Sari la conținut
Forum Roportal
hellworld

Cum poti sa iti faci o prietena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 45 minute, Abbie3 a spus:

:lol2:  Oricum, nu exista nici penis, nici vagin. Pentru ca materia de fapt nu exista. 

Corect, exista doar doua lucruri: frustrarea evitata temporar și nesatisfacator prin plăcere și durerea infinita. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Enki said:

Pana una alta, numai voi vorbiti de barbati care ajung in pragul sinuciderii din lipsa de atentie de la femei. N-am auzit-o pe Maeve sa spuna asa ceva 

Ala care se sinucide doar ca nu are atentie de la femei e bolnav depresiv deci, cand sunt atatea chestii placute si frumoase in viata de facut, de trait si de care sa ne bucuram. Am auzit si prin alte locuri ca se discuta de asta, chiar 1-2 stiu sigur care asta vroiau sa faca. Si daca are depresie sa se duca la medic "domnu doctor sunt bolnav, vreau sa ma omor ptr ca nu m-au bagat in seama femeile, tratati-ma, stiu ca am o depresie care de fapt era de mult pe vine, si de aia vreau asta".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, arpad said:

Aici vorbesti despre tine. Pai hai sa iti zic eu de unde vine neadaptarea ta. Vine de la colectia de prostioare roz, pe care ti le -ai insusit de pe net, de la diferiti "guru". Tu vorbesti de ales, insa in marea majoritate a timpului ai stat singura. 30 de ani, fara soț, fara familie, fara sperante reale de viitor. 

Care guru, mai omule? Opinia extremista si minoritara e a ta. Toti ceilalti au ascultat toata viata de un guru, de le vine atat de natural sa se lege afectiv de altii? Si venind de la tine, critica asta legata de singuratate e chiar amuzanta. Daca ai o limita in materie de afectiune, empatie, loialitate etc, asuma-ti-o si gata; nu o mai pune in carca altora, mai ales calare pe tractorul satului, la ce criterii ai pentru a judeca vietile altora.

8 hours ago, arpad said:

Mai, atata timp cat succesul tau in plan relational si social e f. apropiat de 0, ce valoare mai au afirmatiile tale? Tu nu ti-ai pus niciodata intrebarea asta, "ma, daca filozofia mea de viata este atat de buna, de ce totusi am o viata chinuita?"

Iarasi, da-te jos de pe tractor, ca s-au dezumflat rotile.

8 hours ago, arpad said:

Eh, ai si dumneata frustrarile tale. Frustrari ce tin de capitolul atractivitate. Ca de aia o tot tii cu sufletul, sufletelul, iubire bazata pe orice.

Cine n-are...asa gandeste, evident. Nu vede in jur decat ce il preocupa pe el. La tine ma refer, evident.

8 hours ago, arpad said:

Doar te-am intrebat; ai familie, ai copii? De ce esti singura? De ce nu esti ca majoritatea femeilor de varsta ta?

Care majoritate? Acum 50 de ani, asa o fi fost; acum face fiecare ce vrea, indiferent de gura lui Mitica de pe acoperisul uzinei, de unde se simte foarte inalt.

8 hours ago, arpad said:

Paranoia? Lady, se vede, vorba aia, nu de la o posta ci din avion ca ai probleme. Nu mai bine te-ai duce tu sa ti le tratezi, decat sa predai scoala vietii in mediul virtual?

Proiectezi cam mult. Nu e nicio femeie datoare sa va inghita aberatiile aruncate ca din topor. Ma simt eu aiurea cand vad cat de des o ataci, ca de la sant, si nici macar nu sunt in locul ei. In viata reala tot asa faci? Ti se pune pata pe vreuna si cauti sa o injosesti de cate ori o vezi pe strada?

8 hours ago, arpad said:

Măi, o doamna atractiva si impacata cu sine nu umbla la dansa cu o colectie atat de jalnica de clisee motivationale. Macar de ar fi adevarate, dar nu sunt!

Care doamna atractiva si impacata cu sine? Ca numai poze de pe FB si de prin reviste pui. Stii tu cum gandesc alea si ce "colectii de clisee" au la purtator? Cam cate cunosti in viata reala si de ce nu esti cu una, la cat le stimezi si le cunosti pana la maduva? Esti chiar caraghios.

Stii pentru cine e "cliseu motivational" orice depaseste sfera instinctelor animalice? Pentru cei incapabili sa simta altceva. Ca iar ne intoarcem la DSM.

8 hours ago, arpad said:

Hm, frustrat ca redau adevaruri evidente? Pai mai bine truisme decat minciuni gogonate. Frate, ce te impiedica sa devii mai atractiva? Ce te impiedica sa devii si tu sclipitoare precum fetele si femeile normale?

Pentru unii sociopati/psihopati, da, ar fi "adevaruri evidente". Desi stai nitel, ca pana si ei au tenacitatea de a recunoaste anumite trairi in altii, desi nu le pot avea. Cel putin sunt capabili sa le mimeze pentru a isi atinge scopurile. Ca cineva sa nege ca exista si simultan sa se laude cu experienta de viata ...mai rar.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, observant said:

Corect, exista doar doua lucruri: frustrarea evitata temporar și nesatisfacator prin plăcere și durerea infinita. 

Un om sanatos psihic niciodata nu are treaba, se supara putin dar mereu comuta pe alte preocupari care-l bucura, cine cade, e depresiv, si cauza nu e ca n-are gagici, ci ca deja avea depresia pe drum si s-a declansat acuma.

Un om sanatos nu are nev de motivationale, ca motivatia vine automat din psihicul lui, totul e aranjat sa fie bine de la sine, daca nu e asa, e bolnav, depresie care ia motivatiile si restul, aia e. O stiu de pe pielea mea.

Editat de Mosotti
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că fiecare om trăiește și experiente mai puțin plăcute și câteodată suntem nervoși, tristi, uneori avem momente de "cădere", uneori preferam sa fim singuri, dar asta nu inseamna depresie. Cam prea ușor se pune eticheta "depresiv", dar asta deja este cumva "la modă".

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Lucia N said:

Cred că fiecare om trăiește și experiente mai puțin plăcute și câteodată suntem nervoși, tristi, uneori avem momente de "cădere", uneori preferam sa fim singuri, dar asta nu inseamna depresie. Cam prea ușor se pune eticheta "depresiv", dar asta deja este cumva "la modă".

Cred ca se referea la cazurile grave, cand cineva ajunge sa se sinucida, invocand lipsa unui partener drept cauza. Asa ceva trebuie sa vina pe un anumit fond pentru a se ajunge intr-o asemenea situatie. In rest...evident, nu e nimeni fericit 100% din timp.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 40 minute, Mosotti a spus:

Un om sanatos psihic niciodata nu are treaba, se supara putin dar mereu comuta pe alte preocupari care-l bucura, cine cade, e depresiv, si cauza nu e ca n-are gagici, ci ca deja avea depresia pe drum si s-a declansat acuma.

Un om sanatos nu are nev de motivationale, ca motivatia vine automat din psihicul lui, totul e aranjat sa fie bine de la sine, daca nu e asa, e bolnav, depresie care ia motivatiile si restul, aia e. O stiu de pe pielea mea.

adica tu ai fost si depresiv si ai fost si nedepresiv in viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Mosotti a spus:

Am auzit si prin alte locuri ca se discuta de asta, chiar 1-2 stiu sigur care asta vroiau sa faca. Si daca are depresie sa se duca la medic "domnu doctor sunt bolnav, vreau sa ma omor ptr ca nu m-au bagat in seama femeile, tratati-ma, stiu ca am o depresie care de fapt era de mult pe vine, si de aia vreau asta".

Unu care vrea sa se sinucida nu prea comunica cu nimeni.   Nici nu pare sa fie bolnav, isi planifica ce va face intr-o zi cand decide, si-l va face.   Am cunoscut barbati tineri in Romania mai demult cand inca nu se mergea cu asa ceva la doctor si nu se vorbea de ajutor, dar n-am inteles deloc de ce s-a aruncat sub tren sau altfel si-a luat viata.  Pe fete intelegeam ca erau gravide cu barbati insurati mult mai maturi ca ele, cand virginitatea era intrebare serioasa si conditie de baza in casatorie.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×