Sari la conținut
Forum Roportal
Kelul

hesse

Postări Recomandate

De-un an am auzit de el numai de bine, dar inca n-am apucat sa citesc nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am citit mai multe lucruri de el, si-n afara de "Jocul cu margele de sticla", care are unele pasaje interesante dar tinde sa devina redundanta, restul cartilor mi-au placut foarte mult. E foarte bun la biografii, practic toate cartile lui se axeaza pe asta. Si mai e bun la descrieri ale vietii spirituale din diferite timpuri si locuri. Daca ar fi sa recomand un titlu, as zice "Narcis si Gura-de-Aur", desi toate au farmecul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. "Steppenwolf" si "In Sight Of Chaos".

 

PS Am citit variantele in limba engleza. Altele nu am la indemina dar as fi curioasa cum sint traducerile in romaneste. Unele traduceri nu sint asa reusite. O amica rusoaica a citit Steppenwolf in ruseste si in engleza si a spus ca e mare diferenta intre traduceri.

Editat de Sonia329

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai citesc Narcis si Gura-De-Aur ..despre Hesse l-am desoperit tarziu pe la 20 de ani ...dar m-a fascinat Lupul de stepa ...cel mai bun roman citit de mine in 2005 ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-un an am auzit de el numai de bine, dar inca n-am apucat sa citesc nimic.

 

 

TREBUIE sa-l incerci!!! Apropos, ultima carte cumparata (de Hesse) a fost din Cluj, magazinul Central (parca) - Diverta, editura Rao! Cred ca mai au!! :good: astept vesti noi!!! :o:

 

Da, am citit mai multe lucruri de el, si-n afara de "Jocul cu margele de sticla", care are unele pasaje interesante dar tinde sa devina redundanta, restul cartilor mi-au placut foarte mult. E foarte bun la biografii, practic toate cartile lui se axeaza pe asta. Si mai e bun la descrieri ale vietii spirituale din diferite timpuri si locuri. Daca ar fi sa recomand un titlu, as zice "Narcis si Gura-de-Aur", desi toate au farmecul lor.

 

hmm...cred ca, in primul rand, hesse trebuie citi printre randuri!!! e imposibil ca "lupul de stepa" sa insemne doar o biografie!! recomandarile le consider relative! sunt de acord cu tine in ceea ce priveste "narics si gura de aur", cu asta am inceput, insa, subiectiv fiind, m-au impresionat si marcat mai intens "lupul de stepa" sau "siddartha"....sa nu mai vorbim de "jocul cu margele de sticla" (si nu pentru ca a luat nobelul!!!). mersi pentru aprecieri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. "Steppenwolf" si "In Sight Of Chaos".

 

PS Am citit variantele in limba engleza. Altele nu am la indemina dar as fi curioasa cum sint traducerile in romaneste. Unele traduceri nu sint asa reusite. O amica rusoaica a citit Steppenwolf in ruseste si in engleza si a spus ca e mare diferenta intre traduceri.

 

in general nu sunt adepta traducerilor si prefer sa citesc in original. la hesse nu merge ca in afara de 'arbeit macht frei' nu stiu mare lucru. oricum n-am inteles niciodata ratiunea de a citi intr-o limba 'intermediara'. ori in original ori in limba materna. oricum tradutore - traditore, deci nu vad de ce ne-am baga si mai tare in ceata.

 

cat despre hesse, e genul de autor caruia daca ii citesti o carte ai impresia ca le-ai citit pe toate. foloseste cam aceleasi mituri, al cautarii sinelui, cate-o picanterie orientala, multa psihanaliza, etc. marea lui arta consta insa in felul in care scrie, si pot spune cu mana pe inima ca nici o carte nu mi-a daruit 'placerea lecturii' asa cum a facut-o 'narcis si gura de aur'. poate doar basmele din copilarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TREBUIE sa-l incerci!!! Apropos, ultima carte cumparata (de Hesse) a fost din Cluj, magazinul Central (parca) - Diverta, editura Rao! Cred ca mai au!! :o: astept vesti noi!!! :P

hmm...cred ca, in primul rand, hesse trebuie citi printre randuri!!! e imposibil ca "lupul de stepa" sa insemne doar o biografie!! recomandarile le consider relative! sunt de acord cu tine in ceea ce priveste "narics si gura de aur", cu asta am inceput, insa, subiectiv fiind, m-au impresionat si marcat mai intens "lupul de stepa" sau "siddartha"....sa nu mai vorbim de "jocul cu margele de sticla" (si nu pentru ca a luat nobelul!!!). mersi pentru aprecieri!

 

Poate mai degraba autobiografie. Nu crezi? Daca urmezi firul personajelor, traseul lui Herman Hesse prin viata, vei avea niste surprize fantastice.

Eu am inceput cu "Jocul cu margelele de sticla", restul a urmat de la sine.

Aveti pasaje din Hesse favorite?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×