Sari la conținut
Forum Roportal
daisy_ro

Despre ziua de inchinare a crestinilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va salut!

Am si eu o nelamurire,poate ma dumireste cineva.

In Biblie nu gasim invitatia lui Dumnezeu de a-L onora in ziua de duminica.Atunci care e ziua de odihna?

sunt complet in ceatza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In probleme de organizare si de cult Iisus a lasat Biserica sa decida. Sarbatorirea duminicii e o problema legata de cult.

Cu alte cuvinte, oamenii au ales de capul lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Biblie nu scrie clar care zi era prima a saptamanii, oamenii au speculat asta dupa aceea si fiecare a inteles cum a vrut.

Daca eu am liber numai martea sau numai joia, asta inseamna ca n-o sa-i mai dau Domnului nici o zi? Ziua mea de odihna este ziua in care sunt liber si pe care pot sa i-o dedic in intregime. Asa, nu pot decat sa-i dau cateva ore sau chiar mai putin de o ora intr-o zi lui DUmnezeu, dar ziua intreaga i-o voi da atunci cand o voi avea. Daca eu am o slujba care ma solicita si duminica sau in cazul adventistilor, sambata, mi se pare extremism sa comentez la sefi ca vreau duminica libera. Eventual o sa le sugerez ca as vrea sa fiu liber duminica. Dar de aici si pana la a-mi da demisia pentru ca asa scrie in Biblie.. mi se pare exagerat. Nici macar nu scrie asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE(Pixelut @ May 17 2006, 06:23 PM)

 

In probleme de organizare si de cult Iisus a lasat Biserica sa decida. Sarbatorirea duminicii e o problema legata de cult.

 

 

Cu alte cuvinte, oamenii au ales de capul lor...

 

 

sa fie oare asa?

am gasit intr-o Biblie ortodoxa f veche(cu foi toate galbene,uitate prin pod pe la cineva de un bunic)unde scria ,,sa tineti ziua sambetei" la cele 10 porunci..In orice biblie gasim clar .in decalog porunca a4a spune sa te odihnesti a saptea zi asa cum D. s-a odihnit la creatiune.

nu mai inteleg nimic.dar parca i-as da dreptate lui Dan..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va salut!

Am si eu o nelamurire,poate ma dumireste cineva.

In Biblie nu gasim invitatia lui Dumnezeu de a-L onora in ziua de duminica.Atunci care e ziua de odihna?

sunt complet in ceatza.

;) in primul rand :wellcome!

pai sigur ca nu, dar gasim in biblie sa onoram sfintii, apostolii, sau pe stefan cel mare?

Nu ! asa ca tot bla, bla-ul aparut ulterior mortii lui Iisus, este simpla creatie omeneasca, care vor spune credinciosii - creatie ce sta sub semnul divinitatii, al Cuvantului Domnului, insa pentru o parte dintre noi se dovedeste ca este irelevanta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrie in Biblie ca trebuie sa sarbatorim invierea Domnului nostru?Nu, ci scrie sa sfintim Ziua de odihna, adica sambata.

Citat. Unde scrie "cinstiti ziua de odihna, adica sambata"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×