Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Modelul BITE – cum identificam grupurile toxice

Postări Recomandate

On 2/15/2019 at 8:07 PM, Sherlock said:

Nu pot sa cred ca Lucia si Stu nu ti-au dat punct de reputatie. E inadmisibil, o premiera mondiala.

Să-mi dea puncte? Nuuu! Decât să-mi dea mie puncte, mai degrabă își taie un deget. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Sherlock said:

Nu stiu cat de tare are legatura cu acest topic, dar am gasit ceva de acum 90 de ani, dovada ca nimic nu e nou sub soare:

http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigit/periodice/bisericasiscola/1930/BCUCLUJ_FP_279232_1930_054_040.pdf

Mda, interesante aceste pagini vechi! În special analiza făcută societății teosofice și spiritismului.

Dar vezi că-i vorba de poziția unei reviste bisericești, anume   "ORGANUL  OFICIAL AL EPARHIEI ORTODOXE ROMÂNE A ARADULUI”, în care era firesc să se dea la greu în alte mișcări religioase. :biggrin:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

Mda, interesante aceste pagini vechi! În special analiza făcută societății teosofice și spiritismului.

Dar vezi că-i vorba de poziția unei reviste bisericești, anume   "ORGANUL  OFICIAL AL EPARHIEI ORTODOXE ROMÂNE A ARADULUI” :biggrin:

Putea sa fie si pozitia 69 din Kama Sutra, sau pozitia din Mein Keimpf, sau din Marchizul de Sade, sunt informatii. Pe care le poti crede sau nu. Ca sunt actuale si ca aceleasi info despre secte, culte, religii le putem citi si azi, e evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Sherlock said:

Putea sa fie si pozitia 69 din Kama Sutra, sau pozitia din Mein Keimpf, sau din Marchizul de Sade, sunt informatii. Pe care le poti crede sau nu. Ca sunt actuale si ca aceleasi info despre secte, culte, religii le putem citi si azi, e evident.

Nu e vorba de crezut aici, ci de citit și reflectat. Sunt informații de epocă, prin filtrul autorului din acea vreme al respectivului articol, care era firesc să dea tare în tot ce era neorodox.  Și e chiar evident că nu mai sunt actuale.  Sunt foarte interesante, repet, dar sunt doar „de epocă”.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Nu e vorba de crezut aici, ci de citit și reflectat. Sunt informații de epocă, prin filtrul autorului din acea vreme al respectivului articol, care era firesc să dea tare în tot ce era neorodox.  Și e chiar evident că nu mai sunt actuale.  Sunt foarte interesante, repet, dar sunt doar „de epocă”.

Tu crezi ca s-a schimbat ceva in mentalitatea cultelor? E aceeasi formula de la Babilon incoace....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Sherlock said:

Tu crezi ca s-a schimbat ceva in mentalitatea cultelor? E aceeasi formula de la Babilon incoace....

În privința mentalității cultelor și a algoritmului apariției și manifestării lor, așa e, nu s-a schimbat mare lucru. 

Eu mă refeream, totuși, la „critica delicioasă”, tendențioasă, cu amănunte picante, dar mai puțin la obiect, pe care autorul acelui articol a făcut-o societății teozofice și spiritismului. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

În privința mentalității cultelor și a algoritmului apariției și manifestării lor, așa e, nu s-a schimbat mare lucru. 

Eu mă refeream, totuși, la „critica delicioasă”, tendențioasă, cu amănunte picante, dar mai puțin la obiect, pe care autorul acelui articol a făcut-o societății teozofice și spiritismului. 

Ba nu, e aceeasi , daca te referi la pozitia ortodocsilor fata de teosofie si spiritism.

Normal ca sunt expresii specifice acelor timpuri.

Expresii care erau mult mai bogate si mai stilate decat acum.

Acu e cu satanistii, vrajitoria, lucruri diavolesti.... si cam atatea, ca nu mai suntem pe vremea regelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Sherlock said:

Ba nu, e aceeasi , daca te referi la pozitia ortodocsilor fata de teosofie si spiritism.

Normal ca sunt expresii specifice acelor timpuri.

Expresii care erau mult mai bogate si mai stilate decat acum.

Acu e cu satanistii, vrajitoria, lucruri diavolesti.... si cam atatea, ca nu mai suntem pe vremea regelui.

Ce dreak, bre? Vorbim duminică și ne înțelegem luni? 

Am specificat clar că, reiterez,  e vorba de poziția unei reviste bisericești, anume   "ORGANUL  OFICIAL AL EPARHIEI ORTODOXE ROMÂNE A ARADULUI”, în care era firesc să se dea la greu în alte mișcări religioase, adică,  în tot ce era neortodox. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×