Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Icoane, moaste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare mie sau mai exista un topic cel putin asemanator?

Oricum.........eu sunt crestin si pot spune ca ma inchin obiectelor de cult. Insa aceasta tine de traditie nicidecum de iertarea pacatelor sau chiar de facerea unor pacate.

parerea mea

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum.........eu sunt crestin si pot spune ca ma inchin obiectelor de cult.

:o: ...si eu care credea ca..., crestinii se inchina lui Dumnezeu ! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai tu un fix cu biserica asta care nu impune nimic.
nu este un "fix", ci este practica mea religioasa

 

Cum sa nu impuna, cand la toate inmormantarile, nuntile, etc., preotul insusi intinde icoana, crucea, mana, patrafirul si ce mai intinde el oamenilor ca sa le sarute?!! Asta nu e obligare?! Asta nu e inchinare, cumva?! Cu cruci peste cruci si tot tacamul?! La orice manifestare te-ai duce, ai sa vezi preotii cum dau spre pupare obiectele astea.
pentru ca stiu ca asta asteapta oamenii de la ei - cei care nu vor, sunt mai putini

mie mi se pare ciudat ca ma intlanesc cu cineva si ne pupam - asta mi se intampla mai des!

 

Eu zic ca traditia aceasta de inchinare la icoane si tot felu de obiecte care nu au valoare in ochii lui Dumnezeu trebuie sa inceteze.
de ce o traditie iti impiedica credinta?

 

Dumnezeu este viu si trebuie sa ne inchinam Lui in Duh si Adevar, fara ca sa recurgem la tot felu de proteze traditionale.
asta asteapta si Biserica de la noi - dar nu ne impune, pentru ca fiecare om are nivelul sau de spiritualitate

 

Pupatul de icoane si de cruci si de alceva nu poate sa scape pe nimeni din pacat si nici sa ofere viata vesnica, eu zic sa ne uitam la Crucea de pe Golgota si sa vedem ce a facut Dumnezeul nostru pentru noi.
est4e foarte bine daca faci asa, si asta iti spune si Biserica sa faci

arata si altora si ei vor lua exemplu de la tine... de ce ar trebui sa vina un edict pentru asta?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: ...si eu care credea ca..., crestinii se inchina lui Dumnezeu ! :good:

M-am eprimat gresit.....a ceea ce reprezinta acestea.....dar cred ca se putea intelege acest lucru chiar daca m-am exprimat astfel, nu?

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce o traditie iti impiedica credinta?

 

De multe ori traditia arata un dumnezeu fals.

 

Isus Hristos a aratat destul de clar cum trebuie sa ne incinam, si ce credinta trebuie sa avem, dar stim ca exista si diavol, si el de multe ori cauta sa inabuse adevarul.

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am eprimat gresit.....a ceea ce reprezinta acestea.....dar cred ca se putea intelege acest lucru chiar daca m-am exprimat astfel, nu?

parerea mea

:good: da, insa imi place sa te nacajesc ! :D

 

De multe ori traditia arata un dumnezeu fals.

 

Isus Hristos a aratat destul de clar cum trebuie sa ne incinam, si ce credinta trebuie sa avem, dar stim ca exista si diavol, si el de multe ori cauta sa inabuse adevarul.

 

iti reamintesc, ca: "destul de ..." este evaziv. deci ori a aratat clar, ori nu ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: da, insa imi place sa te nacajesc ! :D

iti reamintesc, ca: "destul de ..." este evaziv. deci ori a aratat clar, ori nu ! :o:

E destul de clar(atat cat putem noi sa pricepem) ,depinde de noi daca vedem.

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E destul de clar(atat cat putem noi sa pricepem) ,depinde de noi daca vedem.

:good:

uite eu cred in existenta Lui, insa nu sunt echivoc in exprimare. cand rostesc "Cred" , o fac cu toata taria!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu vrea nimeni sa inteleaga. N-au nici o valoare. In ochii lui Dumnezeu.

Dar ajuta foarte mult la crearea unei dependente a oamenilor fata de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good:

uite eu cred in existenta Lui, insa nu sunt echivoc in exprimare. cand rostesc "Cred" , o fac cu toata taria!

 

Putem fiecare dintre noi sa recunoastem existenta Lui, chiar si dracii cred si se infioara, dar acum depinde ce zice El despre credinta noastra, si daca e multumit de inchinarea pe care o aducem noi Lui, asa cum un tata asteapta rezultate de la fiul sau, pentru sacrificiile pe care le face el pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×