Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

E suficienta o fata cu care te intelegi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avand in vedere cat de greu e sa gasesti indragosteala/iubire, daca gasesti totusi o fata cu care te intelegi si cu care te vezi intelegandu-te toata viata, dar fata de care nu poti simti decat prietenie, e suficient ca sa te casatoresti cu ea ? Evident, sa presupunem ca e reciproc si din partea ei. Eventual ea chiar poate sa fie indragostita de tine, dar nu neaparat.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e suficient și iti zic asta din experiența.  Fosta mea căsătorie s-a bazat pe compatibilitate si mai putin pe iubire. Ca am zis ca indragosteala trece repede dar compatibilitatea tine o viață.  Nu a fost așa din cauza ca ce am luat eu drept compatibilitate a fost de fapt doar un înalt grad de mimetism al fostului. 

Dar poate tu vei fi mai norocos  (a se citi inteligent ) și vei găsi compatibilitate adevarata. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 59 minute, Sherlock a spus:

ce am luat eu drept compatibilitate a fost de fapt doar un înalt grad de mimetism al fostului.

Nu inteleg partea asta. Adica se prefacea ca se comporta ca fostul ? Sau ti se parea tie ca e ca fostul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mimetismul stîi ce e, nu? Capacitatea de adaptare la mediu, metoda principala fiind imitarea caracteristicilor mediului. Fostul putea și probabil poate încă sa facă ăsta.  Sa se adapteze la orice mediu fără sa facă parte din acel mediu sau sa fie compatibil cu mediul. Iar eu am confundat ăsta cu compatibilitatea interpersonala. 

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Sherlock a spus:

 Iar eu am confundat ăsta cu compatibilitatea interpersonala. 

Si de ce ai terminat ? S-a saturat sa se adapteze la mediu ? Evident, daca vrei sa zici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, NicolaeT a spus:

Si de ce ai terminat ? S-a saturat sa se adapteze la mediu ? Evident, daca vrei sa zici.

Da.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Robespierre a spus:

Dar de ce trebuie sa te casatoresti?

Buna întrebare. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Robespierre a spus:

Dar de ce trebuie sa te casatoresti?

Ca te casatoresti sau ca faci copii, tot aia e. Ideea e ca odata ce ai copii, nu poti sa te desparti la fiecare 2 ani sa iei sa faci copii cu alta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii nu sunt rezolvarea relațiilor "fragile".

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×