Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Cultele cargo - cum incepe un fenomen religios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Stu' a spus:

Vaaaai, ce oroare! Scrie undeva că dacă nu fac ceva as litteram, merg in iad.

Wait, mai scrie pe acolo și că mă pot mântui ...

Dialogul asta e folosit de atei ca sa arate ca ideea de mantuire perpetua e ridicola.

Nu m-am asteptat sa il folosesti tu, care te declari crestina, in sensul in care l-ai folosit.

Ori ai glumit si atunci ai un simt al umorului foarte deplasat, ori nu esti crestina de fapt.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, adal* a spus:

A gasit deja abbie explicatia. Chestia este sa ai o pizzerie.

Tu mereu te declari agnostic, dar mereu iei partea religiosilor, prefacandu-te ca vrei sa aplanezi conflicte. Poate esti sau ai putea fi un bun politician, dar agnostic in niciun caz.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal fara sa isi dea seama a explicat foarte bine ce s-a intamplat. Da, cineva cam scortos s-a suparat la o gluma, a ridicat nasul in vant si a deturnat discutia pe mai multe pagini ca sa repete de nenumarate ori din varful buzelor cat de nesimtit e cel care a facut gluma.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Enki a spus:

Adal fara sa isi dea seama a explicat foarte bine ce s-a intamplat. Da, cineva cam scortos s-a suparat la o gluma, a ridicat nasul in vant si a deturnat discutia

Da, eu si in stare de inconstienta explic foarte bine, doar ca tu, foarte constienta de altfel, ai inteles un pic invers.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu puteam sa descriu ce a făcut Stu ieri mai bine decat tine. Dar asta e, si scorțoșii sunt ai nostri, când i-o trece supararea postează ea.

PS. stiu ca tu ai vrut sa te referi la ceilalti, dar descrierea i s-a potrivit lui Stu ca o manusa.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 40 minute, Sherlock a spus:

Tu mereu te declari agnostic, dar mereu iei partea religiosilor, prefacandu-te ca vrei sa aplanezi conflicte. Poate esti sau ai putea fi un bun politician, dar agnostic in niciun caz.

Daca tot suntem la capitolul presupuneri, spune si tu ce presupui ca sunt, nu ce presupui ca nu sunt. La cat de nehotarata esti, mi-e ca ies tot agnostic.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Nici eu nu puteam sa descriu ce a făcut Stu ieri mai bine decat tine. Dar asta e, si scorțoșii sunt ai nostri, când i-o trece supararea postează ea.

Enki, cand ai inceput cu batul, cu morcovii, ma gandeam ca o sa ajungi si la rusi, dar nu ai mai avut timp.:smile:

Pe bune, acu, nu ai mai detectat nici un scortos sau scortoasa pe aici? Detectorul tau de scortosi te cam pacaleste.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, adal* a spus:

Daca tot suntem la capitolul presupuneri, spune si tu ce presupui ca sunt, nu ce presupui ca nu sunt. La cat de nehotarata esti, mi-e ca ies tot agnostic.:smile:

Nu trebuie sa presupun eu nimic, cuvintele tale vorbesc de la sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, Sherlock a spus:

Nu trebuie sa presupun eu nimic, cuvintele tale vorbesc de la sine.

Nu inteleg. Ai spus ca nu sunt agnostic, dar ce sunt in acest context? Eu ma consider doar un mare iubitor de povesti. Pentru mine totul este o poveste si nu pot uri povestile.

Sunt povestile unei specii, poate unice in acest univers. Normal ca poate te fac sa devii confuza in ce ma priveste.

Si apropos de evolutie. Ciudat este ca de-a lungul timpului, evolutia a ales sa se reproduca covarsitor oamenii care manifestau credinta. Asta la modul stiintific.

Tot agnostic sunt, stai linistita.

Ah, am uitat sa precizez, dar cred ca stiai. Am devenit agnostic din ateu.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva de biasuri aici.

Am vazut de curand doua interviuri cu Tom Cruise in care cand era foarte vesel sau mirat, zicea "Jesus!".

Desi e scientologist de aproape 30 de ani.

Inteleg ca foarte multi americanii sunt cu "Geez" sau "Jesus", dar el avand alta filosofie de viata ( religie o numeste el) nu ar fi trebuit sa scape de acest obicei?

Mai ales ca a ales sa urmeze scientologia si sa ramana scientolog, in pofida faptului ca a pierdut doua sotii din cauza asta, si ca persoana care i-a facut legatura cu scientologia nu mai este scientolog.

Si nu cred ca nu controleaza ce zice pe ecran, in fiecare clipa.

Atunci de ce zice "Jesus!"?

Pentru ca e cool si prinde la public?

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×