Sari la conținut
Forum Roportal
Alex2019

Internare voluntara:decizie și durata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa mă internez voluntar la psihiatrie motivele fiind:

Gânduri intense de autoagresiune(mă urăsc pe mine însumi)

Nu mai fac față activităților de zi cu zi,nu mai reușesc să mănânc sa mă spăl sa mă concentrez la școală!

Îmi este teamă că dacă mă internez mana mea va suferi un șoc și se va sinucide!!

Cum ar trebui sa ii explic??

Cât timp ar dura internarea pentru problemele mentionate?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti sigur ca asta e o solutie temporara, si nu mai rezisti fara asistenta, fa-o. Insa in locul tau m-as interesa intai de conditiile din acel spital, pentru a ma asigura ca cei care merg acolo primesc un ajutor real (nu mereu se intampla asta).

Din cate am citit, durata nu e una fixa. Te externeaza ei cand vor - cand considera ca esti pregatit pentru asta. Au fost persoane care credeau ca vor pleca imediat si au ramas cu saptamanile pentru ca nu voia sau nu era nimeni acolo sa le aprobe externarea.

Dar inca odata, daca te simti mai sigur intr-un mediu controlat si ti-e teama ca ai face un lucru nociv in situatia de fata, nici nu ai ce pierde.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa ii explici? 

Pai presupun ca stie ca ai probleme si ca in trecutul recent ai primit tratament pentru ele. Am vazut postarea de ieri in care ai zis ca nu mai iei acel tratament... De ce nu il mai iei? Nu te ajuta deloc? Poate daca l-ai relua ai evita aceasta situatie cu internarea?

Cred ca in primul rand mama ta ar vrea sa stie ca esti in siguranta si ca nu patesti ceva. Daca a fi in siguranta inseamna sa te internezi, de ce ar avea obiectii?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×