Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Modelul BITE – cum identificam grupurile toxice

Postări Recomandate

Creat de Steven Hassan in urma a numeroase cercetari, modelul BITE include patru sfere de influenta/control asupra unui individ din partea unui grup ce vrea sa il exploateze. 

https://freedomofmind.com/bite-model/

 

Controlarea comportamentului (behaviour control)

- promoveaza dependenta si obedienta;

- schimba compotamentul prin recompense si pedepse;

- dicteaza unde si cu cine traiesti;

- restrictioneaza sau controleaza sexualitatea;

- controleaza vestimentatia sau aspectul fizic in general;

- controleaza dieta;

- priveaza mebrul de somnul necesar;

- exploateaza financiar;

- restrictioneaza timpul liber si hobby-urile;

- impune sa ceri permisiunea inainte de a lua decizii majore.

 

Controlarea informatiilor (information control)

- grupul iti interzice sau distorsioneaza intentionat informatii;

- interzice comunicarea cu fosti membri sau critici;

- descurajeaza accesul la surse de informatii din afara cultului;

- imparte informatiile in “doctrina noastra” vs “doctrina lor”

- genereaza si foloseste intens propaganda;

- foloseste informatii obtinute prin confesiune impotriva ta;

- foloseste gaslighting-ul pentru a te face sa te indoiesti de propria memorie;

- iti cere sa iti raportezi gandurile, sentimentele si activitatile superiorilor din grup;

- te incurajeaza sa spionezi si sa raportezi “transgresiunile” altor membri.

 

Controlarea gandurilor (thought control)

- grupul induce mentalitatea Noi vs Ei, Alb vs Negru, Bine vs Rau;

- iti schimba identitatea, posibil si numele;

- foloseste un argou, sloganuri, clisee etc pentru a stopa complexitatea gandurilor;

- induce stari hipnotice sau transe pentru a indoctrina;

- te invata metode de a stopa gandirea critica (de pilda repetarea unor mantre);

- iti permite doar gandurile pozitive;

- foloseste excesiv meditatia, cantatul, rugaciunea si recitarea in grup pentru a bloca gandirea critica;

- respinge analiza rationala, gandirea critica si indoiala.

 

Controlarea emotiilor (emotional control)

- grupul induce frici irationale (fobii) legate de punerea la indoiala sau parasirea lui;

- eticheteaza anumite emotii drept malefice, “lumesti” (inferioare), pacatoase sau gresite;

- te invata metode de a stopa emotiile pentru a preveni enervarea sau dorul de casa;

- promoveaza sentimente de vina, rusine si nevrednicie;

- te bombardeaza cu laude si atentie, sau “love bombing” (de obicei doar in perioada initiala);

- iti ameninta familia si prietenii;

-te ostracizeaza daca nu te supui sau nu crezi doctrina;

-te invata ca nu exista fericire sau pace in afara grupului.

 

Editat de Abbie2
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam cate liniute din astea trebuie bifate ca sa stim daca exista control?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur... Din punctul meu de vedere, ajunge una pentru a detecta intentii de genul asta.

Tot de pe site-ul respectiv:

 

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Abbie2 said:

Creat de Steven Hassan in urma a numeroase cercetari, modelul BITE include patru sfere de influenta/control asupra unui individ din partea unui grup ce vrea sa il exploateze. 

https://freedomofmind.com/bite-model/

 

Controlarea comportamentului (behaviour control)

 

- restrictioneaza sau controleaza sexualitatea;

 

 

 

Adicătelea, să nu i-o mai tragi „jumătății tale” când e garoafa îmbobocită sau „jumătății altora”, așa, accidental? Hmm, nașpa! :sad: Nu vreau grup toxic! 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citat modelul expus de Abbie si am adaugat scuzele sau minciunile pe care si le spune un membru al unui asemenea grup. Nu sunt inventii, sunt auzite din surse sigure. Pe unele le-am facut sa para putin amuzante ca sa mai estompez din durerea de cap pe care o pot provoca.

Am facut adaugarile pentru ca vazut din afara, poti identifica imediat problema, dar cand esti in centrul vartejului, e mai dificil,

 

 

Controlarea comportamentului (behaviour control)

- promoveaza dependenta si obedienta;/ dar e normal sa fim obedienti fata de reprezentantul lui dumnezeu pe pamant sau fata de divinitatea x

- schimba compotamentul prin recompense si pedepse;/ asta e specifica oricarei etape din viata noastra, casa, gradinita, scoala, servici... nu e ceva specific cultelor

- dicteaza unde si cu cine traiesti;/ pentru ca trebuie sa trecem etape de reeducare pentru a deveni sau a dovedi ca suntem cei alesi

- restrictioneaza sau controleaza sexualitatea;/ aici sunt en scuze pe care le poti aduce

- controleaza vestimentatia sau aspectul fizic in general;/ la inceput spui ca e un sacrificiu minor pentru a arata ca faci parte dintr-o comunitate, apoi te obisnuiesti asa... mai rau e cand regulile se schimba mereu si orice ai face tot nu e bine

- controleaza dieta;/ stil de viata sanatos

- priveaza membrul de somnul necesar;/ daca suntem fiinte evoluate si alese de univers sau de consiliul divin, nici nu avem nevoie de somn ca muritorii de rand

- exploateaza financiar;/ banii sunt deavolu, sunt necesari pentru supravietuire, dar trebuie sa nu ne patam cu murdaria los

- restrictioneaza timpul liber si hobby-urile;/ nu exista timp liber cand esti intr-un cult, ori apartii cultului 100%, ori deloc.

- impune sa ceri permisiunea inainte de a lua decizii majore./  pai doh, ca doar nu esti de capul tau, insasi stapanul olimpului sau creatorul celor o suta de universuri se ocupa de tine, doar n-o sa-l ignori.

 

Controlarea informatiilor (information control)

- grupul iti interzice sau distorsioneaza intentionat informatii;/ asta iar nu e specific cultelor

- interzice comunicarea cu fosti membri sau critici;/ normal, doar n-o sa te lasi intinat de ispite

- descurajeaza accesul la surse de informatii din afara cultului;/ informatiile din afara cultului sunt false si duc la pierirea fiintei umane

- imparte informatiile in “doctrina noastra” vs “doctrina lor”/ doctrina noastra e cea adevarata, a lor poate seamana cu a a noastra, dar e doar un  siretlic ca sa cearna pleava de grane sau ceva de genul

- genereaza si foloseste intens propaganda;/ de care avem nevoie ca de aer, scrie si in biblie ca omu se hraneste si cu cuvantul lui dumnezeu... sau a liderului de cult, in acest caz.

- foloseste informatii obtinute prin confesiune impotriva ta;/ nu imi convine asta, dar e o lectie de umilinta pe care trebuie sa o invat

- foloseste gaslighting-ul pentru a te face sa te indoiesti de propria memorie;/ probabil e un test pe care trebuie sa il trec

- iti cere sa iti raportezi gandurile, sentimentele si activitatile superiorilor din grup;/ no comment

- te incurajeaza sa spionezi si sa raportezi “transgresiunile” altor membri./ no comment

 

Controlarea gandurilor (thought control)

- grupul induce mentalitatea Noi vs Ei, Alb vs Negru, Bine vs Rau;/ noi suntem buni, inca nu e clar?

- iti schimba identitatea, posibil si numele;/ numele dat de parintii nostri nu e numele adevarat al sufletului nostru nemuritor, si avem nevoie de numele adevarat, ca sa stim cand vom circula in univers sa ne prezentam

- foloseste un argou, sloganuri, clisee etc pentru a stopa complexitatea gandurilor;/ nespecific cultelor

- induce stari hipnotice sau transe pentru a indoctrina;/ minuni de care au nevoie cei cu putina credinta

- te invata metode de a stopa gandirea critica (de pilda repetarea unor mantre);/ nespecific cultelor

- iti permite doar gandurile pozitive;/ pai doar nu vrei sa otravesti corola de minuni a lumii

- foloseste excesiv meditatia, cantatul, rugaciunea si recitarea in grup pentru a bloca gandirea critica;/ aleluia

- respinge analiza rationala, gandirea critica si indoiala./ astea sunt doar apucaturi lumesti de care daca nu scapam nimeni nu ne poate salva

 

Controlarea emotiilor (emotional control)

- grupul induce frici irationale (fobii) legate de punerea la indoiala sau parasirea lui;/ pai daca plec din grup, dupa atat timp, ce fac eu cu viata mea? si de ce sa plec? aici e viata adevarata, in afara e doar o piesa de teatru proasta

- eticheteaza anumite emotii drept malefice, “lumesti” (inferioare), pacatoase sau gresite;/ da, din cauza accidentelor genetice si a depravarii fiintei umane..

- te invata metode de a stopa emotiile pentru a preveni enervarea sau dorul de casa;/ nespecific cultelor

- promoveaza sentimente de vina, rusine si nevrednicie;/ are dreptate, sunt un pacatos nevrednic si nu voi fi niciodata destul de bun pentru a fi ales

- te bombardeaza cu laude si atentie, sau “love bombing” (de obicei doar in perioada initiala);/ eu sunt alesul si de abia astept sa le vad fata falsilor care isi bateau joc de mine pana acum

- iti ameninta familia si prietenii;/ no comment

-te ostracizeaza daca nu te supui sau nu crezi doctrina;/ no comment

-te invata ca nu exista fericire sau pace in afara grupului./ pai nu exista, de cate ori sa iti spun ca grupul asta e Clujul universului, e cel mai de pret si mai adevarat.

Editat de Sherlock
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica mentiune - recompensele sunt in general imaginare, iar miza e amplificata de 10 000 de ori comparativ cu orice i s-ar promite cuiva in viata reala - de exemplu viata vesnica in paradis, 72 de virgine de dezvirginat pe vecie, reincarnarea cu amintiri din toate vietile anterioare plus salvarea lumii (Scientologie), mutarea pe o nava spatiala (Heaven's Gate),  etc. Pedepsele sunt cat se poate de reale - ostracizare, in special de catre familie, lasatul pe drumuri samd. Iarasi, exista si pedepse imaginare - iadul, faptul ca ti se va intampla ceva extrem de urat cand pleci etc.

Recompense sunt promise si in viata de zi cu zi, evident, insa nu oricine e dispus sa moara pentru ele.

Amestec promisiunile clasice ale religiilor majore pentru ca si ele au  inceput ca mici culte iar pe parcurs au prins tractiune.

Edit - acum vad ca ai inclus scuzele pe care membrul le face pentru controlul impus de grup. Nu fusesem atenta; scuze.

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Abbie2 a spus:

reincarnarea cu amintiri din toate vietile anterioare plus salvarea lumii (Scientologie)

joke on them, am citit tablitele lui Toth Atlantul si stiu cum sa ma reincarnez cu toate amintirile, nu trebuie sa intru in cultul lor pentru asta

eu as vrea un cult care sa ma invete cum gateste Olga , mancarea aia e a sasea dimensiune

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant este ca un membru ar crede ca tocmai aspectele cele mai toxice si batatoare la ochi nu sunt specifice cultelor. Si asa de chestie, de cate ori un grup duce un efort intens de PR sa explice de ce nu e un cult...aproape sigur e. Vorba aia, daca merge ca o rata si macane...

Unele aspecte nu sunt comune - nu toate iti cer sa te muti altundeva cu alti membri sau sa le dedici absolut tot timpul.

Un aspect intalnit la toate este argoul - termenii care nu au niciun sens pentru restul lumii, ci doar pentru "initiati" (membri). Landmark, de pilda (un amestec de cult cu MLM), nu intruneste decat cateva criterii de pe lista, insa acest argou pe care membrul il ia in brate imediat il face neinteligibil pentru cunoscuti. Incepe sa vorbeasca de crearea de posibilitati, autenticitate, formule castigatoare, rackets, a fi intr-o poveste etc. Asa ajunge sa prefere doar compania altor membri si incearca intens sa duca pe oricine poate la acel seminar (jumatate din ce invata acolo e constituit din tehnici de vanzare pentru a recruta cat mai multa lume), incepand cu familia. Motivul e "vreau sa putem vorbi aceeasi limba". Asta a dus la despartiri, divort, frati si prieteni care nu-si mai vorbesc samd. Sunt si cazurti in care jumatate din familie, sau mai toata, merge la seminar, iar cine nu merge e exclus pentru ca nu se poate intelege cu ei. Sunt de asemenea foarte multe cazuri in care unui angajat ii cere seful, obligatoriu, sa mearga (uneori si plateste pentru asta) iar daca refuza risca sa fie dat afara.

 

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, Sherlock a spus:

joke on them, am citit tablitele lui Toth Atlantul si stiu cum sa ma reincarnez cu toate amintirile, nu trebuie sa intru in cultul lor pentru asta

eu as vrea un cult care sa ma invete cum gateste Olga , mancarea aia e a sasea dimensiune

:laugh: 

Mai demult am citit si eu tablitele lui Toth Atlantul.

Dumnezeu nu pedepseste. Ca urmare a unor perceptii eronate ale omului si a proiectiilor nearmonioase, tot ale omului, s-a ajuns la acele interpretari. Raul (toxicitatea) nu se manifesta datorita lui Dumnezeu.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de grupul alcoolicilor anonimi? Poate cineva sa faca o evaluare?

Nu inteleg de ce aveti in vedere numai grupuri religioase. Mai bine ne-ar spune initiatoarea ce crede despre grupul ei.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×