Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Icoane, moaste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Putem fiecare dintre noi sa recunoastem existenta Lui, chiar si dracii cred si se infioara, dar acum depinde ce zice El despre credinta noastra, si daca e multumit de inchinarea pe care o aducem noi Lui, asa cum un tata asteapta rezultate de la fiul sau, pentru sacrificiile pe care le face el pentru el.

:good:

hmm,uite Dumnezeul meu nu il pot identifica cu Dumnezeul biblic , nici macar nu-L pot defini, din simplu motiv ca nu exista termen pentru a-L defini.

astfel incat pentru mine El nu poate spune nimic - este IMPARTIAL, iar daca totusi ar spune...s-ar dovedi prea "uman" , ceea ce m-ar indreptatii sa reneg definitiv existenta unei Dumnezeiri . :o:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori traditia arata un dumnezeu fals.

De ce? Pentru ca ii da o alta interpretare decit a ta?

Isus Hristos a aratat destul de clar cum trebuie sa ne incinam, si ce credinta trebuie sa avem, dar stim ca exista si diavol, si el de multe ori cauta sa inabuse adevarul.

Da, sigur... si vrei sa spui ca tu esti detinatorul adevarului neinabusit? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ajuta foarte mult la crearea unei dependente a oamenilor fata de oameni.

E chiar atat de rau sa depinzi de altcineva? Suntem oameni, traim printre oameni, daca suntem dependenti de ei........nici nu se pune problema. Depindem unul de altul, insa gradul acestei dependente difera. Eu chiar nu ma consider ca fiind un om slab daca depind de cineva si acel cineva de mine...

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E chiar atat de rau sa depinzi de altcineva? Suntem oameni, traim printre oameni, daca suntem dependenti de ei........nici nu se pune problema. Depindem unul de altul, insa gradul acestei dependente difera. Eu chiar nu ma consider ca fiind un om slab daca depind de cineva si acel cineva de mine...

parerea mea

Este chiar foarte rau sa depinzi de cineva. In adevaratul sens al cuvintului. Una este intrajutorare si alta este dependenta (cea mai grava este cea emotionala si spirituala). Cu cit mai dependent esti de un lucru, cu atit mai putina libertate ai. Insa daca limitarea libertatatii nu este o problema...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum depinzi, fie ca accepti sau nu. Depinzi de legea gravitatiei de exemplu. Depinzi de o sumedenie de legi.

Evident. Insa alta este dependenta indusa de ceilalti oameni. Si chiar si gravitatia incercam sa o invingem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident. Insa alta este dependenta indusa de ceilalti oameni. Si chiar si gravitatia incercam sa o invingem.

Da, in cazul in care vom depinde de masini pentru acest lucru :yes:

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce? Pentru ca ii da o alta interpretare decit a ta?

 

Da, sigur... si vrei sa spui ca tu esti detinatorul adevarului neinabusit? :yes:

 

De ce nu.

Parca tie iti pasa?

De ce nu.

Poate intr-o zi iti va pasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traditia e buna, vine de la tatal meu si de la tatal lui. In cine sa am incredere daca nu in apropiatii mei?! Ei in ce spuse sa aiba incredere daca nu in cele ale parintilor lor?!

Traditia in familia mea e ca avem increderea in traditiile stramosilor nostri !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traditia e buna, vine de la tatal meu si de la tatal lui. In cine sa am incredere daca nu in apropiatii mei?! Ei in ce spuse sa aiba incredere daca nu in cele ale parintilor lor?!

Traditia in familia mea e ca avem increderea in traditiile stramosilor nostri !

Problema cu traditia este ca lumea se schimba, nu este incremenita. Prin urmare, ceea ce acum mii de ani era norma pentru relatiile interumane si sociale, astazi este depasit.

In plus, astazi schimbarile sociale se produc intr-un ritm mult mai rapid, in decursul unei generatii au loc mai multe revolutii. Spre deosebire de trecut cind secole de-a rindul schimbarile au fost minime. Si din cauza asta reguli valabile ieri nu mai sunt valabile astazi.

In concluzie, nu este vorba de incredere sau de neincredere, ci de a te adapta la conditiile de astazi si nu la cele de ieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×