Sari la conținut
Forum Roportal
hellworld

Cum poti sa iti faci o prietena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cred ca am spus vre-odata la cineva in viata mea sa devenim prieteni sau sa-i propun prietenie sub o forma sau motiv oarecare!!!   Asta nu a oprit sa ma numeasca altii prieten ca asa vor sa ma considere pana au ceva interese de la mine, ei cred ca nu observ miscarea.  Chiar si in aceste zile sint considerata prietena la cine ma mai intreaba cate ceva in locuri publice.  Nu vorbesc despre o relatie precum topicul vrea, doar o cunostinta la nivel mai ridicat  :o: si cu prioritati.   Chiar si pisicii se ataseaza de mine foarte repede "si-mi povestesc" multe.   

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, arpad said:

@Abbie3. Ohoho! Mai rar mi-a fost dat sa vad atatea ineptii retardate intr-un singur post. Ohoho!

La cai strigi? Ca iar a luat-o caruta la vale fara tine.

Ineptie e sa pretinzi ca poti pune diagnostice, cand simultan confunzi sociopatia cu starea fireasca a omului.

  • Like 2
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e starea fireasca a omului? Va ofticati si tu si Maeve ca v-am intrecut la pus diagnostice. =))

Problema e ca voi puneti diagnostice fara sa ganditi catusi de putin.

Editat de arpad
  • Downvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Starea fireasca a omului e de a putea avea empatie pentru altii. Daca vrei iti pun si definitia:

empatie sf [At: BLAGA, Z. 210 / Pl: ~ii / E: eg empathy, fr empathie] 1 Intuire a realității prin identificare afectivă. 2 Tendință a receptorului de a trăi afectiv, prin transpunere simpatetică, viața eroilor din opere literare, filme etc. 3 Formă de cunoaștere a altuia, în special a eului social, apropiată de intuiție. 4 Interpretare a eului altora după propriul nostru eu. 5 Transpunere a noastră simpatetică în obiectele exterioare Cf intropatie. (DEX)

Cineva ori e capabil sa interactioneze si la un alt nivel decat cel de grota (de satisfacere a nevoilor primare)\, ori nu e. Nu se schimba selectiv, in functie de sexul persoanei cu care interactioneaza. Lipsa empatiei, dintr-o cauza sau alta, e ceva patologic (daca nu e cumva reprimata selectiv ca rezultat al educatiei intr-o cultura discriminatorie; vezi culturile primitive din Orientul Mijlociu).

Ori tu sustii ca intre persoane de sex opus nu exista decat obiectificare si interactiune de grota. Sustii ca sunt incapabile sa formeze alte conexiuni decat cea bazata pe atractie fizica.

Impui o limita (din buzunar) capacitatii omului de a empatiza; o aplici intregii specii. Prin asta aduci sociopatia la nivel de normalitate.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
48 minutes ago, Abbie3 said:

 

Ori tu sustii ca intre persoane de sex opus nu exista decat obiectificare si interactiune de grota. Sustii ca sunt incapabile sa formeze alte conexiuni decat cea bazata pe atractie fizica.

Impui o limita (din buzunar) capacitatii omului de a empatiza; o aplici intregii specii. Prin asta aduci sociopatia la nivel de normalitate.

Bati campii cu gratie. In primul rand, ca supraestimezi si idealizezi relatiile si sentimentul de empatie, in al doilea rand, fara sa vrei cazi in pacatul ipocriziei, in al treilea rand, induci in eroare auditoriul, că de aia vine unul ca Nicolae si va face cu ou si cu otet, ca mintiti involuntar. In al patrulea rand, capacitatea ta de a face observatii asupra realitatii este nula pur si simplu.

Acum sa iti explic. Sentimentul asta de empatie este unul conditionat, egoist daca vrei. Nu empatizam cu oricine, oricum, ci empatia asta apare in anumite conditii, de multe ori de grota, daca vrei. De exemplu, empatizezi cu familia ta, cu cunostintele tale, insa nu dai doi bani pe indivizii pe care nu-i cunosti personal.

De pilda, te doare in 14 ca niste copii din Africa mor chiar in acest moment de malnutritie. Daca ai avea cu adevarat empatie, daca ai fi cu adevarat o persoana speciala, ai lacrima de fiecare data cand ai auzi ca s-a mai imbolnavit cineva de covid. Empatizezi cu persoanele de sex opus care te atrag sexual. Pe ăia ii iubesti. Altfel, fața de restul te comporti indiferent, cam ca un psihopat. Sa ne intelegem, atitudinea asta e valabila pt. majoritatea oamenilor.

Astfel stand lucrurile, faptul ca iti iubesti sotul sau partenerul sexual, nu te face mai deosebita, mai nobila, ci ramai la fel de ordinara ca si cand n-ai fi iubit deloc pe nimeni. Ori ca iubesti ori ca nu iubesti, dpdv al valorii morale, asta valoreaza 0 barat; poftim, iubeste un aurolac, cupleaza-te cu un om al strazii sau cu un orb schiop si ciung si fa-i si pe ei fericiti, daca tot pretinzi ca ai atata empatie.

In religia crestina, Isus chiar le spune oamenilor ca gesturile si faptele lor bune nu au nicio insemnatate atata timp cat sunt indreptate catre familie, persoanele apropiate, indivizi bogati, influenti, atragatori. Isus spune sa ne iubim dusmanii, sa mancam la masa alaturi de saraci, bolnavi, ratati. Tot Isus spune sa dam din putinul nostru celui ce n-are, cu riscul de a ne pune pe noi insine in situatia de a rabda de frig, foame etc.

Si e logic ce spune acest filozof. Na, pana si oamenii rai fac gesturi frumoase pentru fiii lor (tot din evanghelie), ori daca vrei sa iti desavarsesti caracterul, trebuie sa renunti la natura ta egoista, la firea omeneasca. 

 

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, arpad a spus:

 

Exagerezi. Tu chiar ai starea de bine când scrii aceste exagerări? O astfel de atitudine nu-i benefică nimănui, deci nici ție. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, arpad said:

Nu empatizam cu oricine, oricum, ci empatia asta apare in anumite conditii, de multe ori de grota, daca vrei. De exemplu, empatizezi cu familia ta, cu cunostintele tale, insa nu dai doi bani pe indivizii pe care nu-i cunosti personal.

Nu te poti concentra pe tot raul din lume, pentru ca ajungi la nebunie. Psihicul uman are nevoie de echilibru. Accesul rapid la orice informatie e ceva recent, ce tine de ultimele 2 decenii. Nu ne-am dezvoltat, ca specie, avand cunostinta in timp real de toate tragediile de pe pamant; prin urmare nu suntem echipati psihic sa procesam absolut tot.

Restul e (mai mult) gunoi aruncat de pe tractor.

Nu m-am referit nici macar la sentimente prezente intr-o relatie, ci la a empatiza si a simti afectiune pentru persoane de sex opus in general.  Tu crezi ca asta se limiteaza la partenerii sexuali, pentru femei; despre barbati deja ai clarificat ca privesc femeile ca pe obiecte.

De asta interpretezi relatia fizica la modul asta, ca pe un act de caritate. Pentru tine e o comoditate; o resursa naturala. Confunzi borcanele grav.

Daca tu nu dai doi bani decat pe cei din cercul imediat (din cate spui) e problema ta; nu iti mai arunca limitele pe spinarea altora.

 

 

Editat de Abbie3
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar in acele conditii empatia e empatie, altfel trisam. Ne dam persoane nobile si nu suntem nici pe departe asa. Altfel, ce ma intereseaza pe mine ca empatizezi tu cu nepotul tau, sa zicem? Pai nu e normal sa tii la el? 

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, arpad said:

Doar in acele conditii empatia e empatie, altfel trisam. Ne dam persoane nobile si nu suntem nici pe departe asa. Altfel, ce ma intereseaza pe mine ca empatizezi tu cu nepotul tau, sa zicem? Pai nu e normal sa tii la el? 

Parca suntem la gradinita. Ma refeream la alte persoane decat cele din familie. La prieteni. Ori tu spui ca nu exista asa ceva, decat intre persoane de acelasi sex.

Faci ce faci si reduci totul la utilitarism. De asta spun ca normalizezi sociopatia. Pentru tine asta e normal, sa te doara in ... de altii, daca nu ai nimic de obtinut de la ei. Si aici inca odata, nu ma refer la rude.

Nu se da nimeni nobil. Aici nu e vorba de caritate. Tot confunzi empatia cu mila. E vorba de curiozitatea de a cunoaste pe cineva cu adevarat, de a il intelege, de a gasi afinitati cu acea persoana. E ceva ce majoritatea oamenilor poseda, cand nu e vorba de patologie. Doar pentru tine e o notiune extraterestra.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Abbie3 said:

Nu te poti concentra pe tot raul din lume, pentru ca ajungi la nebunie. Psihicul uman are nevoie de echilibru. Accesul rapid la orice informatie e ceva recent, ce tine de ultimele 2 decenii. Nu ne-am dezvoltat, ca specie, avand cunostinta in timp real de toate tragediile de pe pamant; prin urmare nu suntem echipati psihic sa procesam absolut tot.

Nu m-am referit nici macar la sentimente prezente intr-o relatie, ci la a empatiza si a simti afectiune pentru persoane de sex opus in general.  Tu crezi ca asta se limiteaza la partenerii sexuali, pentru femei; despre barbati deja ai clarificat ca privesc femeile ca pe obiecte.

De asta interpretezi relatia fizica la modul asta, ca pe un act de caritate. Pentru tine e o comoditate; o resursa naturala. Confunzi borcanele grav.

Daca tu nu dai doi bani decat pe cei din cercul imediat (din cate spui) e problema ta; nu iti mai arunca limitele pe spinarea altora.

 

 

Pai asta ti-am dat si eu de inteles; ca avem un creier tribalist, limitat sa inteleaga doar realitatea tribului sau a cetei din care face parte. Ori mie mi se pare ciudat ca transformi o banalitate, gen empatia pentru apropiati, intr-o chestie deosebit de inaltatoare. Iar faptul ca empatizezi si simti afectiune pentru persoane de sex opus, e si ăsta tot un lucru absolut ordinar. Si nu, nu mai minti, ca nu simti empatie pt toti barbatii, ci doar pentru unii, in special pentru aia care te atrag fizic/sexual. Restul iti sunt absolut indiferenti, daca nu chiar antipatici.

 

  • Downvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×