Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Icoane, moaste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si acesta incalcare se face in mod personal, neexistand in intentia Bisericii

Da-mi voie sa te contrazic din nou.. Ai tu un fix cu biserica asta care nu impune nimic. Cum sa nu impuna, cand la toate inmormantarile, nuntile, etc., preotul insusi intinde icoana, crucea, mana, patrafirul si ce mai intinde el oamenilor ca sa le sarute?!! Asta nu e obligare?! Asta nu e inchinare, cumva?! Cu cruci peste cruci si tot tacamul?! La orice manifestare te-ai duce, ai sa vezi preotii cum dau spre pupare obiectele astea.

Mie imi creaza repulsie, nu sunt bolnava de nervi cu microbii, dar cum sa sarut un obiect pe care au mai pus gura nu stiu cate sute inaintea mea?!! Gura e cea mai usoara cale de acces a microbilor in organism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-mi voie sa te contrazic din nou.. Ai tu un fix cu biserica asta care nu impune nimic. Cum sa nu impuna, cand la toate inmormantarile, nuntile, etc., preotul insusi intinde icoana, crucea, mana, patrafirul si ce mai intinde el oamenilor ca sa le sarute?!! Asta nu e obligare?! Asta nu e inchinare, cumva?! Cu cruci peste cruci si tot tacamul?! La orice manifestare te-ai duce, ai sa vezi preotii cum dau spre pupare obiectele astea.

Mie imi creaza repulsie, nu sunt bolnava de nervi cu microbii, dar cum sa sarut un obiect pe care au mai pus gura nu stiu cate sute inaintea mea?!! Gura e cea mai usoara cale de acces a microbilor in organism.

:good: pai, cica este doar permisiva!

astfel spus ceea ce nu este interzis...este permis! ha,ha ! :o:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un pic cam asa-i...ti se impune in sensul ca tu nu prea poti spune eu nu vreau, nu-mi place, nu sunt de acord, da' ce sens are. Daca-ti iei inima in dinti si zici ce ai de zis scapi sa faci ceva ce nu-ti place. O sa fii un pic privit(a) ciudat da' nu-i capat de lume.

Ca sa nu mai intrebe preotul esti de acord cu cele predicate, te inchini in fata lui D-zeu si fiecare sa raspunda in felul lui, asa recurge la un gest comun, marturisirea fiind aceeasi la toti.

Banuiesc ca are un sens tot ce face preotul ...si-n momentul cand noi trebuie sa sarutam icoana,crucea...e o marturisirea a noastra cum ca recunoastem puterea lui D-zeu si ne inchinam in fata Lui. Aceasta inchinare se poate face si aplecandu-ti putin trupul, si ingenunchind, si sarutand, si marturisind cu cuvintele.

Iar despre stafilococi si alte lighioane...un pic pueril, dar e si adevarat ce zici tu. Oamenii se supun la riscuri mult mai mari, zilnic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un pic cam asa-i...ti se impune in sensul ca tu nu prea poti spune eu nu vreau, nu-mi place, nu sunt de acord, da' ce sens are. Daca-ti iei inima in dinti si zici ce ai de zis scapi sa faci ceva ce nu-ti place. O sa fii un pic privit(a) ciudat da' nu-i capat de lume.

S-o crezi tu ca scapi la mine-n cartier fara o predica sanatoasa.

Banuiesc ca are un sens tot ce face preotul ...si-n momentul cand noi trebuie sa sarutam icoana,crucea...e o marturisirea a noastra cum ca recunoastem puterea lui D-zeu si ne inchinam in fata Lui.

:good: Glumesti, nu?

Iar despre stafilococi si alte lighioane...un pic pueril, dar e si adevarat ce zici tu. Oamenii se supun la riscuri mult mai mari, zilnic

Pueril?! Da, ai dreptate ca se expun le riscuri mult mai mari, riscul sa te calce masina daca te gandesti aiurea cand treci strada, riscul sa te prinda fara bilet in tramvai, sa duci fierul de calcat la ureche in loc de telefon... Serios acuma.. orice lucru care m-ar putea expune la risc nu cred ca-l fac in mod constient.Or pupatul icoanelor..

Si sunt care fac asta saptamanal sau chiar mai des, cand se duc la biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banuiesc ca are un sens tot ce face preotul ...si-n momentul cand noi trebuie sa sarutam icoana,crucea...e o marturisirea a noastra cum ca recunoastem puterea lui D-zeu si ne inchinam in fata Lui. Aceasta inchinare se poate face si aplecandu-ti putin trupul, si ingenunchind, si sarutand, si marturisind cu cuvintele.

Iar despre stafilococi si alte lighioane...un pic pueril, dar e si adevarat ce zici tu. Oamenii se supun la riscuri mult mai mari, zilnic

:o:

pai marturisirea nu vine din simbloistica religioasa , se presupune ca vine din credinta, din suflet,

iar atunci doar si isihasmul iti este de ajuns.

cat despre riscurile zilnice...asa este, ce mai conteaza unul inplus sau in minus !? :good:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un pic cam asa-i...ti se impune in sensul ca tu nu prea poti spune eu nu vreau, nu-mi place, nu sunt de acord, da' ce sens are. Daca-ti iei inima in dinti si zici ce ai de zis scapi sa faci ceva ce nu-ti place. O sa fii un pic privit(a) ciudat da' nu-i capat de lume.

Ca sa nu mai intrebe preotul esti de acord cu cele predicate, te inchini in fata lui D-zeu si fiecare sa raspunda in felul lui, asa recurge la un gest comun, marturisirea fiind aceeasi la toti.

Banuiesc ca are un sens tot ce face preotul ...si-n momentul cand noi trebuie sa sarutam icoana,crucea...e o marturisirea a noastra cum ca recunoastem puterea lui D-zeu si ne inchinam in fata Lui. Aceasta inchinare se poate face si aplecandu-ti putin trupul, si ingenunchind, si sarutand, si marturisind cu cuvintele.

Iar despre stafilococi si alte lighioane...un pic pueril, dar e si adevarat ce zici tu. Oamenii se supun la riscuri mult mai mari, zilnic

 

 

Eu zic ca traditia aceasta de inchinare la icoane si tot felu de obiecte care nu au valoare in ochii lui Dumnezeu trebuie sa inceteze.

Dumnezeu este viu si trebuie sa ne inchinam Lui in Duh si Adevar, fara ca sa recurgem la tot felu de proteze traditionale.

Pupatul de icoane si de cruci si de alceva nu poate sa scape pe nimeni din pacat si nici sa ofere viata vesnica, eu zic sa ne uitam la Crucea de pe Golgota si sa vedem ce a facut Dumnezeul nostru pentru noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot felu de obiecte care nu au valoare in ochii lui Dumnezeu.

Asta nu vrea nimeni sa inteleaga. N-au nici o valoare. In ochii lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca traditia aceasta de inchinare la icoane si tot felu de obiecte care nu au valoare in ochii lui Dumnezeu trebuie sa inceteze.

Dumnezeu este viu si trebuie sa ne inchinam Lui in Duh si Adevar, fara ca sa recurgem la tot felu de proteze traditionale.

Pupatul de icoane si de cruci si de alceva nu poate sa scape pe nimeni din pacat si nici sa ofere viata vesnica, eu zic sa ne uitam la Crucea de pe Golgota si sa vedem ce a facut Dumnezeul nostru pentru noi.

 

:good: asa este, iar cei care au convingerea asta se numesc crestini "protestanti" !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: asa este, iar cei care au convingerea asta se numesc crestini "protestanti" !

Cum ai spune ca biblia e protestanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Facem toate astea in acelasi timp (ne uitam la crucea de pe Golgota, sarutam mana preotului si icoanele din biserica etc). Cei ce fac asta nu vor sa scape de pacate astfel. Nu e nici o legatura !

Nu stiu daca trebuie sa fie starpite aceste obiceiuri...nu sunt obiceiuri pacatoase, nu fac rau nimanui. Numai lui D-zeu ma inchin...a te inchina nu inseamna a sta in fata unei icoane.

In ochii lui D-zeu au valoare oamenii,toti oamenii...important e sa ne invatam lectia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×