum serios, ai facut-o deja, asta este. Sper sa nu ai probleme mai tarziu. Apropos, el stie ca sunteti prietene?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Gaslight a spus:

Esti prietena cu cine esti prietena, iar daca esti cu fosta iubita a iubitului tau, asta este. Eu personal nu vad nimic rau in asta din moment ce au trecut trei ani de la despartirea lor si daca nu tu ai fost cea care i-a despartit.

Sigur, este posibil ca ea sa aiba anumite intentii ascunse, dar ma gindesc ca vei simti acest lucru si poti pune punct oricind acestei prietenii.

Daca va fi vreodata vorba ca el sa aleaga intre voi, va face acest lucru indiferent daca sinteti prietene sau nu, insa eu spun ca sint sanse foarte mari sa o aleaga pe cea care NU este geloasa, deci nu fii geloasa :derisive:

Daca sinteti oameni de calitate, nu iesiti toti trei si nu incepi sa i te confesezi in ceea ce priveste problemele de cuplu, eu zic ca nu vor fi probleme.

Momentan, nu iesim toti 3, dar pentru ca avem prieteni comuni, ne vedem uneori.

Nu stiu daca ar fi vorba sa aleaga intre noi, eu sunt destul de sigura pe mine.

Da, cumva ea credea ca eu i-am despartit, desi nu e deloc asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, adal* a spus:

Este o situatie interesanta, nu stiu ce sa zic, dar ceva imi spune ca voi doua va veti imprieteni sigur cu a treia prietena a lui. Nu as putea sa estimez insa, pana la a cata prietena s-ar putea intampla asta.

Acum serios, ai facut-o deja, asta este. Sper sa nu ai probleme mai tarziu. Apropos, el stie ca sunteti prietene?

Simpatic raspunsul tau, dar sa speram ca nu va fi cazul sa ne imprietenim si cu o a treia.

Da, el stie ca ne intelegem bine si e tot timpul uimit de chestia asta. Aparent, prefera o anumita tipologie de femeie si cam asa se justifica si faptul ca avem atat de multe in comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Amalia2018 a spus:

Această fostă a lui, cu care a fost cam 4-5 ani, i-a făcut o mulțime de scene care mai de care mai interesante, pe care nu o sa le detaliez acum.

Ne poti da totusi niste detalii?

Faptul ca a avut impresia ca tu ai fost cea care i-a despartit si ca este una dintre putinele femei cu care te-ai inteles atit de bine ma pune putin pe ginduri si n-as pune-o neaparat pe faptul ca el este atras de acelasi gen de femei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amalia, tu esti femeie si-ti alegi barbatul. Tu, ca femeie, nu ar trebui sa fii in situatia : "Oare ma alege pe mine sau pe cealalta?!"

Sper sa intelegi asta.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×