Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te bulversează pentru că îi dai prea multa importanta. Ei și ce dacă te atrage și te da peste cap când o vezi? Daca îți vezi de viața ta, trece repede. Problema e că tu nu îți trăiești viața cu intensitate și atunci normal că orice chestiuta cat de cat intensa de genul te tulbura..

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atâta timp cât există oameni care lucrează chiar 10 ore pe zi și au , totuși, viața intensa și implinita, mai degrabă tind sa cred că nu ai descoperit cheia vieții tale.

Poți muri mâine, cat naiba mai amâni să trăiești?

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu .

Cred că nu vorbești cu mine :))

Ce e intens în a merge in cluburi?

A trăi intens = a trăi cu sens.

constient. 

consistent.

substanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, NicolaeT a spus:

Ce viata intensa traieste un om care lucreaza 8 ore pe zi si care ajunge acasa obosit ?

Cei mai multi oameni nu traiesc o viata intensa, ci chiar monotona, dar sunt fericiti si linistiti in monotonia lor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că cea mai importanta e sa contribui în comunitate la adevăratul tau potențial. Dacă ești pictor, sa pictezi arta care sa inspire. Dacă ești inginer, sa proiectezi sisteme care sa faca o diferenta. Dacă ești profesor, să mentorezi copii spre a deveni mai buni și mai fericiți în viața. Daca nu ai jobul visat, macar sa faci ce te reprezintă cu adevărat - in timpul liber. 

Apoi, sa petreci timp cu cei iubiți și în natură. 

Sa te recreezi prin mișcare.

Sau să călătorești, să cunoști oameni noi. Sa te dezvolți mental și spiritual. 

Doar din astea :)

 

de fapt, se spune așa : că sunt trei nivele de fericiri

prima : sa ai strictul necesar ( mâncare, pat, iubire)

a doua : dupa ce ai depășit prima - sa te realizezi in societate. Cumva, se cere o recunoaștere a eforturilor tale - de către ceilalți, pentru a îți satisface nevoia de competitivitate și efort + asigurarea securității de la prima 

a treia : nevoia de a inspira și de a participa cu ceva pentru îmbunătățirea vieții celor mai puțin fericiți decât tine.

tu la ce nivel crezi că te afli?

Îți spun apoi la ce concluzie au ajuns cei de la ultimul nivel.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca tu vorbesti din carti, nu din realitate. Eu am totul in viata, mai putin o fata care sa ma iubeasca si pe care sa o iubesc. Iar lipsa asta face ca orice altceva din viata mea sa nu aiba nicio insemnatate. Zici de calatorit... la 25 de ani vazusem toate continentele lumii, si nu doar in vizita, ci trait ani de zile in diferite locuri. Zici sa contribui la comunitate... articolele mele de filozofie sunt cele mai profunde articole despre constiinta scrise vreodata. In viitor vor fi amintite ca articolele care au schimbat soarta omenirii. Sunt unul dintre cei mai realizati oameni din lume. Dar lipsa iubirii face totul lipsit de sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, NicolaeT a spus:

Eu am totul in viata, mai putin o fata care sa ma iubeasca si pe care sa o iubesc

Ai grija ce-ti doresti. Vrei sa ai in continuare totu' sau o fata care sa te iubeasca? Hotaraste-te.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×