Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Icoane, moaste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

m-am lamurit cat de cat cu ziua de odihna,deschid topicul pentru ca sunt atatea ,,n'' pareri pe care le-am auzit pro si contra....

cine e pro?cine-i contra?

ia sa vedem..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;) evident ...contra !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am lamurit cat de cat cu ziua de odihna,deschid topicul pentru ca sunt atatea ,,n'' pareri pe care le-am auzit pro si contra....

cine e pro?cine-i contra?

ia sa vedem..

Presupun ca te referi la adularea icoanelor si moastelor. Impotriva. Ce nevoie este de ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok.vad ca toti sunteti contra.astept si pareri pro pentru ca din astea am gasit pe alte forumuri.

si eu sunt CONTRA!

poate reusesc sa vad dau un copy la ce sustin anumiti ortodocsi inraiti.un exemplu ar fi:faptul ca in templu si cort (VT)existau reprezentari ale heruvimilor,flori,fucte justifica prezenta icoanelor in biserici...am argumentat on and on dar fara rezultate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pro, pt mine au si o explicatie.

Uneori cand ma rog am nevoie de ceva (poate fi: o icoana, o cruce , Biblia, mana duhovnicului etc) pt a putea sa ma debarasez de mediul inconjurator si sa fiu numai eu cu mintea (sufletul) mea. Astfel rugaciunea va fi profunda, sincera si stiu ca voi fi ascultata si dorintele mi se vor implini. Pt ca stiu ca orice as cere si daca cer cu sarguinta mi se va indeplini.

Uneori nu am nevoie.

Asa cum s-a mai spus nu se inchina nimeni la icoane statui etc...omul nu poate fi numai el cu el in 3 secunde are nevoie de un timp. Mie aceste obiecte (icoana, crucea) imi scurteaza timpul de regasire a eului.

De ce ma sensibilizeaza ? De exemplu in casa nr 1 am 5 icoane dar numai cu una ma simt prietena. Ma sensibilizeaza pt ca stiu ca a fost facuta in puritate dupa cugetarile unor invatati (exista niste norme dupa care sunt infaptuite unele obiecte de cult, norme de sute de ani )...inseamna stradanie pt mine.

Cand merg intr-o biserica nu obisnuiesc sa sarut icoanele ci ma sensibilizeaza cum sunt zugraviti Arhanghelii

Cand tata a adus acasa o Biblie de la Athos (nu era a lui)...am taiat o bucatica din semnul de carte...pastrez bucatica si acum, si e o bucatica mobila.

La slujbe cand trebuie sarutata crucea, marturisesc ca nu-mi prea place nu inteleg rostul, pt ca inca n-am intrebat , si mai marturisesc ca si sarut crucea.

Trebuie inteles ca "Toate sunt bune dar nu toate sunt de folos"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare:dc dumnezeu interzice acest lucru in cele 10 porunci..cine suntem noi,sa nu ne supunem poruncii lui clar rostita?

ai incercat vreodata sa te rogi fara icoana?sa observi diferenta...

si unde gasim cererea lui dumnezeu sa ne umplem bisericile,casele si ....inimile cu aceste lucruri?:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×