Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Rusia amenință! E groasă treaba?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cit timp sintem in NATO si americanii ne sustin si ne considera o piesa importanta pe linia frontului (nu pe flancul estic, cum spune toata lumea), eu zic ca n-ar trebui sa ne facem prea multe griji.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mai las de mult timp f impresionata de astfel de stiri. Multe stiu ca sunt aruncate ca sa creeze instabilitate si spaima.

Romania are o sansa si a avut-o mereu - pozitia strategica. Nici SUA, nici Rusia nu se ating de ea - pentru ca atunci stiu ca ar trece niste ,,granite'' si ar fi fara cale de intoarcere de la un razboi intre marile puteri ale lumii. Indiferent de tipul de razboi..or, pentru ca si-au tras si tiranii invataminte din trecut, chiar daca privesc cu jind la aceste granite, in niciun caz nu vor sa le acapareze PE FATA. 

Insa, ce vor si ce incearca - mai ales Rusia - e sa ii lucreze pe romani ( si nu doar) din interior, astfel incat singuri sa se ,,confunde'' cu interesele ei si sa se revolte impotriva aliatilor declarati - si de aceea e foarte important ca acum, si nu doar, poporul roman sa isi tina soarta in propriile maini, chiar si asa, facand parte din UE, NATO, etc. Societatea civila trebuie sa se maturizeze si sa isi creeze un sistem de mentenanta al valorilor pentru ceea ce va urma.

Abia asteapta Putin sa repete, cu aerul acela de vultur stie-tot: ,,De ce plange UE si SUA ca Rusia da in ei? Ca face propaganda si ii invrajbeste? Nu e nevoie de noi sa facem asta, se invrajbesc singuri''.

De ce, deci, societate civila puternica in Ro? - Pentru a reconfirma mereu ca SINGURI nu ne vom darui Rusiei niciodata.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest lucru nu s-ar putea intampla decat daca exista vreo "strategie" , vreo "intelegere" intre anumite tari care au puterea de-a stabili "zonele de influenta". Din cate-am citit eu, Rusia nu are intentia de-a ne face vreun rau, de-a ne agresa(de-a ne cuceri- in presa au aparut ceva comunicate din partea Ambasadei lor ) si nici SUA. Daca exista vreo organizatie mai puternica decat cele doua tari, si care ar putea sa "dea tonul", atunci se vor observa "schimbari" in intreaga lume, nu numai in zona aceasta, dar asta ar insemna sa dam crezare unor "teorii ale conspiratiei" si am da-o in "filosofie si paranormal", ceea ce-ar insemna o concentrare pe anumite "zone subtile" .

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Gaslight said:

Cit timp sintem in NATO si americanii ne sustin si ne considera o piesa importanta pe linia frontului (nu pe flancul estic, cum spune toata lumea), eu zic ca n-ar trebui sa ne facem prea multe griji.

Nuș de ce, dar n-aș fi chiar așa liniștit. 

 

7 hours ago, Lucia N said:

Acest lucru nu s-ar putea intampla decat daca exista vreo "strategie" , vreo "intelegere" intre anumite tari care au puterea de-a stabili "zonele de influenta". Din cate-am citit eu, Rusia nu are intentia de-a ne face vreun rau, de-a ne agresa(de-a ne cuceri- in presa au aparut ceva comunicate din partea Ambasadei lor ) si nici SUA. Daca exista vreo organizatie mai puternica decat cele doua tari, si care ar putea sa "dea tonul", atunci se vor observa "schimbari" in intreaga lume, nu numai in zona aceasta, dar asta ar insemna sa dam crezare unor "teorii ale conspiratiei" si am da-o in "filosofie si paranormal", ceea ce-ar insemna o concentrare pe anumite "zone subtile" .

Aici nu e vorba de teorii ale conspirației, ci de știri certe apărute în toată mass-media. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Vriies a spus:

Nuș de ce, dar n-aș fi chiar așa liniștit. 

Scutul nu este al Romaniei, ci al NATO. In cel mai rau caz acesta ar putea fi demontat (nu stiu daca acesta e cel mai corect termen, dar nu-mi vine altul in minte).

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce-o sa ne faca Putin? Arunca in noi cu toate ceasurile furate de la bunici? Sau ne da in cap cu Closca?

Sa se ia dracu de Iran si Turcia ca ei construiesc rachete in draci. Sa ne lase pe noi cu scuturi second hand ca sunt de aparare, nu atacam pe nimeni cu scutul anti-racheta.

Parerea mea e ca si-a scarpinat Putin nasul in directia Romaniei si politicienii nostri de abia au asteptat sa faca din tantar armasar ca sa uitam ce tragedie e in tara.

N-avem ce manca, dar ne trece foamea cand ne apuca frica de soldatu rus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Sherlock a spus:

Si ce-o sa ne faca Putin? Arunca in noi cu toate ceasurile furate de la bunici? Sau ne da in cap cu Closca?

Sa se ia dracu de Iran si Turcia ca ei construiesc rachete in draci. Sa ne lase pe noi cu scuturi second hand ca sunt de aparare, nu atacam pe nimeni cu scutul anti-racheta.

Parerea mea e ca si-a scarpinat Putin nasul in directia Romaniei si politicienii nostri de abia au asteptat sa faca din tantar armasar ca sa uitam ce tragedie e in tara.

N-avem ce manca, dar ne trece foamea cand ne apuca frica de soldatu rus.

:laugh: Mortal!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
25 minutes ago, Gaslight said:

Scutul nu este al Romaniei, ci al NATO. In cel mai rau caz acesta ar putea fi demontat (nu stiu daca acesta e cel mai corect termen, dar nu-mi vine altul in minte).

E al NATO, așa e, dar e pe teritoriul României! Poi, asta e, că Rusia a specificat clar că vrea distrugerea și nu dezafectarea.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/rusia-vrea-distrugerea-rachetelor-de-la-deveselu-ctp-nu-vor-dezafectarea-vor-distrugerea-1078422

20 minutes ago, Sherlock said:

Si ce-o sa ne faca Putin? Arunca in noi cu toate ceasurile furate de la bunici? Sau ne da in cap cu Closca?

 

Nu știu ce o să ne facă. Posibil ca la o adică, să fim victimă colaterală.

https://www.digi24.ro/stiri/externe/rusia/suedezii-au-ajuns-la-concluzia-ca-rusia-se-pregateste-de-un-razboi-mondial-1080071

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

 Rusia a specificat clar că vrea distrugerea și nu dezafectarea.

 

 

 

Da, dar nu de catre ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×