Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

E suficienta o fata cu care te intelegi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar daca nu puteti rade impreuna, daca nu sunteti atrasi fizic unul de altul, daca nu va simtiti bine stand in doi si band o cafea cu povesti, atunci NU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum te plictisesti intr-o relatie ce dureaza ani la rand, cu oricine. Si cu o geniala sau iubita ca-n povesti. Un barbat autentic isi va gestiona plictiseala si va gasi mecanisme de coping functionale pentru a continua. Un barbat imatur va gasi scuze ca sa nu se autodisciplineze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, NicolaeT a spus:

A mai trecut un an si tot ma iubeste. Nu stiu ce sa fac...

Dar de ce trebuie sa faci tu ceva doar pentru ca ea inca te iubeste?

Intr-o relatie solida e nevoie de doi care sa iubeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scris astazi aici pentru ca i-am dat in martie o luna fara niciun contact, ca sa poata sa ma uite, sa se concentreze pe baiatul cu care e acum. Si astazi cand am deblocat-o la loc de pe facebook, a inceput iar sa-mi faca declaratii. Mi-e mila si de baiatul ala. Nu vreau nici sa o blochez de tot, ca e cea mai buna prietena a mea, si bifeaza toate cerintele pe care le-a enumerat observant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ti-as recomanda sa intri intr-o relatie daca nu simti pasiune pentru persoana in cauza. Mai ales daca ea simte pt tine, pentru ca ea ar suferi, nu s-ar simti iubita si nici tu nu ai avea macar liniste asa.

Imagineaza-ti ca te vei mai si certa cu iubita. Exact atunci e important sa vezi ca te atrage mai mult la ea acele chestii mici si aparte care creeaza o chimie intre voi. Ca e vorba de atitudine, de alura, de privire, de modul in care se incurca in cuvinte, etc etc...

Pasiunea si valorile comune. Asta musai sa stea la baza daca vrei sa ai sanse macari de implinire in viata in doi.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, NicolaeT a spus:

bifeaza toate cerintele pe care le-a enumerat observant.

Nu cumva o respingi pentru ca astepti ceva mult mai bun? 

Aici e o loterie riscanta.

Sansele de a gasi ceva extraordinar sunt foarte mici. Trebuie sa fii un guru al dating-ului, si sa aplici si niste ecuatii.

Ca aici: https://www.amazon.com/Mathematics-Love-Patterns-Ultimate-Equation-ebook/dp/B00NZWJE70

 

"In The Mathematics of Love, Dr. Hannah Fry takes the reader on a fascinating journey through the patterns that define our love lives, applying mathematical formulas to the most common yet complex questions pertaining to love: What’s the chance of finding love? What’s the probability that it will last? How do online dating algorithms work, exactly? Can game theory help us decide who to approach in a bar? At what point in your dating life should you settle down?

From evaluating the best strategies for online dating to defining the nebulous concept of beauty, Dr. Fry proves—with great insight, wit, and fun—that math is a surprisingly useful tool to negotiate the complicated, often baffling, sometimes infuriating, always interesting, mysteries of love."

Daca nu te-ai rodat in dating-ul matematic pana acum, inseamna ca astepti sa pice la nimereala ceva. Si nu pica.

Ai avea varianta cu concentrarea colosala pentru a intalni ceva potrivit, 2 ore de meditatie zilnic, timp de cateva luni, si vizualizare creativa plus clarificare a aspectelor dorite, ceea ce clarifica in constiinta ta optiunile si devii mai precis in sesizarea oportunitatilor, dar ai respins ideea, ceea ce arata ca esti sceptic cu privire la ea (insa King1 a inteles foarte bine principiul).

Daca nu doresti sa pui osul la treaba, atunci te multumesti cu ce ai. O fata care te apreciaza si ti-ar fi loiala e deja foarte mult pentru aceasta lume oribila. E un miracol. Dar din pacate barbatii nu inteleg treaba asta, si trec prea usor in adolescenta/tinerete peste fetele ce ar veni in relatie cu tot ce au. Pe la 35 incepem sa ne trezim.

 

Editat de observant
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, NicolaeT a spus:

Am scris astazi aici pentru ca i-am dat in martie o luna fara niciun contact, ca sa poata sa ma uite, sa se concentreze pe baiatul cu care e acum. Si astazi cand am deblocat-o la loc de pe facebook, a inceput iar sa-mi faca declaratii. Mi-e mila si de baiatul ala. Nu vreau nici sa o blochez de tot, ca e cea mai buna prietena a mea, si bifeaza toate cerintele pe care le-a enumerat observant.

Daca simti doar mila pentru ea si nu simti ca-i potrivita sa-ti fie sotie, atunci spune-i clar! Daca simti prietenie pentru ea, atunci trebuie sa fii sincer si sa-i spui, fiindca o relatie dintre doua persoane trebuie sa fie clarificata, limpezita, uneori chiar cu fermitate, altfel se produce un blocaj si amandoi produceti un blocaj cosmic, care se va dovedi un dezastru pentru voi, mai ales ca intarziati alte "colaborari", sa zic asa.

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine a fost un soc sa inteleg pe la 35 ca am respins prosteste fete minunate pe la 18-25, doar pentru ca eram imatur si visam zane cu capacitati de wikipedia. De fapt erau foarte ok pentru mine, daca mi-as fi setat eu standardele pe medium, si as fi ales sa construiesc ceva in realitate cu oricare din ele, in loc sa fantasmez si sa tot triez. Dar cum sa intelegi asa ceva cand esti necopt? Eu simt ca tu esti in aceeasi capcana mentala. Atractie fizica trebuie sa fie de la inceput, dar restul aspectelor se intaresc in timp, prin efortul ambilor, asta e farmecul relatiei, esenta vietii.

Editat de observant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e atractie fizica, dar cand dormeam cu ea adormeam in prima secunda de cum o luam in brate. Cu alte fete ma foiam toata noaptea in pat si nu ma lua somnul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, NicolaeT a spus:

Nu e atractie fizica, dar cand dormeam cu ea adormeam in prima secunda de cum o luam in brate. Cu alte fete ma foiam toata noaptea in pat si nu ma lua somnul.

Adormeai pentru ca ea te iubeste in mod real, iar tu te relaxai atat de puternic simtindu-te in siguranta incat puteai goli mintea de griji. E un predictor foarte bun pentru compatibilitate.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×