Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Abbie2 a spus:

E fix pe dos. Unde nu e tolerata diversitatea opiniilor, conversatiile inceteaza.

Ab, ce e pt tine valoare, nu este musai sa fie și pentru mine.

Babilonia e ok până la un punct. Pt mine și alții. Poate pt tine e in până la infinit, o fi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Abbie2 a spus:

Sunt relative pentru ca e firesc sa fie.

Nu poti vorbi pozitiv despre asa-zisele valori predeterminate si impuse de undeva, si negativ despre political correctenss (care face acelasi lucru) simultan. Ca si cand, daca nu ar exista fenomenul PC, toti ar avea aceleasi valori. 

Părerea mea că o valoare relativă numai valoare nu mai este. Una e că pt unii e valoare și pentru alții nu și cu totul este să declari ca respecteti o valoare, apoi sa o reinterpretezi pt că..political corectness rulz above all.

Editat de Stu'

Partajează acest post

Link spre post
1 hour ago, Stu' said:

Ab, ce e pt tine valoare, nu este musai sa fie și pentru mine.

Babilonia e ok până la un punct. Pt mine și alții. Poate pt tine e in până la infinit, o fi.

Bun; si? Cum se aplica asta in practica, in privinta forumurilor si opiniilor permise? Cine decide aceste valori? La fel e si invers, sa stii. Pentru unii, fundamentalismul conservator e OK pana la un punct.

Nu te poti plange de fundamentalismul progresist cand il practici pe cel conservator. Ca tot aceeasi ciorba e.

Editat de Abbie2

Partajează acest post

Link spre post

Ropo nu este un forum pentru fundamentalisti, eu asa stiam. Ai vreo propunere in sensul asta?:smile:

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Intreab-o pe Stu mai bine ce propuneri are in sensul asta (cum e cu "valorile" ce trebuie musai avute si respectate de toata lumea).

Partajează acest post

Link spre post
Acum 58 minute, Abbie2 a spus:

(cum e cu "valorile" ce trebuie musai avute si respectate de toata lumea).

Pai eu as zice, cel putin 3 chestii: masura, bun simt si respect.

Dar sunt sigur ca tu ma vei intreba ce inseamna pentru mine bun simt, respect sau masura, pentru ca totul este relativ(asa ai spus tu).

Si de aici incolo totul se blocheaza. Intelegi ce vreau sa spun? Pentru tine chestiile alea trei nu au nicio relevanta. Sunt ca plastilina.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Alea se dezvolta natural citind Sputnik si site-ul Noii Drepte. De fapt, numai asa le poti dezvolta. Nu mananci propaganda moscovita pe paine, automat n-ai "valori". 

Cand sunt false si de fatada, respectivele nu sunt deloc ca plastilina, ci ca alt material (poate mai greu si mai neplacut de modelat). Nu la ele se referea, oricum. :)

Partajează acest post

Link spre post

Mesajul tau este redactat in modul  acela fundamentalist de a aborda o discutie. As putea sa cred ca mi te adresezi direct, dar tu o sa zici in acest caz ca vorbeai in general.

Este exact ce spuneam eu mai inainte.

Asta este doar un militantism agresiv, ce faci tu. Eu as face asa ceva doar pe bani(dar cred ca nici asa)

Editat de adal*
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Indiferent la ce valori mă refer, e important ca forumul să aibă o agendă, iar daca tu, user, vrei sa intri in joc, sa te angajezi că vei respecta acea agenda ( chiar și când te mananca limba sau degetele). 

Eu, daca aș face o agendă la un forum, nu aș accepta atacul la persoana. Nici cel direct, nici cel fin. Niciodata. Aici s-a taxat mai mult cel direct, și nu întotdeauna din prima . Lipsa consecvenței își spune cuvântul, la fel ca în educația unui copil. 

Iar dacă un suspendat ,,agresiv'' ar vrea sa revină, ar trebui să recunoască singur că a încălcat principiile și valorile forumului și să înainteze scuze - nu atât celui pe care l-a jignit, cat membrilor forumului. Nu oricine ar face asta, decât cel care ar considera într-adevăr lipsa agresivității ca valoare.

Apoi, nu aș accepta victimizările gratuite. Sunt și acestea o forma de agresivitate pasiva. Fara argumente, mai bine te victimizezi in oglinda, acasă la tine. Subiectivismul unora reprezintă libertatea lor de a gândi - nu poți face din asta o armă împotriva ta și a libertății tale de a gândi.

As șterge mesajele off topic, chiar daca nu as lua și alte măsuri ( oamenii povestesc, e firesc să se mai facă paranteze) - e important conținutul la subiect - asta caută oamenii, selecția e mai puțin obositoare când cauți opinii diverse pe net. 

Nu, nu aș accepta atitudini nasoale, provocatoare ( care caută reacție, nu cercetează răspuns) - decât pe rubrica de chat sau dedicata. 

As taxa răstălmăcirile. Și nu doar cele evidente.

Astfel s-ar tria oamenii pe forum, firesc. In timp, însă, calitatea lor ar crește. Oamenii care s-ar regăsi în aceste valori, ar ști că intră la sigur într-o cafenea cu oameni care se angajează că îi respectă locul la masă și dreptul la opinie, indiferent că îl plac sau nu.

• Upvote 1

Partajează acest post

Link spre post

Don't worry, sunt pe aici cu alte probleme :) .

Mi s-a parut interesanta ideea ta, cum ca forumurile s-au dus pe copca din cauza corectitudinii politice (adusa in discutie de tine, de altfel). Si ca totul se duce, de fapt. 

Dar acum inteleg - atitudinea pozitiva e de a spune ca lumea se duce de rapa. Cea negativista e de a spune ca nu se duce totusi. Nu e deloc o perspectiva retrograda; dimpotriva. Inoveaza insusi conceptul de logica.

S-au triat destul; cred ca e evident. Pana nu se mai accepta decat punctul de vedere al unui grup restrans. Si se vor tira tria in continuare, pe acelasi sistem. :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum