Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Icoane, moaste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai porunca a doua: "Sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt in cer sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca uneori nu am nevoie de icoane, pt a-mi efectua rugaciunea dupa bunul plac. Acum in casa nr 2 ma rog fara a-mi imdrepta privirea spre o icoana. Da ma pot ruga sincer si fara icoana si cu icoana (suna cam uratel). Nu am tot timpul la indemana o icoana...uneori ma rog pe drum, alteori pe munte alteori...si ma rug frumos.

Tu vezi in porunca " Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea magnifica pt mine e de ce cei pro icoane reusesc sa fie innobilati de aceste obiecte de cult.

Consideri aceste obiecte sfinte? Daca preotul iti da cu fleostorocul de busuioc ud pe ele, le consideri sfinte? Asta fac unii oameni. Ridica la rang de sfintenie niste obiecte facute de mana omului, dupa inspiratia omului, eventual portrete ale unor persoane reale, asa cum am mai vazut pe undeva. Eu, daca ies in centrul orasului si rup o pictura a unui sfant sau a oricui altcuiva legat de biserica, crezi ca o sa fiu lapidata sau nu? Lapidata metaforic vorbind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa admitem ca as fi de acord cu existenta acestor forme de inchinare...

ma intreb totusi si implicit si pe tine,de ce trebuie sa ne inchinam lor?de ce nu doar le privim si trecem mai departe...

eu nu stiu vreun exemplu in care Moise (in cortul lui Dumnezeu)sau Solomon si predecesorii (la templu) ,sa se fi inchinat la sculptura lui Avram,Isac,iacov,de ce nu si Noe etc.......Pai dc erau nume mari in istoria Bibliei de ce nu ar fi dorit Dumnezeu sa le aloce si lor un coltishor in templul Sfant????atuci rosteam un Da! existentei iconografiei ortodoxe,catolice,samd.

si discutia mai poate continua.

 

ziceai de craciun...Dumnezeu nu a lasat CUM sa sarbatorim craciunul pentru ca nu a solicitat NICIUNDE sa se practice aceasta sarbatoare...cat despre inmormantari,asta nu mai tine de religie,biblie etc ci de modul de oficiere a slujbei celui decedat specifice timpului respectiv.

de ex,in Israel in prezent mortii se ingroapa in picioare...crezi ca asta l-ar deranja pe Dumnezeu?oricum mortul tot mort este...sa nu ne mai impiedicam de detalii nesemnificative...:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca cu sfintenia am probleme, in sensul ca nu sunt bine pusa la punct cu intelegerea acestui fenomen.

Cred ca un lucru devine sfant cand D-zeu se pogoara peste el, daca preotul a cerut ca Duhul Sfant sa vina si asupra acestei icoane, icoana devine un obiect sfant. Peste tot pe unde "trece" D-zeu se sfinteste locul.

Acum noi oamenii nu avem de unde sti (pt ca nu-i vizibil de catre ochi)daca D-zeu s-a pogorat sau nu. Dar avem alte organe de simt.

Eu cred in sfintire daca preotul cand face cererea e curat sufleteste, trupeste, si e cu puterea mintii numai asupra cererii. Probabil preotul si stie daca sfintirea a avut loc.

Repet, am inca multe de studiat pe aceasta tema.

Cred ca acele obiecte de cult devin sfinte daca s-au indeplinit acele mici reguli.

Vezi multi oameni nu au avut posibilitatea sa stea sa citeasca biblioteci cu carti, nu au la indemana persoane pe care sa le intrebe si sa le raspunda...si aduci acei oameni poate te vor lapida metaforic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unii au nevoie de ele - asa au aparut, din necesitate

cei care au nevoie, din partea mea. sunt liberi sa o faca

 

eu nu am nevoie si nici nu ma obliga Biserica sa o faca

 

de ce criticati aceste obiceiuri ca si cand ar fi obligatii in Biserica?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus nu cred ca se inchina nimeni la icoana. De obicei se intampla asa (la mine): sunt cateva secunde cand ochii mei sunt indreptati spre icoana apoi ochii se inchid, trec iar cateva secunde si incepe derularea rugaciunii. Uneori aceste secunde sunt minute, nu pot de fiecare data sa cobor in adancul mintii mele in cateva miimi de secunde. Terminarea rugaciunii nu se finalizeaza cu o privire spre icoana.

De obicei trec pe langa icoane, nu toate ma innobileaza, trebuie sa stiu de cine a fost facuta icoana si cateva date despre el. De obicei asa cred ca se intampla, se trece pur si simplu pe langa icoane.

Eu nu stiu daca Moise nu s-a rugat vreodata neindreptat fiind spre un obiect de cult.

In cartile bisericesti cu autori crestini ortodocsi de azi, daca citesti referirile la cum trebuie efectuata rugaciunea nu scrie ca trebuie sa te afli musai in apropierea unei icoane. Se spune sa fii sincer, curat ...

Multe din oranduirile diferitelor credinte au aparut ca cugetari, revelari...ale unor invatati (sfinti, apostoli, ucenici...)

Daca nu ni s -a spus sa tinem Craciunul sa-l desfiintam, e un lucru rau? Vom arde pururea in Iad ?!

De exemplu Moise in ortodoxism este sarbatorit pe 4 septembrie (daca bine tin minte)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unii au nevoie de ele - asa au aparut, din necesitate

cei care au nevoie, din partea mea. sunt liberi sa o faca

 

eu nu am nevoie si nici nu ma obliga Biserica sa o faca

 

de ce criticati aceste obiceiuri ca si cand ar fi obligatii in Biserica?!?

Uite ca nu le criticam noi, le critica Dumnezeu.

Cunosti poruncile, aici e vorba de porunca a doua, de ce ne place sa rastalmacim noi cum vrem, ca sa stergem chipul lui Dumnezeu si sa il pictam cum vrem noi?

Dumnezeu nu se foloseste de picturi si moaste pentru a se descoperi oamenilor, Dumnezeu doreste sa traim adevarul , nu sa traim virtual dupa chipuri nascocite de noi.

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×