Sari la conținut
Forum Roportal
Gabriela1978

S-a suparat si m-a blocat peste tot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba eu cred ca tine la el, iar faptul ca il vede asa cum e (desi el nu i s-a aratat asa cum este, ci si-a aratat doar partea frumoasa), dar nu fuge mancand pamantul, arata ca inca are sentimente pentru el si ca si l-ar dori inca alaturi. Normal ca o doare, pentru ca se teme ca el nu regreta nimic din ceea ce a facut. Nu cred ca realizeaza ca el poate fi destabilizat, adal, de fapt, daca citesti topicul de la inceput, o sa vezi ca mai nimeni nu s-a gandit la asta, daca imi amintesc bine, sunt singura care a luat in calcul posibilitatea ca el sa nu ii raspunda pentru ca sufera. Suferinta ii intuneca ratiunea si ei, nu se poate gandi la ceea ce ar putea sa simta el, mai ales cand toti ii spun ca felul in care s-a comportat el la final si pe tot parcursul relatiei este unul anapoda. :smile: Deocamdata,  cred ca ar vrea ca el doar sa ii raspunda, sa nu o trateze ca si cand ar fi moarta.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind topicul asta, mi-a venit ideea ca e tare ciudat ca oamenii au pretentia de la semenii lor sa se comporte strict rational atunci cand e vorba de a lua hotarari in ce priveste viata sentimentala. Asta nu o sa se intample niciodata, pentru ca nu poti sa iti coordonezi rational absolut toate miscarile pe care le vei face dupa un esec, mereu exista posibilitatea ca emotiile sa te impiedice sa judeci corect si sa faci ce e mai bine pentru tine. Dar omul fara emotii ar fi un monstru, ca o papusa lipsita de suflet.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Gabriela1978 a spus:

Ma gandeam sa-i scriu un email in care sa-i spun toate astea,ca m-a folosit,ca e un escroc.,ca era o relatie comoda pentru el,fara sa-i pese ca mie imi mananca niste ani din viata degeaba etc.Sa-i scriu sau mai bine nu?

Poți să îi scrii, însă să știi că el știe deja ce simți. I-ai spus și ai incercat sa îl cauți, doar el ti-a închis ușa. Știe.

Pe de altă parte, daca ii scrii în speranța că ai să ii schimbi decizia și te va căuta, gândește-te că s-ar putea sa te caute și el la un moment dat , dacă așa e sa fie. Însă daca tu tot insiști și nu îi lași loc sa ii fie dor de tine și, eventual, să simtă nevoia sa te caute el - riști să faci exact pe dos a ceea ce îți dorești.

Eu îți propun sa scrii, dar sa scrii pentru tine. Să îți așezi gândurile și să scrii despre tine, despre el, despre voi, despre momentele petrecute și despre visele tale. Apoi sa recitești și să recitești și să scrii iar. 

Daca tot ești răcită, când nu scrii, încearcă să te uiți la filme - chiar romantice, dar nu te concentra pe finaln, ci pe acele gesturi de iubire care îți dau fiori și pe care poate ți-ar plăcea să le primești și tu intr-o relație de iubire.

@ Fiero, poate părem unii cam duri, știu că psihologii sfătuiesc să ematizezi ci cel ce suferă, chiar daca sentimentele par exagerate din exterior. Eu cred că noi incercam sa empatizam, doar că încercăm în același timp și să o readucem, încet încet, la rațiune. 

Eu una chiar cred că mai ales atunci când suferi, e indicat sa faci un.pas in spate ( deai multe ori pe zi, chiar daca nu poți constant) și să analizezi cumva lucrurile că și cum te-ai privi tu pe tine de sus. De undeva de afara. E un exercițiu și pe masura de exersezi - câștigă teren.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Gabriela1978 a spus:

Ma gandeam sa-i scriu un email in care sa-i spun toate astea,ca m-a folosit,ca e un escroc.,ca era o relatie comoda pentru el,fara sa-i pese ca mie imi mananca niste ani din viata degeaba etc.Sa-i scriu sau mai bine nu?

Eu zic ca nu ar trebui sa-i scrii, ci sa-l ignori...dar nu stiu daca poti. Parerea mea e ca ai facut deja destule, discutii, telefoane, vizite la el acasa...Au ajutat la ceva? De fiecare data cand faci asa ceva cazi si mai jos...

Nu e usor, totul a fost brusc, socant pentru tine, dar incearca sa te desprinzi, usor...nu merita si ti-a demonstrat-o...

Editat de sorinaa
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stu, nu m-ai inteles,  nu am acuzat pe nimeni ca ar fi prea dur.

sorina, mai jos de pamant nu poate cadea. Poate ca unii oameni au nevoie sa fie una cu pamntul pentru a intelege.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de acuze..și nici de duritate sau nu. 

Așa se spune, că unii au nevoie sa cadă rău de tot ca sa se ridice. Însă , totodată, altii ,,mor'' înainte să o facă. Pe mine unii m-au ajutat mult atunci când mi-au dat de înțeles, nu că se așteaptă, dar că pot să mă ridic și înainte să cad la pământ. Trebuie doar sa ridic capul și restul corpului îl va urma.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Fiero said:

Citind topicul asta, mi-a venit ideea ca e tare ciudat ca oamenii au pretentia de la semenii lor sa se comporte strict rational atunci cand e vorba de a lua hotarari in ce priveste viata sentimentala. Asta nu o sa se intample niciodata, pentru ca nu poti sa iti coordonezi rational absolut toate miscarile pe care le vei face dupa un esec, mereu exista posibilitatea ca emotiile sa te impiedice sa judeci corect si sa faci ce e mai bine pentru tine. Dar omul fara emotii ar fi un monstru, ca o papusa lipsita de suflet.

Gandindu-ma mai bine, cred ca ai dreptate. Pana la urma nu stie nimeni ce e in mintea lui sau cum ar reactiona daca i-ar scrie.

M-am gandit initial la faptul ca o alta respingere i-ar face rau inutil, insa... cine stie.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Fiero said:

Ba eu cred ca tine la el, iar faptul ca il vede asa cum e (desi el nu i s-a aratat asa cum este, ci si-a aratat doar partea frumoasa), dar nu fuge mancand pamantul, arata ca inca are sentimente pentru el si ca si l-ar dori inca alaturi. Normal ca o doare, pentru ca se teme ca el nu regreta nimic din ceea ce a facut. Nu cred ca realizeaza ca el poate fi destabilizat, adal, de fapt, daca citesti topicul de la inceput, o sa vezi ca mai nimeni nu s-a gandit la asta, daca imi amintesc bine, sunt singura care a luat in calcul posibilitatea ca el sa nu ii raspunda pentru ca sufera. Suferinta ii intuneca ratiunea si ei, nu se poate gandi la ceea ce ar putea sa simta el, mai ales cand toti ii spun ca felul in care s-a comportat el la final si pe tot parcursul relatiei este unul anapoda. :smile: Deocamdata,  cred ca ar vrea ca el doar sa ii raspunda, sa nu o trateze ca si cand ar fi moarta.

Nu stiu daca el sufera ,pentru ca a si inceput sa discute cu alte femei ,le povesteste ca s-a despartit etc,stiu de la o amica ce il are in lista pe facebook.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Gabriela1978 said:

Nu stiu daca el sufera ,pentru ca a si inceput sa discute cu alte femei ,le povesteste ca s-a despartit etc,stiu de la o amica ce il are in lista pe facebook.

Barbatii fac asta la ordinea zilei, mai ales daca incearca sa uite pe cineva/ sa fuga de o relatie. Poate spune ceva despre ei sau relatia lor (ca nu a insemnat mult), sau nu poate spune nimic. In sensul ca nu e ceva neobisnuit.

Cand un barbat cauta lucruri pasagere pentru a se distrage, nu e neaparat pentru ca ar insemna ceva sau ar cauta un viitor in alta parte.

Evident ca nu stie nimeni de ce o face el in particular (ca n-are cum). 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Abbie2 said:

Barbatii fac asta la ordinea zilei, mai ales daca incearca sa uite pe cineva/ sa fuga de o relatie. Poate spune ceva despre ei sau relatia lor (ca nu a insemnat mult), sau nu poate spune nimic. In sensul ca nu e ceva neobisnuit.

Cand un barbat cauta lucruri pasagere pentru a se distrage, nu e neaparat pentru ca ar insemna ceva sau ar cauta un viitor in alta parte.

Evident ca nu stie nimeni de ce o face el in particular (ca n-are cum). 

As intelege sa caute asa repede ,daca afla ca il insel cu alt barbat,dar aici a fost vb de un microfon pus tot avand la baza neincrederea mea.Nu inteleg de ce isi cauta asa in disperare alte femei si asa de repede .Nu l-am inselat nici cu gandul ,doar ca am facut gestu cu microfonul atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×