Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel putin... :pardon:

Asa ca e mai putin "Eva a fost facuta din coasta lui Adam pentru a ii fi partenera vesnica", si mai mult "o Eva rodea la coasta unui Adam dupa ce alt mascul il omorase cu o piatra". 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
24 minutes ago, Abbie2 said:

Cel putin... :pardon:

Asa ca e mai putin "Eva a fost facuta din coasta lui Adam pentru a ii fi partenera vesnica", si mai mult "o Eva rodea la coasta unui Adam dupa ce alt mascul il omorase cu o piatra". 

Io m-am gândit și la altă chestie.

Nu cumva, Eva n-a fost făcută din coasta lui Adam, ci invers? Adică Adam să fi fost făcut din coasta Evei! Știu că sună cam nașpa și a teoria conspirației, dar totuși...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Vriies said:

Io m-am gândit și la altă chestie.

Nu cumva, Eva n-a fost făcută din coasta lui Adam, ci invers? Adică Adam să fi fost făcut din coasta Evei! Știu că sună cam nașpa și a teoria conspirației, dar totuși...

Pai... daca erau inruditi cumva aveau parti din ADN in comun... 

Conform crestinismului ar fi fost frati (ca d-zeu era tatal) si intreaga specie a rezultat din incest (asa ca il scuzam pe Cain pentru omor; avea dizabilitati psihice; probabil si cu Abel era ceva in neregula, dar nu il facea violent). Bine, eu rad aici, pentru ca au sarit direct la comunitatile agrare, sarind peste toate perioadele precedente. In care Cain nu doar ca l-ar fi ucis pe Abel dar l-ar fi mancat, probabil.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În versiunea originala a Bibliei - King James, Caîn il omoară pe fratele sau "muscandu-l de gat". De acolo și miturile cf carora Caîn a fost primul vampir sau nemuritor. Ulterior a fost scoasă din Bibliei pe motiv de traducere incorecta,  dar sunt cercetătorî care considera traducerea corecta,  având în vedere ca nu exista noțiunea de "arma" atunci. 

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Vriies said:

 

Si tot legat de incercarea de a explica raul - presupun ca raul cel mai mare (suferinta cea mai mare) are prioritate.

De asta dezastrele naturale sunt justificate prin "asa a vrut d-zeu", sau mai rau, tragediile personale sunt justificate de altii prin asta. Stiu ca era o poveste intr-un manual de religie, cum i-a murit copilul cuiva intr-un accident pentru ca fause un avort inainte de a-l avea. "Pentru fiecare viata d-zeu iti ia alta", ceva de genul. Scarbos pana la maduva. Asta ar insemna ca o fiinta umana e doar un instrument de pedepsire a parintelui (sau a oricui). Daca fiinta avortata conteaza pentru d-zeu, cea nascuta nu conteaza, pentru ca e sacrificata doar pentru a ii da parintelui o lectie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Sherlock said:

În versiunea originala a Bibliei - King James, Caîn il omoară pe fratele sau "muscandu-l de gat". De acolo și miturile cf carora Caîn a fost primul vampir sau nemuritor. Ulterior a fost scoasă din Bibliei pe motiv de traducere incorecta,  dar sunt cercetătorî care considera traducerea corecta,  având în vedere ca nu exista noțiunea de "arma" atunci. 

Nu stiam asta; nu am cautat omisiuni de genul. Foarte interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/7/2019 at 12:27 AM, Sherlock said:

În versiunea originala a Bibliei - King James, Caîn il omoară pe fratele sau "muscandu-l de gat".  

Asta, probabil, pentru că era vegetarian și fiindu-i fomică a confundat „mărul”.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de o faza povestita de Christopher Hitchens, povestita si lui de un preot trimis in Papua Noua Guinee.

Aveau o problema in a explica Biblia localnicilor; nimeni nu intelegea metafora cu oile, intrucat nu vazusera vreodata una. Era necesar sa gaseasca un alt animal, cu care sa fie familiari. In final, i-a venit episcopului o idee.

"Behold, here are your swine..."

:lol2:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×